Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com
JEROZOLIMA, 29 maja (Reuters) – Machający flagami żydowscy nacjonaliści mają w niedzielę przemaszerować przez serce Dzielnicy Muzułmańskiej Starego Miasta w Jerozolimie w paradzie, która może ponownie rozpalić przemoc między Izraelczykami i Palestyńczykami.
Coroczna procesja w Jerozolimie świętuje podbój Starego Miasta przez Izrael podczas wojny na Bliskim Wschodzie w 1967 roku i przyciąga tysiące wiwatujących i skandujących uczestników na wąskie, kamienne uliczki.
Ale dla Palestyńczyków marsz jest jawną prowokacją i pogwałceniem jednego z niewielu miejsc w mieście, które jest coraz bardziej ograniczane przez rozwój i osadnictwo żydowskie i zachowuje silne wpływy arabskie. Kontynuuj czytanie
Hamas, grupa islamistów, która rządzi Strefą Gazy, wystrzeliła rakiety na Izrael na początku procesji w zeszłym roku, wywołując 11-dniową wojnę, w której zginęły setki ludzi.
W sobotę grupa wydała oświadczenie wzywające Palestyńczyków w Gazie, Zachodnim Brzegu i Jerozolimie, a także izraelską mniejszość arabską – którzy mają palestyńskie pochodzenie i izraelskie obywatelstwo – do „powstania w niedzielę, by wesprzeć Jerozolimę i Al.” – Aqsa bronić meczetu”.
Oznaki niepokoju były widoczne wcześnie rano, gdy izraelska policja maszerowała w pobliżu meczetu, a muzułmańscy wierni kończyli poranną modlitwę.
Rzecznik policji powiedział, że niewielka grupa ludzi zabarykadowała się w meczecie i rzucała dużymi kamieniami w funkcjonariuszy policji stacjonujących na zewnątrz. Nie było doniesień o kontuzjach.
Jednak pomimo apeli niektórych sojuszników z jego własnej koalicji o ponowne rozważenie marszu, premier Naftali Bennett odmówił poparcia jakichkolwiek zmian.
„Parada flag odbędzie się jak zwykle zgodnie z zaplanowaną trasą, tak jak miało to miejsce od dziesięcioleci” – poinformowało w piątek jego biuro, dodając, że będzie regularnie dokonywało przeglądu sytuacji w nadchodzących godzinach.
Czczona zarówno przez muzułmanów, żydów, jak i chrześcijan, Jerozolima i jej święte miejsca znajdują się w centrum trwającego od dziesięcioleci konfliktu izraelsko-palestyńskiego.
Izrael uważa całą Jerozolimę za swoją wieczną i niepodzielną stolicę, podczas gdy Palestyńczycy chcą wschodniej części jako stolicy ich przyszłego państwa. Hamas, sklasyfikowany przez zachodnie rządy jako organizacja terrorystyczna, uważa, że cały dzisiejszy Izrael jest okupowany.
Napięcia w mieście narastają od tygodni. Kontynuuj czytanie
W kwietniu, podczas świętego miesiąca Ramadan, na terenie kompleksu Al-Aksa dochodziło do powtarzających się starć między Palestyńczykami a izraelską policją.
Al-Aksa jest trzecim najświętszym miejscem w islamie. Jest również czczony przez Żydów jako Wzgórze Świątynne – pozostałość po dwóch starożytnych świątyniach ich wiary.
Punktem kulminacyjnym niedzielnego marszu jest Ściana Płaczu, żydowskie miejsce modlitwy znajdujące się poniżej meczetów Al-Aksa.
Sprawozdawczość Crispiana Balmera; Montaż przez Christinę Fincher i Williama Mallarda
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”