Connect with us

technologia

Jak wygląda polski fintech? Spojrzenie na branżę

Published

on

Jak wygląda polski fintech?  Spojrzenie na branżę

Branża fintech w Polsce rozwija się bardzo szybko, a liczba działających w niej startupów stale rośnie. Pojawiają się również nowe pomysły oparte na technologii finansowej. Czym właściwie jest fintech? Jak branża oddziałuje na system bankowy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule

Czym jest fintech?

Fintech to akronim wywodzący się od terminu Financial Technology, który odnosi się do technologii finansowej. Definicja fintechu jest bardzo szeroka, ponieważ odnosi się do cyfrowych rozwiązań związanych z obiegiem pieniędzy. Warto jednak pamiętać, że w branży fintech nie ma banków, choć obecnie oferują one również usługi finansowe online. Jednak tylko firmy, które działają wyłącznie online i nie mają fizycznych oddziałów, są uważane za fintechy. Ponadto firmy te nie muszą spełniać wymogów sektora bankowego, ponieważ nie są bankami iw wielu przypadkach działają jako start-upy.

Przegląd branży fintech w Polsce

Jak wspomniano we wstępie, branża fintech w Polsce rozwija się niezwykle dobrze, a na rynku regularnie pojawiają się nowe firmy oferujące coraz ciekawsze cyfrowe rozwiązania finansowe. Obecnie, według raportu Map of Polish Fintech, w branży działa ponad 300 firm, a większość z nich to podmioty powstałe w ciągu ostatnich 4-5 lat. To wszystko sprawia, że ​​polski fintech jest bardzo różnorodny, a my sami często korzystamy z usług fintech, choć nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę. Przykładem jest oczywiście Blik, a także popularne w Polsce systemy płatności online, takie jak PayU czy Blue Media. Oczywiście te przykłady to cyfrowi giganci, ale warto wiedzieć, że takich rozwiązań jest znacznie więcej i na rynek wprowadzają je również mniejsi gracze. Jednym z przykładów jest SkyCash, aplikacja, która pozwala płacić za autostrady, płacić za parkometry i kupować bilety komunikacji miejskiej.

READ  Sprawdź, czy masz te stare produkty Apple, które mogą być warte tysiące

Warto wiedzieć, że polskie fintechy to nie tylko płatności, ale różnorodne usługi cyfrowe, które ułatwiają codzienne życie osobom prywatnym i firmom. Jaki może być przykład? Na pewno kantory internetowe, prowadzone przez Cinkciarza lub Walutomat. Karty wielowalutowe poszły o krok dalej, z których najbardziej znanym jest z pewnością Revolut. Fintechy to również firmy oferujące pożyczki pozabankowe online, a także wszelkiego rodzaju internetowe porównywarki finansowe, takie jak Comperia czy Rankomat.

Rozwiązania fintechowe dla przedsiębiorców? Przede wszystkim crowdfunding, w skład którego wchodzą rozwiązania takie jak zrzutka.pl czy wspieram.to, które pozwalają zbierać pieniądze na konkretny cel, a także platformy umożliwiające sprzedaż udziałów w firmie, takie jak B. Fundusz pszczeli. W tym przypadku warto zauważyć, że jest to największa platforma crowdfundingowa w Polsce i jedna z największych w Europie Środkowo-Wschodniej. Rozwiązania fintechowe dla przedsiębiorców to także usługi faktoringowe, które oferują m.in. Finiata czy SMEO. Ich stosowanie staje się coraz bardziej popularne, ponieważ pozytywnie wpływa na płynność firm.

X Open Hub – dostawca płynności finansowej dla fintech

Większość osób z pewnością słyszała o firmach fintechowych opisanych w poprzednim akapicie. Warto jednak wiedzieć, że wśród takich rozwiązań znajdują się również znacznie bardziej wyspecjalizowane usługi świadczone np. przez X Open Hub. Dzieje się tak, ponieważ firma zapewnia płynność dla wielu aktywów i najnowocześniejszych ofert technologia handlowa przy zachowaniu w pełni otwartego środowiska. X Open Hub to globalna firma z ponad 12-letnim doświadczeniem w dostarczaniu najlepszej w swojej klasie technologii handlowej dla banków, brokerów i startupów. Ważne jest również, aby wiedzieć, że X Open Hub to nazwa handlowa XTB Limited, autoryzowana i regulowana przez brytyjski Urząd ds. Postępowania Finansowego (FRN 522157). Fintech ma siedzibę w Londynie, a swoje centrum technologiczne ma w Warszawie.

X Open Hub to firma o ugruntowanej pozycji w międzynarodowym systemie finansowym, z której usług korzysta ponad 100 firm w ponad 30 krajach na całym świecie. Przykłady obejmują Unum Capital z siedzibą w RPA i AraratBank z Armenii. Sukces X Open Hub dowodzi, że dobrze zarządzane fintechy mogą z powodzeniem działać na skalę międzynarodową i są ważnym partnerem dla małych i dużych partnerów czy instytucji finansowych.

READ  Przypadkowo: Gama gier IKEA zawiera podstawowe elementy, takie jak uchwyt na kubek i poduszka na szyję

Branża fintech i sektor bankowy w Polsce

Prężnie rozwijające się firmy fintechowe sprawiają, że teraz depczą im po piętach banki, ponieważ oferują wiele konkurencyjnych usług. Z drugiej strony warto zauważyć, że to banki inwestują w rozwiązania fintechowe zarówno finansowo, jak i technologicznie. Ponadto wiele startupów fintech jest wspieranych przez banki, aby zobaczyć, jak rozwiązanie radzi sobie na rynku, a następnie instytucja finansowa wykupuje firmę. W ten sposób możesz przejąć zarówno pomysł, jak i już zrealizowaną firmę, która nie tylko ma potencjał, ale już generuje zyski. Można więc śmiało powiedzieć, że wiele fintechów funkcjonuje dzięki finansowaniu z sektora bankowego, podczas gdy jednocześnie same banki i usługi bankowe prosperują dzięki innowacjom rozwijanym przez fintech i wzajemnej konkurencji. Zmiany technologiczne zachodzące w bankowości są więc w dużej mierze konsekwencją rozwoju branży fintech.

Podsumowując, trzeba powiedzieć, że branża fintech dobrze sobie radzi w Polsce, ponieważ nasz sektor bankowy jest dobrze rozwinięty pod względem cyfryzacji, a co za tym idzie, klienci są pozytywnie nastawieni do innowacyjności i korzystania z cyfrowych usług finansowych. Na tempo rozwoju z pewnością pozytywnie wpłynęła również pandemia, ponieważ potrzeba dystansu społecznego spopularyzowała korzystanie z cyfrowych usług finansowych i przekonała nawet najbardziej sceptycznych. W rezultacie zarówno fintechy, jak i banki musiały stale ulepszać swoje usługi, aby były jeszcze bardziej bezpieczne i przystępne cenowo.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *