Connect with us

Zabawa

Kalendarium 45-letniego wykorzystywania seksualnego Romana Polańskiego

Published

on

Kalendarium 45-letniego wykorzystywania seksualnego Romana Polańskiego

LOS ANIOŁY — Sprawa Romana Polańskiego, który uciekł ze Stanów Zjednoczonych po tym, jak podczas sesji zdjęciowej zmusił się do zmuszenia 13-letniej dziewczyny, obejmuje 45 lat i wywołał procesy sądowe po obu stronach Atlantyku. W niedzielę Associated Press uzyskała nieopieczętowany protokół sądowy od byłego prokuratora w tej sprawie, pokazujący, że sędzia prywatnie powiedział prawnikom, że złamie obietnicę i uwięzi uznanego dyrektora.

Oto kilka kluczowych dat w długotrwałej sprawie, która trzymała Polańskiego na emigracji w Europie:

———

10 marca 1977 – Roman Polański prowadzi sesję zdjęciową z 13-letnią dziewczynką w domu Jacka Nicholsona. Jak później zeznaje, podczas kręcenia filmu Polański dał dziewczynie szampana i środek uspokajający, a następnie zmusił ją do seksu. Mówi, że wielokrotnie odmawiała Polańskiemu podczas stosunku, ale nie walczyła z nim, bo się go bała. Matka dziewczynki dzwoni na policję po dowiedzeniu się, co się stało.

24 marca 1977 r. – wielka ława przysięgłych oskarżyła Polańskiego o sześć przestępstw, w tym o gwałt, dostarczanie substancji kontrolowanej nieletniemu i sodomię. Później nie przyznał się do winy.

Sierpień 1977 – Polański przyznaje się do bezprawnego seksu z nieletnim, a sędzia nakazuje reżyserowi kolejny proces.

Wrzesień 1977 – Sędzia nakazuje naczelnikowi przejść 90-dniowe badanie diagnostyczne w zakładzie karnym stanu Kalifornia, aby pomóc w podjęciu decyzji o wyroku.

Styczeń 1978 – Przesiewowe badanie diagnostyczne – zakończone po 42 dniach – zaleca zwolnienie Polańskiego na zwolnienie warunkowe.

1 lutego 1978 – Polański ucieka ze Stanów Zjednoczonych w przededniu wyroku po tym, jak dowiedział się, że sędzia Sądu Najwyższego Los Angeles Laurence Rittenband zamierza wysłać Polańskiego z powrotem do więzienia. Wydany zostaje nakaz aresztowania ograniczający swobodę przemieszczania się Polańskiego do Francji, Polski i Szwajcarii. Polański twierdzi, że Rittenband spotkał się z nieprzydzielonym do sprawy prokuratorem – bez obecności adwokata Polańskiego – w celu omówienia wyroku.

READ  Rocznica Auschwitz naznaczona pokojem po raz kolejny zburzonym wojną

Wrzesień 1997 – Spotkanie nowego sędziego z prokuratorami i pełnomocnikiem Polańskiego w celu omówienia sprawy w izbach. Spotkanie nie jest zgłaszane, a elementy dyskusji pozostają kontrowersyjne. Adwokat Polańskiego twierdzi, że sędzia chciał, aby wyrok Polańskiego był transmitowany przez telewizję, czemu sędzia zaprzecza. Prokuratorzy twierdzą, że Polański próbował zostać skazany bez obecności reporterów, czemu dyrektor zaprzecza.

Listopad 2002 – Adwokaci Conde Nast Publications skutecznie odpieczętują zeznania przed ławą przysięgłych złożone w sprawie Polańskiego.

Marzec 2003 – Polański zdobywa Oscara dla najlepszego reżysera za Pianistę, ale nie może odebrać go osobiście z powodu oczekującego nakazu aresztowania.

grudzień 2008 – prawnicy Polańskiego domagają się oddalenia stawianych mu zarzutów. Jego propozycję popiera jego ofiara.

Luty 2009 – Sędzia Sądu Najwyższego w Los Angeles odrzuca wniosek Polańskiego o zwolnienie warunkowe, stwierdzając, że Polański musi stawić się w sądzie, aby rozstrzygnąć jego sprawę. Rozporządzenie wejdzie w życie w maju 2009 roku.

Lipiec 2009 – Polański apeluje od wyroku lutowego w jego sprawie.

Wrzesień 2009 — Polański zostaje aresztowany na podstawie nakazu aresztowania w Szwajcarii. Rozpoczyna się proces ekstradycji.

Grudzień 2009 – Kalifornijski sąd odrzuca apelację Polańskiego, orzekając, że dyrektor musi stawić się w sądzie, aby rozstrzygnąć jego sprawę.

Styczeń 2010 – Adwokaci Polańskiego szukają wyroku skazującego reżysera nie będąc w Los Angeles.

Luty i marzec 2010 – Sąd w Los Angeles przyjmuje zapieczętowane zeznania Rogera Gunsona, pierwszego prokuratora, który prowadził sprawę Polańskiego, dotyczące jego wspomnień o obietnicach złożonych dyrektorowi przez sędziego w 1977 roku.

Maj 2010 – Sędzia odrzuca wniosek adwokatów Polańskiego o odpieczętowanie zeznań Gunsona.

Lipiec 2010 – Szwajcaria odrzuca wniosek USA o ekstradycję Polańskiego z powodu braku możliwości uzyskania zeznań Gunsona.

Grudzień 2014 – Adwokaci Polańskiego szukają dowodów w celu zbadania zarzutów reżysera o przewinienie sądowe w Los Angeles. Sędzia odrzuca wniosek bez przeprowadzenia rozprawy.

READ  Henry Winkler odbiera nagrodę za osiągnięcia kariery na Israel Film Festival

Luty 2015 – Polański jest godzinami przesłuchiwany w polskim sądzie, czy amerykański wniosek o ekstradycję reżysera jest zasadny.

Październik 2015 – Polski sąd odrzuca próbę ekstradycji Polańskiego.

Maj 2016 – nowy minister sprawiedliwości wznawia postępowanie ekstradycyjne przeciwko Polańskiemu.

Grudzień 2016 – Sąd Najwyższy orzeka, że ​​Polański nie będzie podlegał ekstradycji do Stanów Zjednoczonych.

Luty 2017 – Adwokat Polańskiego poszukuje w Los Angeles nakazu odpieczętowania zeznań Gunsona. Kolejne zeznania od Polańskiego domagają się nakazu potwierdzającego, że reżyser nie powinien spędzać dodatkowego czasu za kratkami, jeśli wróci do Los Angeles. Prawnik Polańskiego powołuje się na informacje z długiego orzeczenia polskiego sądu.

Kwiecień 2017 – Sędzia z Los Angeles odrzuca wniosek Polańskiego o skazanie bez powrotu do sądu lub stwierdzenia, że ​​odbył on karę.

Czerwiec 2017 – Ofiara Polańskiego, Samantha Geimer, pojawia się w sądzie w Los Angeles, by poprosić sędziego o umorzenie sprawy, nazywając ją „40-letnim wyrokiem” nałożonym zarówno na nią, jak i na reżysera.

Sierpień 2017 – Sędzia z Los Angeles odrzuca wniosek Geimera o oddalenie sprawy Polańskiego.

3 maja 2018 — Akademia Filmowa ogłasza, że ​​usunęła ze swojego członkostwa Polańskiego i Billa Cosby, skazanych tydzień wcześniej za przestępstwa seksualne.

13 lipca 2022 r. – Kalifornijski sąd apelacyjny nakazuje rozpieczętowanie zeznań Gunsona po tym, jak prokurator okręgowy w Los Angeles George Gascón odrzucił wieloletnie sprzeciwy swoich poprzedników co do jego uwolnienia.

17 lipca 2022 r. – The Associated Press udostępnia transkrypt, który pokazuje, że prokurator uważał, że sędzia złamał obietnice złożone Polańskiemu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *