Connect with us

Gospodarka

Jak ukraińscy przedsiębiorcy-uchodźcy zmieniają Polskę

Published

on

Jak ukraińscy przedsiębiorcy-uchodźcy zmieniają Polskę
Posłuchaj tej historii.
Ciesz się większą ilością dźwięku i podcastów iOS Lub Android.

Twoja przeglądarka to obsługuje

„POle są konserwatywny – narzeka Ernest Suleimanov, który w styczniu otworzył pierwszą w Warszawie restaurację krymskotatarską. Klienci go uwielbiają Czebureki (wypieki mięsne), ale mają problemy z cyfrowymi menu, które są wszechobecne na zaawansowanej technologicznie Ukrainie. Sulejmanow jest jednym z ponad miliona Ukraińców mieszkających w Polsce, z których wielu to uchodźcy przed rosyjską inwazją. Teraz przebudowują główną ulicę handlową kraju: od początku wojny Ukraińcy otworzyli około 8% wszystkich nowych indywidualnych przedsiębiorstw, a liczba ta stale rośnie.

Część Ukraińców testuje nowe koncepcje. Olha Savchenko założyła w Warszawie przestrzeń coworkingową dla kosmetyczek i fryzjerów z 55 stanowiskami kosmetycznymi wynajmowanymi przez freelancerów. To miejsce ma atmosferę klubu nocnego z baristą i muzyką house i jest hitem. Inne przynoszą Polakom smak nieznanego. Natalya Gordiyenko założyła Kapsula, rynek projektantów mody. Mówi, że Polki są mniej odważne niż Ukrainki, wolą ubrania czarno-białe od jaskrawych kolorów i cenią jakość materiałów ponad ubrania szyte na miarę.

Ukraińskie firmy poszły w ślady emigrantów. Nova Post, największa prywatna poczta na Ukrainie, otworzyła oddziały w 21 polskich miastach. Po pierwsze, przywiózł uchodźcom ich rzeczy; Kolejnym celem jest obsługa dostaw dla sklepów internetowych. W 2022 r. Polska zmniejszyła przeszkody administracyjne utrudniające Ukraińcom rozpoczęcie działalności gospodarczej, stawiając ich na równi z lokalnymi mieszkańcami. Dzięki temu kraj ten jest łatwą bramą do rynków europejskich.

Polskie firmy również szukają biznesu u nowicjuszy. Banki oferują usługi w języku ukraińskim; one oferuje Ukraińcom darmowe konta bez konieczności podawania polskiego adresu i numeru telefonu. Supermarkety oferują podstawowe produkty ukraińskie, takie jak ryby peklowane w soli i chipsy o smaku kraba. Słowo „Rosja” zostało zakazane na etykietach żywności. Kluski ziemniaczano-serowe, dawniej tzw Pierogi Ruskie zmieniono nazwę na Pierogi Ukraińskie. Musztarda „rosyjska” jest teraz po prostu „ostra”.

READ  Polscy lekarze zapowiadają protesty na dwa tygodnie przed wyborami
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *