Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Kampania w Polsce mająca na celu sprowadzenie do domu historyków Holokaustu przetrzymywanych przez Hamas

Published

on

Kampania w Polsce mająca na celu sprowadzenie do domu historyków Holokaustu przetrzymywanych przez Hamas

Urodzony w Polsce izraelski historyk Alex Dancyg poświęcił swoje życie dzieleniu się pamięcią o Holokauście. Obecnie istnieje obawa, że ​​75-latek znajduje się wśród zakładników przetrzymywanych przez Hamas w ogarniętej wojną Strefie Gazy.

Zdesperowani o jego bezpieczny powrót przyjaciele i rodzina rozpoczęli kampanię mającą na celu wywarcie nacisku na jego uwolnienie – jest to powtórzenie podobnych wysiłków na rzecz więźniów z Izraela, Stanów Zjednoczonych i Tajlandii.

W ciągu kilku tygodni, które upłynęły od ataku z 7 października, w polskich mediach społecznościowych szeroko rozpowszechniano wiadomości oznaczone #StandWithAlex, a twarz Dancyga można zobaczyć na plakatach i muralach na ulicach Warszawy.

Wielu chwali go jako „ambasadora dialogu” za jego wieloletnie wysiłki na rzecz rozwiania wieloletnich podejrzeń między Polską a Izraelem oraz za relacje, które zbudował zarówno w Europie, jak i na Bliskim Wschodzie.

Według władz izraelskich naukowiec i jego rodzina przebywali w kibucu Nir Oz niedaleko Gazy, kiedy bojownicy Hamasu rozpoczęli transgraniczne ataki, w których zginęło ponad 1400 osób.

Według ministerstwa zdrowia kierowanego przez Hamas w Gazie napastnicy zaciągnęli 222 zakładników z powrotem do Gazy, terytorium palestyńskiego, które Izrael nieustannie bombarduje od tego czasu, i zabili ponad 6500 osób.

W zamieszaniu wczesnych godzin porannych starszy historyk wydał pilne ostrzeżenia swojemu synowi.

„To on mi powiedział: «Spójrz na wiadomości, spójrz, co się dzieje»” – powiedział AFP Mati Dancyg, który przeżył ukrywanie się w schronie, telefonicznie z izraelskiego hotelu dla ewakuowanych mieszkańców kibucu.

Kiedy atak dobiegł końca, starszego Dancyga już nie było, a jego telefon ucichł.

Bliski przyjaciel, Orit Margaliot, edukatorka Holokaustu mieszkająca w Izraelu, powiedziała, że ​​ostatni raz rozmawiali dzień przed atakiem Hamasu.

„Od tego czasu niewiele spałam” – powiedziała drżącym głosem. – Nie mogę o nim mówić w czasie przeszłym.

READ  Polska wzywa białoruskiego dyplomatę do więzienia za dziennikarza

– „Magnetyczna osobowość” –

Urodzona w Polsce Dancyg przeprowadziła się do Izraela w wieku dziewięciu lat i wróciła do Polski dopiero trzy dekady później jako tłumacz podczas szkolnej wycieczki do Auschwitz, obozu zagłady zbudowanego przez nazistowskie Niemcy.

Następnie objął stanowisko w izraelskim instytucie pamięci o Holokauście Yad Vashem w Jerozolimie, gdzie przez dziesięciolecia prowadził wykłady dla uczniów i szkolił innych przywódców.

„Nie zawsze osoba w wieku 75 lat może porozumieć się z młodymi ludźmi” – powiedziała Margaliot AFP.

Dancyg regularnie wygłasza wykłady w polskich szkołach, a wiele z nich podpisało się obecnie pod petycją o jego uwolnienie.

Ale według Margaliota jego „wyjątkowe” umiejętności komunikacyjne nie działały tylko na dzieci.

„Dorastałam w domu, który był w pewnym sensie antypolski” – powiedziała Margaliot. „Przekształcił moje poglądy, w których dorastałem, w wielką przyjaźń z Polakami”.

Margaliot nawiązała współpracę z szeroką siatką znajomych, których Dancyg miał w Polsce.

Jedna z nich, dziennikarka radiowa Marta Rebzda, również pochwaliła „magnetyczną osobowość” historyka, gdy rozmawiała z AFP w kawiarni w dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie.

Dołączył do nich artysta Dariusz Paczkowski, który choć nigdy osobiście nie spotkał historyka, szerzył jego wizerunek w przestrzeni publicznej.

„Aleks nawet nie musi nic robić, po prostu jest” – powiedział Paczkowski. „A wokół niego gromadzą się ludzie z różnych kręgów społecznych”.

mmp/amj/jm/fz

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *