Nauka
Jak student medresy z Magury założył szkołę wyższą w Polsce
Po spotkaniu orientacyjnym w British Graduate College of Wroclaw w Polsce grupa studentów udała się do pobliskiej restauracji, aby zaspokoić swoje głodne brzuchy. Byli zdezorientowani, widząc sobowtóra ich dyrektora i założyciela uczelni, który służył im jako kelner! Ku swemu zdziwieniu odkryli, że rzeczywiście był to jej dyrektor, Hussin Alam.
Alam, imigrant z Bangladeszu z Magury, w 2011 roku przyjechał do Wielkiej Brytanii na studia licencjackie. W ciągu następnych 10 lat ukończył studia licencjackie i podyplomowe w Wielkiej Brytanii, rozpoczął studia doktoranckie i założył instytut szkolnictwa wyższego w Polsce.
Alam, który wkrótce ma obronić swoją pracę doktorską w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Wrocławskiego, uzyskał tytuł licencjata (z wyróżnieniem) na Uniwersytecie Sunderland oraz tytuł magistra biznesu międzynarodowego na Uniwersytecie Canterbury Christ Church University, oba w Wielkiej Brytanii.
Jego doktorat z nauk politycznych koncentruje się na wkładzie modelu biznesu społecznego w rozwiązywanie problemów społecznych. Pracował również jako profesor w Międzynarodowej Wyższej Szkole Logistyki i Transportu oraz jako asystent na Uniwersytecie Wrocławskim.
Czterokrotnie prezentował swoje prace badawcze na konferencji Europejskiego Konsorcjum Badań Politycznych (ECPR), jednej z największych konferencji na świecie. Był nawet nominowany do nagrody ECPR Rising Star Award w 2020 roku i był przewodniczącym panelu ECPR Conference 2022 na Uniwersytecie w Innsbrucku w Austrii.
Zmagania we wczesnym okresie życia
Jego niezwykłe osiągnięcia są jeszcze bardziej niesamowite, ponieważ nie pochodził z uprzywilejowanego środowiska. Hussin Alam jest uosobieniem samozwańczego człowieka.
Od Ghulli (ubogiej wioski na Magurze, gdzie wskaźnik alfabetyzacji wynosi 15-20%) po Uniwersytet Wrocławski, który w swojej bogatej, ponad 300-letniej historii wyprodukował dziewięciu laureatów Nagrody Nobla, była to nie lada podróż dla Alama, który o swoich zmaganiach i sukcesach z Business Standard opowiedział w wywiadzie dla Zooma.
„Jako dziecko chciałem zostać lekarzem. Niestety najbliższe liceum znajdowało się pięć mil od mojej wioski” – powiedział Alam. Następnie studiował w Ghullia Dakhil Madrasa blisko domu i ukończył Dakhil (10 klasa) w 2005 roku. Jego zaangażowanie w naukę było oczywiste od dzieciństwa, ponieważ był pierwszy na większości swoich zajęć.
Po zdaniu Alim (12 klasa) Magury Siddiqia Kamil Madrasah, ukończył Bed Honors w Teachers Training College Dhaka. Jednak frustracja Alama z powodu opóźnień w sesjach na uniwersytecie w Bangladeszu zmotywowała go do szukania opcji za granicą. „Ponadto bardzo trudno było znaleźć dobrą pracę bez lobbingu politycznego” – powiedział.
Alam wykorzystał wszystkie pieniądze, które zaoszczędził z dochodów z korepetycji i pomocy rodzinie, aby przejść do Warnborough College w Canterbury w Wielkiej Brytanii, gdzie został przyjęty. Ale będąc w Dhace, kupił też trochę akcji za swoje dochody, co pomogło mu w opłaceniu opłat.
Po przybyciu do Wielkiej Brytanii w 2011 roku Alam mieszkał w pokoju za 250 funtów miesięcznie, który dzielił z czterema innymi osobami. Zaczął też pracować jako tragarz kuchenny w restauracji. Ale była to bardzo ruchliwa restauracja, co sprawiało, że zarządzanie pracą i nauką było bardzo trudne. Studiowanie w zawodzie tragarza stało się niemożliwe. Tak więc po kilku miesiącach zaczął pracować jako kelner w tej restauracji.
doskonałość akademicka
Rok po rozpoczęciu studiów w Warnborough College przeniósł się na Uniwersytet Sunderland, aby uzyskać tytuł licencjata. Wiosłował jednocześnie w trzech pracach, aby opłacić studia i zakwaterowanie: 2-godzinną sprzątanie rano, pracę jako asystent gościnności na Uniwersytecie Kent i popołudniową pracę kierownika restauracji. Ponadto nauczył się jeździć i czasami dokonywał dostaw.
Ze względu na presję pracy i nauki nigdy nie spał wystarczająco długo. „Kiedy pojechałem na zajęcia z Canterbury na Uniwersytet Sunderland, zdrzemnąłem się w pociągu”.
Po ukończeniu studiów magisterskich, jego propozycja doktorska została zaakceptowana przez dwie brytyjskie uniwersytety. Jednak bez stypendium nie mógł tam zrobić doktoratu, więc wrócił do Bangladeszu w 2016 roku. Później jego propozycję doktorską zaakceptowały uniwersytety w Szwajcarii, Francji, Hiszpanii i Polsce. Ostatecznie w 2017 roku dołączył do Uniwersytetu Wrocławskiego w Polsce.
Doktoryzował się w zaledwie 4 miesiące i 15 dni. Otrzymał również dwa kolejne stypendia dla najlepszego dziekana studenckiego za publikacje artykułów w renomowanych czasopismach oraz prezentacje referatów na konferencjach międzynarodowych.
Do tej pory opublikował siedem artykułów i wygłosił prace badawcze na ponad 30 konferencjach międzynarodowych. Niedawno jego dwa rozdziały w książkach zostały opublikowane przez IGI Global, czołowego międzynarodowego wydawcę akademickiego z siedzibą w USA. Jeden z rozdziałów to „Rola technologii w formalnej edukacji w Bangladeszu”, a drugi to „Rola gospodarki i wkład Grameen Bank”.
Fundacja British Graduate College, Wrocław
Pomimo ogromnych sukcesów akademickich, dążenie Alama do osiągnięcia wielkości nie zostało zaspokojone. Chciał robić jeszcze większe rzeczy. To doprowadziło go w tym roku do założenia brytyjskiego Graduate College we Wrocławiu.
„Zdałem sobie sprawę, że mój wkład w społeczeństwo będzie ograniczony do zwykłej pracy. Ale chciałem zrobić coś, co przyczyni się do większej skali i pozostawi po swojej śmierci spuściznę” – powiedział Alam.
Zapowiedział program za pośrednictwem uczelni, w ramach którego biedny i zasłużony student z Bangladeszu będzie co roku otrzymywał w pełni finansowane stypendium.
Jego wielkie wizje nie sprawiły jednak, że zapomniał o swoich skromnych początkach. „Jestem doktorem, dyrektorem college’u i kelnerem w restauracji. Mam trzy różne role w trzech różnych miejscach i odpowiednio je gram” – powiedział Alam.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”