Connect with us

Sport

Jak światowa nr 1 Iga Świątek wzniosła polski tenis na nowe wyżyny | Sport | Niemiecka piłka nożna i ważne międzynarodowe wiadomości sportowe | DW

Published

on

Jak światowa nr 1 Iga Świątek wzniosła polski tenis na nowe wyżyny |  Sport |  Niemiecka piłka nożna i ważne międzynarodowe wiadomości sportowe |  DW

Aneta Budzalek, poruszająca się po terenie turnieju trawiastych kortów w centralnej polskiej wsi Michałówek, ma aurę dumnie rozpromienionej matki.

Budzalek jest dyrektorem tej specjalnej juniorskiej stacji na World Tennis Tour Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Jest również koordynatorem amatorskiego programu tenisowego Tenis Open Polska w Polskim Związku Tenisowym.

„Bardzo się cieszę, że tenis w końcu jest tak popularny w Polsce” – powiedziała DW.

39-latka mówi, że jako dziecko chciała grać w tenisa, ale tak naprawdę zaczęła grać dopiero w wieku 30 lat.

„Moim marzeniem było, aby pewnego dnia tenis nie był już tylko sportem dla bogatych elit” – mówi.

Teraz, po części dzięki osiągnięciom nr 1 kobiecej Igi Świątek i męskiej nr 10 Huberta Hurkacza, marzenie Budzaleka jest bliższe rzeczywistości. Polski tenis przeżywa intensywny wzrost, co uświadamia decydentom, że nie ma wystarczającej liczby obiektów dla ludności.

– Tenis zawsze był uważany za sport na najwyższym poziomie, a teraz naszym głównym celem jest zmiana wizerunku tenisa – mówi Budzałek.

Świątek podąża śladami Radwańskiej

Pojawienie się mistrza French Open Świątka, być może tak samo jak każdego innego pojedynczego czynnika, było kluczowe dla rozwoju tenisa w Polsce, zwłaszcza dla młodych ludzi, którzy być może nie myśleli poważnie o uczestnictwie w przeszłości.

– Tenis to dość trudny sport – mówi Marta Dobkowska, dyrektor wykonawczy Sinnet House of Sports w Warszawie. Przed Świątkiem – mówi – dzieciaki nie chciały inwestować czasu, by wyjść poza etap absolutnie początkujący.

„Często się poddają, bo nie mogą odzyskać piłki [over the net]- mówi Dobkowska. – Piłkę nożną można kopać już po pięciu minutach, ale żeby pograć w tenisa, trzeba wytrzymać co najmniej rok.

READ  Niles QB Budak chce zrobić krok naprzód w 2023 roku | Wiadomości, sport, praca

Jednak teraz Dobkowska widzi, że „więcej dzieci chce grać w tenisa, bo widzą, że cuda mogą się zdarzyć”.

Budzalek miał w tym tygodniu pełne ręce roboty jako dyrektor przystanku ITF Juniors World Tour w Polsce oraz jako koordynator programu amatorskiego tenisa dla Polskiego Związku Tenisowego.

„Cuda”, takie jak triumf Świątka we French Open 2020, w wieku zaledwie 19 lat i 54. miejsce na świecie, stały się najniżej sklasyfikowanym graczem, który zdobył tytuł od początku rankingu w 1975 roku.

Jej zwycięstwo wywróciło polski tenis do góry nogami. A potem znowu wygrała w tym roku. Będzie głównym zalążkiem, gdy Wimbledon 2022 otworzy swoje podwoje w Londynie 27 czerwca.

Przed Świątkiem Agnieszka Radwańska była ostatnią Polką, która osiągnęła takie wyróżnienie na światowej scenie. Wygrała 20 singli w swojej karierze i awansowała na drugie miejsce w rankingu w 2012 roku, kiedy dotarła do finału Wimbledonu. Przeszła na emeryturę w 2018 roku i pomogła także w rozwoju gry w Polsce.

„Radwańska była fantastycznym i popularnym graczem, który osiągnął wielkie wyżyny” – mówi anglojęzyczny dziennikarz Mateo Szlapek-Sewillo Notatki z Polski Stronie internetowej. „Ale nigdy nie było poczucia, że ​​zostanie wielką światową gwiazdą.

„Świątek przekroczyła już swoje sukcesy w karierze i wydaje się, że staje się czołową zawodniczką tej dekady” – mówi Szlapek-Sewillo.

Budzalek, koordynator programu amatorskiego PZT, mówi: „Świątek jest taki normalny… i bardzo, bardzo otwarty”. Dodaje, że zawodniczka łatwo nawiązuje przyjaźnie, kiedy odwiedza polskie kluby i turnieje oraz spotyka młodych ludzi.

W swoim pierwszym publicznym występie w Polsce po wygraniu French Open, sama Świątek powiedziała dziennikarzom: „To dla mnie bardzo ważne, że mogę przyczynić się do popularyzacji tenisa”.

Hurkacz też jest pretendentem

W Polsce kwitnie nie tylko tenis kobiet; Wśród mężczyzn jest też czołowy gracz.

READ  Nastolatek RVC pojechał do Polski na Mistrzostwa Świata Młodzieży w Łucznictwie

Hubert Hurkacz miał 24 lata, kiedy w zeszłym roku zajął 9. miejsce, stając się najwyżej sklasyfikowanym męskim zawodnikiem w historii polskiego tenisa.

Hubert Hurkacz widziany z góry podczas gry w Sydney w Australii

Hurkacz wdarł się do pierwszej dziesiątki mężczyzn, gdy polski tenis cieszy się wzrostem popularności

Po pokonaniu obecnego numer jeden świata Daniila Miediewa w finale turnieju rozgrzewkowego Wimbledonu w Halle w Niemczech Zachodnich w zeszłym tygodniu Hurkacz znajduje się obecnie na 10. miejscu na świecie i ma impet po swojej stronie.

Ma również doświadczenie w dotarciu do półfinału w zeszłym roku, pokonując w tym czasie zarówno Miedwiediewa, jak i Rogera Federera.

„Myślę, że część tego [the hype] to zasługa narodu, który był trochę głodny wielkich sportowców” – mówi Sziapek-Sewillo, który zauważa, że ​​chociaż gwiazda piłki nożnej Robert Lewandowski odniósł sukces w Bayern Monachium, polskiej reprezentacji nigdy nie udało się osiągnąć podobnego sukcesu.

Wsparcie finansowe gry

Jeszcze bardziej niepokojący niż brak poszczególnych polskich sukcesów był jednak brak odpowiedniej infrastruktury.

Nie minęło dużo czasu po zdobyciu przez Świątka pierwszego tytułu French Open w 2020 roku, kiedy czołowy trener tenisa napisał artykuł do publikacji sportowej Zakłady Sportowe: „Wszystkie sukcesy polskiego tenisa są wynikiem wybitnych osobowości, a nie systemu treningowego. Bo po prostu nie ma czegoś takiego.”

Sukces Świątka na specjalizacji tenisowej, być może w połączeniu z tą opinią, skłonił polskie Ministerstwo Sportu i Turystyki do zatwierdzenia finansowania w wysokości 2 milionów złotych (430 000 euro/452 000 dolarów) na zimowy program tenisowy oraz 11,5 miliona złotych na nowy Ośrodek szkoleniowy pod Warszawą.

– To kosztowny sport – wszyscy o tym wiemy – mówi Budzalek. „Ale myślę [decision-makers] wreszcie dostrzegam korzyści płynące z inwestowania i więcej dobrych rzeczy z e-sportu”.

Długoterminowy dokument planistyczny Polskiego Związku Tenisowego „Strategia rozwoju tenisa w Polsce” przedstawia nowe i skoordynowane oferty dla młodych graczy, które pokazują potencjał w zawodach międzynarodowych i na najwyższym poziomie. Pokazuje również zwiększone finansowanie.

READ  To był zły mecz dla reprezentantów Polski, ale jeden zawodnik zasłużył na cztery [OCENY] Polska reprezentacja

Budzalek mówi, że jej organizacja właśnie otrzymała dofinansowanie od rządu na osiem proponowanych projektów.

Jako dyrektor turnieju juniorów na kortach trawiastych liczy teraz na większy dostęp dla młodych zawodników w Polsce i stworzenie lepszych możliwości dla tych, którzy chcą pójść w historyczne ślady Radwańskiej i kontynuować dotychczasowy sukces Świątka i Hurkacza.

Redakcja: Matt Ford

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *