Japoński satelita przenoszący technologię przekaźnika laserowego został wystrzelony w kosmos w niedzielę (29 listopada) z misją przesyłania danych z dużą prędkością z wojskowych i cywilnych statków kosmicznych obserwujących Ziemię.
Satelita komunikacyjny przenoszący ładunek laserowy wzbił się na orbitę o godzinie 2:25 czasu wschodniego (0725 GMT lub 16:25 czasu lokalnego) z Centrum Kosmicznego Tanegashima w południowej Japonii na pokładzie rakiety H-IIA.
Konstruktor rakiet i dostawca wyrzutni Mitsubishi Heavy Industries (MHI) ogłosił pomyślne uruchomienie na Twitterze, dodając, że satelita oddzielił się od górnego stopnia rakiety. Stamtąd satelita trafi na orbitę geostacjonarną na 10-letnią misję. „Potwierdzono, że rakieta leciała zgodnie z planem” – powiedział MHI w tłumaczeniu maszynowym oświadczenie z języka japońskiego.
Co niezwykłe, misja nie była transmitowana na żywo z Japan Aerospace Exploration Agency ani JAXA, być może ze względu na wrażliwy charakter technologii laserowej, według Spaceflight Now. Nie podano również żadnych informacji o jego dokładnym torze orbitalnym.
Związane z: Wyjaśnienie japońskich rakiet H-IIA i H-IIB
Ładunek satelitarny, zwany Laser Utilizing Communication System lub w skrócie LUCAS, będzie wysyłał dane z satelitów znajdujących się na niskiej orbicie okołoziemskiej za pomocą technologii laserowej, zgodnie z wersją przetłumaczoną maszynowo. Strona misji JAXA w języku japońskim.
LUCAS poleci do orbita geostacjonarna, co pozwala jej obracać się w tym samym tempie co Ziemia na około 22 000 mil (36 000 kilometrów) nad równikiem. Będzie miał ciągły widok na obszar Azji i Pacyfiku.
Ze swojej dużej wysokości LUCAS połączy się z satelitami na niskiej orbicie okołoziemskiej za pomocą wiązki lasera w bliskiej podczerwieni. Technologia laserowa zastosowana w urządzeniu LUCAS wysyła informacje z szybkością 1,8 gigabajta na sekundę, czyli siedem razy szybciej niż obecny standard przesyłania informacji za pomocą fal radiowych – powiedział JAXA.
Satelity obserwujące Ziemię są liczniejsze niż kiedykolwiek z powodu małych satelitów prywatnych firm wykorzystujących bardziej zaawansowaną technologię obliczeniową, JAXA stwierdziła, że LUCAS umożliwi „przyszły wzrost wydajności transmisji danych i wymagań dotyczących natychmiastowości” w statkach kosmicznych na niskiej orbicie okołoziemskiej.
Szybkie uzyskiwanie informacji z tych satelitów jest niezbędne, aby w pełni wykorzystać ich zastosowania, które obejmują monitorowanie Ziemi pod kątem globalnego ocieplenia i pomoc w reagowaniu na katastrofy po katastrofalnych wydarzeniach, takich jak huragany.
Obserwuj Elizabeth Howell na Twitterze @howellspace. Podążaj za nami na Twitterze @Spacedotcom i na Facebooku.