Connect with us

Gospodarka

Jeffrey Sachs otrzymuje 2022 Tang Prize for Sustainable Development za wiodącą transdyscyplinarną naukę o zrównoważonym rozwoju

Published

on

Jeffrey Sachs otrzymuje 2022 Tang Prize for Sustainable Development za wiodącą transdyscyplinarną naukę o zrównoważonym rozwoju

W tej chwili ludzkość jako całość stoi przed wieloma trudnymi wyzwaniami, w tym zanieczyszczeniami, ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, kryzysem energetycznym, szokiem dla naszego fizycznego, społecznego i gospodarczego dobrobytu wywołanym pandemią COVID-19 oraz niedoborami żywności i szalejącą inflacją zaostrzoną przez konfrontacja regionalna. Jako wybitny ekonomista o międzynarodowej renomie, prof. Sachs prowadził pionierskie badania w wielu dziedzinach, w tym kryzysach zadłużenia, hiperinflacji, przejściu od centralnego planowania do gospodarki rynkowej i eliminacji skrajnego ubóstwa. Ponadto, zajmując się złożonymi problemami związanymi z globalnym zrównoważonym rozwojem, połączył dziedziny światowej ekonomii, zdrowia publicznego, sprawiedliwości i zrównoważonego rozwoju, aby opracować multidyscyplinarne podejście do rozwiązywania tych problemów i przekształcania zrównoważonego rozwoju w zintegrowaną dziedzinę studiów i praktyki. Jego wybitne stypendium, jego rady dla światowych liderów, jego innowacja edukacyjna i jego zaangażowanie w globalne rzecznictwo i realizację zrównoważonego rozwoju udowodniły, że jest prawdziwym liderem o wielkiej wizji, głębokim wpływie i głębokim humanistycznym zainteresowaniu.

W zakresie innowacyjnego podejścia transdyscyplinarnego prof. Sachs wykonał pionierską pracęPrzykładem może być jego zaangażowanie w Projekt Milenijny, którym kierował w imieniu Sekretarza Generalnego ONZ Kofi Annan od 2002 do 2006. Jego zadaniem było opracowanie konkretnego planu działania w celu osiągnięcia ośmiu Milenijnych Celów Rozwoju (MCR).[i], i pokazał, jak można to osiągnąć poprzez wykorzystanie najlepszych praktyk w nauce, technologii i polityce publicznej. Ponadto prof. Sachs odpowiadał również za Projekt Wioski Milenijnej ONZ (MVP), który realizowany był w latach 2006-2015 po zatwierdzeniu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ głównych rekomendacji Projektu Milenijnego na specjalnej sesji w wrzesień 2005. Celem MVP była pomoc obszarom wiejskim Afryka i był wykonywany w dziesięciu krajach włącznie Senegal, Nigeriaoraz Etiopia. W ciągu tych dziesięciu lat osiągnięto wiele godnych uwagi osiągnięć, od zwiększenia produkcji rolnej po ograniczenie zahamowania rozwoju dzieci i zmniejszenie śmiertelności wśród dzieci. W rezultacie zmieniło się życie ponad pół miliona ludzi. Jej kluczowe koncepcje integracji rozwoju obszarów wiejskich w celu osiągnięcia Milenijnych Celów Rozwoju są obecnie przyjmowane przez wiele innych krajów, aby wesprzeć krajowe programy ograniczania ubóstwa.

Z myślą o promowaniu celów zrównoważonego rozwoju ONZ[ii], Profesor Sachs zaangażował się od samego początku, kiedy pomysł pojawił się po raz pierwszy na konferencji Rio+20 czerwiec 2012 i zaoferował swoją pomoc we wdrażaniu Milenijnych Celów Rozwoju w oparciu o to doświadczenie. Cele zrównoważonego rozwoju to plan bardziej zrównoważonej przyszłości dla wszystkich. Odnoszą się do wielu globalnych wyzwań, przed którymi stoimy, w tym ubóstwa, nierówności, zmian klimatycznych i degradacji środowiska. Aby przezwyciężyć te problemy, wyznaczono 17 celów, takich jak brak ubóstwa, dobre zdrowie i dobre samopoczucie, zmniejszenie nierówności, działania na rzecz klimatu i życie pod wodą. Są one podzielone na 169 celów i 232 wskaźniki służące do pomiaru i śledzenia globalnego postępu w osiąganiu tych celów. Owocne dążenie prof. Sachsa do Milenijnych Celów Rozwoju i jego niestrudzenie praca zarówno przed, jak i za kulisami Rio+20 wniosły istotny wkład w przekonanie narodów do osiągnięcia konsensusu w sprawie przyjęcia 17 SDG jako następcy Milenijnych Celów Rozwoju.

READ  Wyjaśnienie: Dlaczego Europa daje Wietnamowi tak wiele szczepionek na COVID-19?

W celu promowania SDGs prof. Sachs kierował także w 2012 roku globalnym konsorcjum uniwersytetów i think tanków pod patronatem ówczesnego Sekretarza Generalnego ONZ Ban Ki-moon założyć Sieć Rozwiązań Zrównoważonego Rozwoju (SDSN), która będzie działać jako największy globalny think tank oparty na wiedzy, aby pomóc krajom osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju. SDSN stworzyła wiele wpływowych raportów, przeprowadziła badania akademickie, oferowała kursy online i była gospodarzem setek spotkań związanych z SDG na całym świecie każdego roku. SDSN ma obecnie ponad 1600 instytucji członkowskich w 47 sieciach w 137 krajach.

Z myślą o przeciwdziałaniu antropogenicznym zmianom klimatu Prof. Sachs dostrzegł kluczowe znaczenie długoterminowych ram polityki dla kontroli klimatu. Prowadził globalne badanie na temat „głębokiej dekarbonizacji”, które zaowocowało bardzo wpływowym raportem Pathways to Deep Dekarbonization. Raport zawiera konkretne i wykonalne plany dotyczące takich kwestii, jak transformacja energetyczna, transformacja przemysłowa, innowacje technologiczne i mechanizmy zarządzania, aby umożliwić 15 głównym emitentom dwutlenku węgla osiągnięcie dekarbonizacji na pełną skalę. Przedstawione Ban Ki-księżycowy pierwszy wrzesień 2014raport pokazuje, w jaki sposób te 15 krajów może znaleźć własne ścieżki do dekarbonizacji, które są zgodne z ich celami wzrostu gospodarczego i technicznie wykonalne w ciągu dziesięcioleci do 2050 r. W rezultacie wiele krajów przyjęło ten pomysł i zaprojektowało swoje głębokie ścieżki dekarbonizacji.

Równie istotne było zaangażowanie prof. Sachsa w promocję Porozumienia Paryskiego. Jako naukowiec i lider akademicki od dawna pomagał w formułowaniu podstawowych polityk dotyczących globalnej kontroli klimatu. Podczas intensywnej fazy negocjacji umowy pracował za kulisami FrancjaUSA i wielu innym rządom o pomoc w kształtowaniu i przyjęciu Porozumienia Paryskiego. Cele zrównoważonego rozwoju i paryskie porozumienie klimatyczne zostały okrzyknięte dwoma podstawowymi filarami osiągnięcia przez świat zrównoważonego rozwoju, a prof. Sachs odegrał w obu wyjątkową rolę.

READ  Koszt wojny ukraińskiej testuje europejskich przywódców - a może być jeszcze gorzej | Europa

Z myślą o składaniu propozycji przywódcom różnych krajów, Jako jeden z czołowych światowych ekspertów w dziedzinie rozwoju gospodarczego, globalnej makroekonomii i ograniczania ubóstwa, prof. Sachs doradzał wielu liderom w złożonych wyzwaniach gospodarczych, w tym w walce z wysoką inflacją (Boliwia, Peru, Polska), negocjuj umorzenie długów (Boliwia, Brazylia, Polskai inne), przyjęcie reform rynkowych (Polska, Rosja), wprowadzenie nowych walut narodowych (Estonia, Słowenia), promocja rozwoju regionalnego (Chiny) i rozbudowę systemów opieki zdrowotnej (Etiopia, Ghana, Indie, i wiele innych). Otrzymał najwyższe wyróżnienia z kilku krajów za wsparcie reform gospodarczych na szczeblu zarządu.

[i] ósmy cele milenijne to: 1. Likwidacja skrajnego ubóstwa i głodu. 2. Osiągnij powszechną edukację podstawową. 3. Promowanie równości płci i wzmacnianie pozycji kobiet. 4. Zmniejszenie śmiertelności dzieci. 5. Poprawa zdrowia psychicznego. 6. Walcz z HIV/AIDS, malarią i innymi chorobami. 7. Zapewnienie zrównoważenia środowiskowego. 8. Budowanie globalnego partnerstwa na rzecz rozwoju.

[ii] 17. SDGs to: 1. Brak ubóstwa. 2. Zero głodu. 3. Dobre zdrowie i dobre samopoczucie. 4. Jakość edukacji. 5. Równość płci. 6. Czysta woda i urządzenia sanitarne. 7. Niedroga i czysta energia. 8. Godna praca i wzrost gospodarczy. 9. Przemysł, innowacje i infrastruktura. 10. Zmniejszone nierówności. 11. Zrównoważone miasta i społeczności. 12. Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja. 13. Ochrona klimatu. 14. Życie pod wodą. 15. Życie na lądzie. 16. Pokój, sprawiedliwość i silne instytucje. 17. Partnerstwa dla celów.

Na około Jeffrey Sachs

Urodzony w Detroit, Michigan 1954, Jeffrey Sachs studia licencjackie, magisterskie i doktoranckie z ekonomii uzyskał w Uniwersytet Harwardzki. On się z tym zgodził Harvard Wydział w latach 80-tych. W niecałe cztery lata został profesorem zwyczajnym ekonomii Harvard. Pełnił funkcję dyrektora Centrum Zrównoważonego Rozwoju w Instytucie Ziemi Uniwersytet Kolumbii oraz specjalni doradcy trzech sekretarzy generalnych ONZ. Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień, m.in. Kawalerem Orderu Legii Honorowej (dekretem Prezydenta Republiki Francuskiej), Nagrody Lidera Zrównoważonego Rozwoju indyjski TERI (Instytut Energii i Zasobów) oraz japońska Nagroda Błękitnej Planety. Otrzymał również 38 honorowych stopni naukowych na uniwersytetach na całym świecie. Liczba opublikowanych przez niego artykułów i książek sięga setek, w tym trzech New York Times Bestseller: Koniec biedy, Wspólne bogactwo: ekonomia dla zatłoczonej planetyoraz Cena cywilizacji: ożywienie amerykańskiej cnoty i dobrobytu

READ  BayWa podpisuje pierwszy w Polsce PPA dla firm solarnych

O nagrodzie Tang

Od nadejścia globalizacji ludzkość może cieszyć się wygodą, jaką daje postęp ludzkiej cywilizacji i nauki. Jednak po drodze pojawiło się wiele wyzwań, takich jak zmiana klimatu, pojawienie się nowych chorób zakaźnych, nierówności majątkowe i upadek moralny. Na tym tle dr. Samuel Yin ustanowił Nagrodę Tang Grudzień 2012. Składa się z czterech kategorii nagród, a mianowicie zrównoważonego rozwoju, nauk biofarmaceutycznych, sinologii i praworządności. Co dwa lata cztery niezależne i profesjonalne komisje selekcyjne, w skład których wchodzi wielu uznanych na całym świecie ekspertów, naukowców i laureatów Nagrody Nobla, wybierają laureatów nagrody Tang, którzy wpłynęli na świat i wnieśli znaczący wkład w świat, niezależnie od rasy, narodowości czy płci. Nagroda pieniężna w wysokości 50 milionów dolarów tajwańskich (około. 1,7 miliona dolarów) jest przypisany do każdej kategorii, z 10 milionów dolarów tajwańskich (około. 0,35 miliona dolarów) uważa, że ​​jest to grant badawczy mający na celu zachęcenie specjalistów z dowolnej dziedziny do zajęcia się pilnymi potrzebami ludzkości w XXI wieku.

ŹRÓDŁO Fundacja Tang Prize

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *