Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Jastrzębska Spółka Węglowa SA: Śląsk to przemysłowe serce Polski

Published

on

Jastrzębska Spółka Węglowa SA: Śląsk to przemysłowe serce Polski

Izabela Kloc, Poseł do Parlamentu Europejskiego, zorganizowała i moderowała tę internetową debatę. Uczestnicy debaty dyskutowali m.in. o wyzwaniach transformacji energetycznej. Premier Mateusz Morawiecki, patron konferencji, kilkakrotnie podkreślał, że przełom w polskiej transformacji energetycznej nastąpi na Górnym Śląsku.

– Śląsk oferuje ogromny potencjał nie tylko dla górnictwa, ale także dla potrzeb automatyzacji gospodarki. Węgiel jest dla nas źródłem bogactwa, ale ludzie są jeszcze większym źródłem bogactwa – powiedział premier Morawiecki. – Musimy przyciągać nowych inwestorów, aby Śląsk pozostał przemysłowym sercem Polski, a to jest moje zobowiązanie wobec mieszkańców Śląska – jak zapewnił podczas konferencji premier RP.

Uczestnicy dyskusji zgodzili się, że do transformacji energetycznej należy podchodzić odpowiedzialnie i postrzegać ją jako szansę dla Polski, zwłaszcza dla regionu śląskiego.

„Śląsk będzie regionem, który najbardziej odczuje transformacja energetyczna. Dlatego nasz rząd jest zdeterminowany, aby przygotować odpowiedni program dla Śląska, aby uniknąć negatywnych skutków. Inwestujemy w wiele różnych dziedzin i branż. Śląsk jest ważną częścią naszego programu Polish Deal„Powiedział Jacek Sasin, minister własności państwowej.

– Poruszane tematy dotyczą bezpieczeństwa surowcowego i energetycznego, wyzwań i zagrożeń dla Śląska w związku z polityką klimatyczną UE oraz nowoczesnych technologii, które mogą być motorem zmian w naszym regionie. Obecnie w Centralnym Instytucie Górnictwa realizujemy dwa projekty badawcze: Pierwszy to zwiększenie efektywności rewitalizacji terenów zdegradowanych przez górnictwo, drugi to wykorzystanie metanu do wentylacji – – mówi prof. Stanisław Prusek, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa, pełniący jednocześnie funkcję prezesa zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Ważną częścią transformacji gospodarczej jest wykorzystanie i rewitalizacja terenów górniczych oraz istniejących hałd, których na Śląsku jest 150. JSW Innowacje w Grupie JSW realizuje innowacyjne projekty we współpracy z wieloma instytutami naukowymi.

READ  Polska / Joint Venture składa wniosek o wydanie decyzji politycznej w sprawie nowej energii jądrowej w zakładzie węglowym Patnow :: NucNet

– Celem tych projektów jest wykorzystanie terenów górniczych do celów biznesowych, gospodarczych, ekologicznych i społecznych. Mówimy o czystym powietrzu i czystej energii oraz produkcji wodoru czy metanolu. Będzie też możliwe wykorzystanie tej ziemi pod zabudowę ogromnych parków fotowoltaicznych – powiedział Mariusz Wielkopolan, wiceprezes zarządu odpowiedzialny za operacje w JSW Innowacje, dodając, że ten projekt doskonale wpisuje się w inicjatywę na rzecz regionów górniczych.

Podczas konferencji Izabela Kloc zwróciła uwagę, że walka o węgiel koksowy musi być kontynuowana, aby ten surowiec nie został usunięty z listy surowców krytycznych Unii Europejskiej w kolejnej aktualizacji w 2023 roku.

– Jastrzębska Spółka Węglowa jest największym producentem węgla koksowego w Unii Europejskiej. Wiesz dokładnie, jak ważny jest węgiel koksujący dla gospodarki UE i gospodarki światowej. Umożliwia produkcję turbin wiatrowych, kolektorów słonecznych, przyłącza do budowy magazynów wodoru, które stanowią podstawę dla odnawialnych źródeł energii, oczko w głowie Unii Europejskiej – powiedziała Izabela Kloc, posłanka do Parlamentu Europejskiego.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *