Connect with us

Świat

Japonia zgadza się planować sprzedaż myśliwców innym krajom, co oznacza najnowsze zerwanie z zasadami pacyfistycznymi

Published

on

Japonia zgadza się planować sprzedaż myśliwców innym krajom, co oznacza najnowsze zerwanie z zasadami pacyfistycznymi

TOKIO (AP) – Rząd Japonii zatwierdził we wtorek plan sprzedaży przyszłych myśliwców nowej generacji, które opracowuje wraz z Wielką Brytanią i Włochami, innym krajom, co oznacza najnowsze odejście kraju od powojennych zasad pacyfistycznych.

Kontrowersyjna decyzja Oczekuje się, że umożliwienie międzynarodowej sprzedaży broni pomoże zabezpieczyć rolę Japonii we wspólnym projekcie myśliwców i stanowi część działań mających na celu budowę japońskiego przemysłu obronnego i wzmocnienie jego roli w globalnym bezpieczeństwie.

Gabinet zatwierdził także rewizję japońskich wytycznych dotyczących sprzętu obronnego i transferu technologii, aby umożliwić sprzedaż produkowanej w ramach koprodukcji śmiercionośnej broni krajom innym niż partnerzy.

Japonia od dawna ogranicza eksport broni ze względu na pacyfistyczną konstytucję kraju, ale szybko przystąpiła do deregulacji w obliczu rosnących napięć regionalnych i globalnych, szczególnie w sąsiednich Chinach.

Decyzja dotycząca odrzutowca umożliwi Japonii po raz pierwszy eksport do innych krajów śmiercionośnej broni, którą produkuje.

Japonia współpracuje z Włochami i Wielką Brytanią nad opracowaniem zaawansowanego myśliwca, który zastąpi starzejącą się flotę amerykańskich myśliwców F-2 i Eurofighter Typhoon używanych przez siły brytyjskie i włoskie.

Japonia, która wcześniej pracowała nad rodzimym projektem o nazwie FX, w grudniu 2022 r. zgodziła się połączyć swoje wysiłki z brytyjsko-włoskim programem o nazwie Tempest. do użytku w 2035 roku. Wspólny projekt, tzw Globalny Program Lotnictwa Bojowego lub GCAP, ma siedzibę w Wielkiej Brytanii

Japonia ma nadzieję, że nowy samolot zapewni rozszerzone możliwości, których Japonia potrzebuje w obliczu rosnących napięć w regionie, i zapewni jej przewagę technologiczną nad regionalnymi rywalami, Chinami i Rosją.

Ze względu na swoją wojenną przeszłość agresora i zniszczenia, jakie nastąpiły po klęsce w II wojnie światowej, Japonia przyjęła konstytucję, która ograniczała jej armię do samoobrony. Kraj od dawna prowadzi rygorystyczną politykę ograniczającą transfer sprzętu wojskowego i technologii oraz zakazującą wszelkiego eksportu śmiercionośnej broni.

Przeciwnicy krytykowali rząd premiera Fumio Kishidy za rozpoczęcie projektu myśliwca bez przedstawienia wyjaśnień opinii publicznej i bez uzyskania zgody na zasadniczą zmianę polityki.

Aby rozwiać te obawy, rząd ogranicza na razie eksport wspólnie opracowanej śmiercionośnej broni do odrzutowca i obiecał, że nie będzie dokonywana żadna sprzedaż do wykorzystania w aktywnych wojnach.

Rząd zapewnił również, że zmieniona polityka ma na razie zastosowanie wyłącznie do odrzutowca i wymaga zgody gabinetu. Potencjalni nabywcy będą również ograniczeni do 15 krajów, z którymi Japonia podpisała partnerstwa w dziedzinie obronności i umowy o transferze sprzętu.

Z ostatnich sondaży wynika, że ​​opinia publiczna na temat planu jest podzielona.

W 2014 r. Japonia w ramach niedawnego posunięcia rozpoczęła eksport niektórych nieśmiercionośnych artykułów wojskowych Zgoda została wydana w grudniu ubiegłego roku Zmiana, która umożliwiłaby sprzedaż licencjodawcom 80 śmiercionośnej broni i komponentów, które firma produkuje na licencji innych krajów. Zmiana ta umożliwiła Japonii sprzedaż opracowanych przez USA rakiet Patriot Stanom Zjednoczonym, pomagając w wymianie amunicji wysyłanej przez Waszyngton na Ukrainę.

W swojej decyzji gabinet stwierdził, że zakaz eksportu broni dla gotowych produktów utrudni wysiłki na rzecz opracowania nowego odrzutowca i ograniczy Japonię do wspierającej roli w projekcie. Włochy i Wielka Brytania chcą sprzedać odrzutowiec, aby pokryć koszty rozwoju i produkcji.

Kishida zwrócił się do gabinetu o zgodę przed podpisaniem porozumienia GCAP w lutym, ale podpisanie zostało opóźnione ze względu na sprzeciw jego młodszego partnera koalicyjnego, wspieranej przez buddystów Partii Komeito.

Zmiana następuje również w związku z planowaniem przez Kishidę wizyty państwowej w Waszyngtonie w kwietniu, podczas której ma on podkreślić gotowość Japonii do przyjęcia większej roli w partnerstwach przemysłu wojskowo-obronnego.

Eksport pomógłby także ożywić japoński przemysł obronny, który w przeszłości odpowiadał wyłącznie za krajowe siły samoobrony, ponieważ Kishida stara się rozbudować armię. Pomimo wysiłków podejmowanych w ciągu ostatniej dekady, branża nadal ma trudności z przyciągnięciem klientów.

READ  Izraelski parlament przyjął ustawę torującą drogę do zamknięcia Al Jazeery | Izraelska wojna w Gazie News

___

Więcej informacji na temat zasięgu AP w regionie Azji i Pacyfiku można znaleźć na stronie https://apnews.com/hub/asia-pacific

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *