Gospodarka
Kanadyjska firma technologiczna oferuje bezpłatne WiFi dla Ukraińców | biznes | Wiadomości gospodarcze i finansowe z perspektywy Niemiec | DW
Odkąd 24 lutego Rosja najechała Ukrainę, firmy technologiczne i inicjatywy wspierające uchodźców zmobilizowały się, by wspierać Ukraińców w kraju i za granicą. Jedna z inicjatyw, Airalo, kanadyjska firma eSIM, zapewnia uchodźcom i ich rodzinom łączność na całym świecie.
Na początku marca Airalo uruchomiło fundusz Help Ukraine Connect, którego celem jest zapewnienie ukraińskim użytkownikom Airalo bezpłatnej transmisji danych podczas konfliktu.
„Ukraina jest domem dla kwitnącego ekosystemu technologicznego, obejmującego ponad 250 000 programistów, a jej pracownicy są odpowiedzialni za produkty technologiczne, które stały się powszechnie znane. W Airalo mamy również cennych członków zespołu z Ukrainy” – powiedzieli DW we wspólnym oświadczeniu Abraham Burak i Bahadir Ozdemir, założyciele Airalo.
„Do tej pory zebraliśmy tysiące dolarów z całego świata, aby umożliwić osobom dotkniętym tym strasznym wydarzeniem pozostanie w kontakcie z rodzinami w nowych krajach” – dodali.
„Jednak mamy wielką nadzieję, że możemy zrobić więcej ze względu na samą liczbę osób, które zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów. Im więcej funduszy możemy zebrać, tym więcej uchodźców możemy połączyć” – powiedzieli.
Bahadir Özdemir z Airalo ma nadzieję, że Fundusz Help Ukraine Connect wniesie cenny wkład w łączenie Ukraińców z internetem
pieniądze przekazane zostaną zaksięgowane na kontach ukraińskich użytkowników Airalo, którzy chcą uzyskać dostęp do funduszu, umożliwiając im zakup eSIM.
Serwis Airalo, który oferuje eSIM do Internetu bez numeru telefonu, oferuje Ukraińcom bezpłatne karty SIM z Internetem w dowolnym kraju na świecie.
Firma obiecuje doładować konta Ukraińców kwotą 10 USD (8,75 euro), aby mogli korzystać z Internetu w dowolnym kraju. Użytkownicy muszą tylko zainstalować aplikację i zarejestrować się, aby otrzymać 10 USD.
Pod koniec 2021 roku Airalo zebrało 5,4 miliona dolarów w ramach finansowania Series A prowadzonego przez Rakuten Ventures z udziałem programu Surge Sequoia Capital India, Antler, Plug and Play Ventures, LG Technology Ventures, Go Ventures i innych.
Burak i Ozdemir mówią, że ich misją jest „stworzenie bramy do natychmiastowej łączności w podróży na całym świecie… eSIM zapewniają bezproblemowe i bezproblemowe rozwiązanie, w którym ludzie nie potrzebują już starszych systemów roamingowych ani fizycznych kart SIM”.
globalny gracz
Darmowe karty SIM dla Ukraińców oferuje jeden z największych operatorów komórkowych w Niemczech, Deutsche Telekom, pod marką T-Mobile. Takie karty SIM są dostępne we wszystkich markowych sklepach komunikacyjnych. Karta daje możliwość odbierania nielimitowanych połączeń oraz mobilnego Internetu za darmo. Firma zobowiązała się również do dostarczenia dużej liczby kart SIM do ośrodków recepcyjnych dla uchodźców w największych miastach kraju.
Operatorzy komórkowi Proximus i Orange (Belgia), Vodafone (Wielka Brytania), Telecom Italia (Włochy), Telefonica (Hiszpania) i Vivacom (Bułgaria) oferują bezpłatną łączność z ukraińskimi uchodźcami.
Przez Skype możesz dzwonić na numery ukraińskie za granicą za darmo. Viber Messenger oferuje 60 minut darmowych połączeń za pośrednictwem usługi Viber Out. Zoom otworzył dostęp premium dla Ukraińców. Slack jest bezpłatny przez trzy miesiące.
Abraham Burak z Airalo ma nadzieję na stały napływ darowizn, aby utrzymać przy życiu bezpłatną usługę
W grę wchodzą również ukraińscy operatorzy
Ukraińscy operatorzy komórkowi wprowadzili także bezpłatny roaming za granicą dla Ukraińców, którzy są zmuszeni do opuszczenia domu.
Na przykład operator Kyivstar ogłosił, że abonenci wyjeżdżający za granicę lub już tam otrzymają darmowy bonus w wysokości 250 hrywien (8,50 USD, 7,50 EUR) za komunikację w roamingu. Mogą być używane przez 30 dni w Polsce, Rumunii, Słowacji, Mołdawii, Węgrzech, Niemczech, Włoszech, Litwie i Czechach.
Megabajty nie są odejmowane od abonentów Kyivstar podczas roamingu w 10 aplikacjach mobilnych ani podczas wysyłania SMS-ów, ani podczas dzwonienia, w tym w Viber, Facebook Messenger, Telegram i WhatsApp Messenger.
Pod redakcją: Hardy Graupner
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”