Gospodarka
Jak ukraińscy przedsiębiorcy-uchodźcy zmieniają Polskę
„POle są konserwatywny – narzeka Ernest Suleimanov, który w styczniu otworzył pierwszą w Warszawie restaurację krymskotatarską. Klienci go uwielbiają Czebureki (wypieki mięsne), ale mają problemy z cyfrowymi menu, które są wszechobecne na zaawansowanej technologicznie Ukrainie. Sulejmanow jest jednym z ponad miliona Ukraińców mieszkających w Polsce, z których wielu to uchodźcy przed rosyjską inwazją. Teraz przebudowują główną ulicę handlową kraju: od początku wojny Ukraińcy otworzyli około 8% wszystkich nowych indywidualnych przedsiębiorstw, a liczba ta stale rośnie.
Część Ukraińców testuje nowe koncepcje. Olha Savchenko założyła w Warszawie przestrzeń coworkingową dla kosmetyczek i fryzjerów z 55 stanowiskami kosmetycznymi wynajmowanymi przez freelancerów. To miejsce ma atmosferę klubu nocnego z baristą i muzyką house i jest hitem. Inne przynoszą Polakom smak nieznanego. Natalya Gordiyenko założyła Kapsula, rynek projektantów mody. Mówi, że Polki są mniej odważne niż Ukrainki, wolą ubrania czarno-białe od jaskrawych kolorów i cenią jakość materiałów ponad ubrania szyte na miarę.
Ukraińskie firmy poszły w ślady emigrantów. Nova Post, największa prywatna poczta na Ukrainie, otworzyła oddziały w 21 polskich miastach. Po pierwsze, przywiózł uchodźcom ich rzeczy; Kolejnym celem jest obsługa dostaw dla sklepów internetowych. W 2022 r. Polska zmniejszyła przeszkody administracyjne utrudniające Ukraińcom rozpoczęcie działalności gospodarczej, stawiając ich na równi z lokalnymi mieszkańcami. Dzięki temu kraj ten jest łatwą bramą do rynków europejskich.
Polskie firmy również szukają biznesu u nowicjuszy. Banki oferują usługi w języku ukraińskim; one oferuje Ukraińcom darmowe konta bez konieczności podawania polskiego adresu i numeru telefonu. Supermarkety oferują podstawowe produkty ukraińskie, takie jak ryby peklowane w soli i chipsy o smaku kraba. Słowo „Rosja” zostało zakazane na etykietach żywności. Kluski ziemniaczano-serowe, dawniej tzw Pierogi Ruskie zmieniono nazwę na Pierogi Ukraińskie. Musztarda „rosyjska” jest teraz po prostu „ostra”.■
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”