technologia
Jak uzyskać wizę studencką do Polski w latach 2021-22?
Ubieganie się o wizę studyjną do Polski jest dość prostym procesem, ale to nie znaczy, że powinieneś czekać na ostatnią chwilę, aby zacząć. Przed rozpoczęciem procesu aplikacyjnego musisz zabezpieczyć swoje miejsce na jednej z 500 uczelni w Polsce.
W czołówce uczelni w kraju znajdują się Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński i Politechnika Warszawska. Od dawna cieszy się dobrą opinią w dziedzinie nauki i innowacji. Możesz nawet pamiętać Polskę jako dom znanych naukowców, takich jak Maria Curie (pierwsza kobieta, która otrzymała Nagrodę Nobla) i Mikołaj Kopernik (astronom, który odkrył, że planety krążą wokół Słońca).
Możesz ukończyć studia licencjackie, podyplomowe lub dziewięciomiesięczny kurs przygotowawczy Zerówka. Ta ostatnia jest zasadniczo szkołą języka polskiego – możesz również wziąć udział w kursie angielskiego, jeśli chcesz odświeżyć swój język. Kursy międzynarodowe prowadzone są w języku angielskim i są stypendia dla bystrych uczniów.
Ponieważ coraz więcej studentów kieruje swoją ofertę do Polski – w ciągu ostatnich pięciu lat międzynarodowych rekrutacji studentów zaobserwowano tendencję wzrostową – możesz się zastanawiać, jak uzyskać tam dyplom. Jeden z pierwszych kroków? Dowiedz się, jak wygląda proces imigracyjny. Oto krótkie podsumowanie tego, jak uzyskać wizę studencką do Polski.
Czy potrzebuję wizy studenckiej do Polski?
To zależy od tego, skąd pochodzisz – mieszkańcy innych krajów Unii Europejskiej (UE) nie potrzebują wizy studenckiej do Polski. W rzeczywistości obywatele UE mogą podróżować po Polsce przez 30 dni bez dokumentów. Musisz jednak zarejestrować swój pobyt w lokalnym urzędzie wojewódzkim w ciągu pierwszych trzech miesięcy w kraju.
Studenci spoza UE muszą ubiegać się o wizę Schengen typu D na wielokrotny wjazd i na długi pobyt. Mając wizę Schengen, możesz ubiegać się o wizę do Polski, a nawet podróżować do innych krajów UE, które ją uznają.
Jak ubiegać się o wizę studencką?
Rozpatrzenie Twojego wniosku wizowego nie powinno trwać dłużej niż 15 dni. Zaleca się jednak wcześniejsze przesłanie dokumentów, aby uwzględnić opóźnienia. Zrób kopie oryginalnych dokumentów dla ambasady, jeśli ich potrzebujesz. Możesz złożyć wniosek (wraz z opłatą manipulacyjną) do polskiego konsulatu w Twojej okolicy – znajdź jeden tutaj.
Do wniosku o wizę studencką potrzebne będą:
- Wypełniony i podpisany formularz wniosku o wizę studencką do Polski
- Paszport (ważny przez 3 miesiące od planowanego wyjazdu z Polski)
- Oficjalny list rekrutacyjny z uczelni w Polsce
- Twoje CV i referencje
- Dowód znajomości języka angielskiego
- Dowód wystarczających środków na utrzymanie się przez cały kurs
- Ewidencja ubezpieczenia zdrowotnego
- Zdjęcie biometryczne
Studenci spoza UE potrzebują zezwolenia na pobyt czasowy
Typowe studia licencjackie trwają trzy lata, podczas gdy niektóre długoterminowe studia podyplomowe mogą trwać do sześciu lat. Ponieważ na wizie typu D można przebywać w Polsce tylko przez rok, studenci zagraniczni muszą ubiegać się o wizę czasową na dłuższy pobyt w kraju.
Studenci posiadający wizę do Polski muszą złożyć wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy w lokalnym urzędzie wojewódzkim. Potrzebujesz: formularz zgłoszeniowy, zdjęcia i dokumenty potwierdzające tożsamość i obywatelstwo, adres, cel pobytu (potwierdzony zaświadczeniem ze szkoły), ubezpieczenie zdrowotne i dowód posiadania wystarczających środków finansowych. Kosztuje 390 złotych (85 euro lub prawie 100 dolarów amerykańskich).
Jak zawsze, Sprawdź oficjalną stronę internetową aby uzyskać najnowsze informacje i upewnij się, że wykonałeś właściwe kroki. Możesz również rozważyć skontaktowanie się z zagranicznymi studentami w Polsce, aby uzyskać wskazówki, jak lepiej poruszać się po aplikacji.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”