Najważniejsze wiadomości
Jak uważa komisja, los polskiego sędziego jest w równowadze
WARSZAWA, Polska (AP) – Kontrowersyjny organ dyscyplinarny polskiego Sądu Najwyższego poświęci drugi czwartek na rozpatrzenie wniosku, który może doprowadzić do aresztowania sędziego, który stał się symbolem walki kraju o niezależne sądownictwo.
Organ dyscyplinarny, powołany przez rządzącą Polską populistyczną partię, ma zdecydować, czy aresztować sędziego Igora Tuleyę i zmusić go do ustosunkowania się do prokuratorów pod zarzutem rocznego wyroku sprzecznego z interesami partii.
Tuleya, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, został pozbawiony immunitetu i ścigany przez Izbę Dyscyplinarną. Odmówił stawienia czoła prokuratorom, twierdził, że proces był nielegalny i nie zrobił nic złego.
Członkowie panelu obradowali w środę przez wiele godzin, ponieważ protesty odbywały się przed Sądem Najwyższym, gdzie policja okrążyła budynek i zatrzymała niektórych demonstrantów. Protestujący zebrali się ponownie w czwartek, kiedy obrady miały zostać wznowione.
Krytycy rządu postrzegają zarzuty wobec Tuleyi jako mistyfikację, argumentując, że ich głównym celem jest ostrzeżenie innych sędziów, aby podporządkowali się interesom rządu lub zostali ukarani.
Prokuratorzy oskarżyli Tuleyę o naruszenie tajemnicy za wpuszczenie dziennikarzy na salę sądową w 2017 roku w celu wydania werdyktu. Tuleya powiedział, że dopuszczenie dziennikarzy do sądu jest „w pełni legalne” w świetle kodeksu postępowania karnego. Nie zdradziłem żadnych tajemnic. ”
Mógłby siedzieć w więzieniu do trzech lat, gdyby został uznany za winnego.
„Sędzia Igor Tuleya nie popełnił przestępstwa. Jego zbrodnią w oczach władz jest to, że samodzielnie wykonywał swoją pracę w służbie obywatelom – powiedział inny sędzia Paweł Juszczyszyn podczas środowego protestu przed budynkiem Sądu Najwyższego.
Po dojściu do władzy w 2015 r. Prawicowej Partii Prawa i Sprawiedliwości, szybko przejęła kontrolę nad większością aspektów systemu sądownictwa iz powodzeniem ustanowiła kontrolę polityczną nad Trybunałem Konstytucyjnym i innymi instytucjami.
Jednak prawie sześć lat później nadal walczy o kontrolę sądów niższej instancji, w których niezależni sędziowie często podejmują decyzje sprzeczne z urzędnikami państwowymi i interesami.
Partia rządząca twierdzi, że próbowała oczyścić system sądowniczy, który określa jako nieefektywny i skorumpowany. Liderzy partii twierdzą, że Tuleya działał jako działacz polityczny, otwarcie krytykując jego rewizję sądową.
Zwolennicy demokracji argumentują, że Polska pod względem prawa i sprawiedliwości dokonała antydemokratycznego zwrotu, a opór sędziów, takich jak Tuleya i Juszczyszyn, postrzega jako jeden z ostatnich bastionów przeciwko erozji praw obywatelskich.
Unia Europejska nie uznaje organu dyscyplinarnego rozpatrującego sprawę Tuleya za prawomocne na mocy prawa UE. Komisja wykonawcza bloku zwróciła się niedawno do Sądu Najwyższego UE o wydanie orzeczenia w tej sprawie.
„Nielegalny organ dyscyplinarny mógłby wysłać do więzienia polskiego sędziego Igora Tuleyę za jego pracę” – powiedział w środę na Facebooku Guy Verhofstadt, starszy poseł do Parlamentu Europejskiego.
Verhofstadt wezwał UE do działania, mówiąc, że uważa, iż „niszczenie praworządności przez polski rząd będzie trwało do momentu, gdy UE położy temu kres”.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.