Nauka
Jednostki światowe przygotowują zdjęcia Księżyca z łazika księżycowego
Prawie dwadzieścia zespołów z pięciu krajów wzięło udział w wyzwaniu inżynierii kosmicznej, które odbędzie się w przyszłym roku w Adelajdzie.
Australian Rover Challenge (ARCh) – organizowane przez Andy Thomas Center for Space Resources na Uniwersytecie w Adelajdzie – to coroczne zawody robotyki, w których uczestnicy opracowują półautonomiczne łaziki zdolne do wykonania serii testów w symulacji księżycowej.
Uczestnikami jest 10 australijskich drużyn, w tym najnowsi zwycięzcy ARCh z Monash University, którzy również zajęli drugie miejsce w „światowych” zawodach University Rover Challenge, które odbyły się w czerwcu w Utah.
Będą zespołem, który pokona w Australii Południowej na początku przyszłego roku, a lokalni rywale zmierzą się z Uniwersytetem Adelajdy, UNSW, QUT, Uniwersytetem Australii Zachodniej, RMIT, Politechniką w Swinburne, Uniwersytetem w Melbourne, Uniwersytetem Wollongong, Uniwersytetem Queensland i UTS.
Bangladesz reprezentować będą drużyny z American International University i Brac University.
W Indiach dwóch uczestników pochodzi z Uniwersytetu w Delhi, a Indyjski Instytut Technologii Informacyjnych współpracuje z Madras Christian College.
Wezmą w nim udział także zespoły z Politechniki w Stambule w Turcji oraz Politechniki Wrocławskiej w Polsce.
Zespoły mają czas do początku listopada na przedstawienie, jak to nazywają organizatorzy, „realistycznego” projektu, który ma zostać zbudowany na potrzeby konkursu. Wybrane zgłoszenia przejdą do finałowego konkursu w specjalnie zaprojektowanej symulacji księżyca w kampusie Roseworthy Uniwersytetu w Adelajdzie.
„ARCh nie tylko testuje możliwości łazików księżycowych; umożliwia to przyszłym inżynierom kosmicznym pracę w zespołach w celu rozwiązywania problemów w czasie rzeczywistym” – mówi profesor nadzwyczajny John Culton, dyrektor Centrum Zasobów Kosmicznych im. Andy’ego Thomasa.
„Zestawy umiejętności rozwijane przez studentów biorących udział w ARCh są coraz bardziej istotne, ponieważ wysiłki na rzecz rozwoju infrastruktury potrzebnej do wspierania długotrwałych operacji załogowych w przestrzeni kosmicznej zyskują wsparcie z programów takich jak Artemis NASA”.
Finały Australian Rover Challenge odbędą się w dniach 21–24 marca.
Australijskie Rover Challenge rywalizujące ze sobą drużyny
- Zespół Adelaide Rover – Uniwersytet w Adelajdzie, Australia
- Załoga robotyczna AIUB – American International University, Bangladesz
- Bluesat – Uniwersytet Nowej Południowej Walii, Australia
- Zespół łazików ITU – Uniwersytet Techniczny w Stambule, Turcja
- Robofizycy CMK – Uniwersytet w Delhi, Indie
- Łazik Monash Nova – Uniwersytet Monash, Australia
- Projekt Scorpio – Politechnika Wrocławska, Polska
- Klub Robotyki QUT – Queensland University of Technology, Australia
- Zespół REV – Uniwersytet Australii Zachodniej, Australia
- Zespół łazika RMIT – Królewski Instytut Technologii w Melbourne, Australia
- SHUNYA – Indyjski Instytut Technologii Informatycznych, Projektowania i Produkcji we współpracy z Madras Christian College w Indiach
- Zespół Swinburne Rover – Uniwersytet Technologiczny w Swinburne, Australia
- Zespół Atlas – Uniwersytet Brac, Bangladesz
- Zespół łazika UniMelb – Uniwersytet w Melbourne, Australia
- Zespół łazików UOW – Uniwersytet w Wollongong, Australia
- UQ Space – Uniwersytet Queensland, Australia
- Zespół UTS Rover – Uniwersytet Technologiczny w Sydney, Australia
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”