Świat
Jedność Europy przeciwko Rosji testowana w trakcie rozmów o embargu na ropę naftową
Dyplomaci Unii Europejskiej nie osiągnęli w niedzielę konsensusu w sprawie warunków embarga, ale w poniedziałek przeprowadzili dalsze rozmowy w ramach przygotowań do szczytu przywódców UE w Brukseli później tego dnia.
Po przybyciu na szczyt niemiecki kanclerz Olaf Scholz powiedział, że wierzy, że istnieje wola osiągnięcia konsensusu, ale przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ostrzegła, że osiągnięcie porozumienia przed końcem wtorkowego spotkania jest mało prawdopodobne.
„Jedno jest jasne, jeśli zdecydujesz się działać w grupie, zawsze musisz brać pod uwagę specyfikę każdego kraju. Robiliśmy to w przeszłości i będziemy to robić w przyszłości” – powiedział Scholz zapytany o możliwe wyjątki dla Węgier i innych krajów.
„Nasza siła tkwi w naszej zdolności do wspólnego rozwiązywania naszych problemów i wspólnego działania przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę”.
Europa jest największym konsumentem rosyjskiej energii. Rosyjska ropa naftowa według Eurostatu stanowił 27% importu bloku w 2021 roku. To około 2,4 miliona baryłek dziennie, według danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Według MAE około 35% z tego zostało dostarczone do bloku rurociągami.
Jednak dostawy rurociągami stanowiły znacznie większy udział przesyłek rosyjskiej ropy naftowej na Węgry (86%), Czechy (97%) i Słowację (100%).
Węgierski premier Viktor Orban powiedział w poniedziałek, że embargo zakazujące importu rurociągami jest „dobrym podejściem”, ale ostrzegł, że potrzebny jest plan awaryjny na wypadek odcięcia dostaw ropy z powodu wypadku.
Ale trzeba uważać, aby wyjątki nie faworyzowały niektórych krajów w niesprawiedliwy sposób, powiedział CNN starszy dyplomata UE.
„Naprawdę musimy uważać na teksty sankcji prawnych, które do nich przyklejamy [EU] rynku wewnętrznego wszędzie i że utrzymujemy równe szanse” – powiedział dyplomata.
„Jestem bardzo zaniepokojony tym, co recesja w Europie zrobiłaby dla europejskiej determinacji do utrzymania i eskalacji sankcji dalej” – powiedział CNN Business World Economic Forum Jason Furman, profesor Harvardu, który wcześniej był głównym doradcą ekonomicznym prezydenta Baracka Obamy. w zeszłym tygodniu w Davos.
— Julia Horowitz przyczyniła się do relacji.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”