Gospodarka
Jak Polska wraca na kurs proeuropejski | Zbierać
Wynik wyborów parlamentarnych w Polsce 15 października otworzył nowe możliwości wzrostu gospodarczego, nawet jeśli otoczenie zewnętrzne jest nadal niesprzyjające. Zobowiązania nowej koalicji dobrze wróżą praworządności, dostosowaniu rynków i atrakcyjności bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Jeszcze nie skończyliśmy kampanii; Zbliżają się jeszcze wybory lokalne, wybory europejskie i wybory prezydenckie.
Strona fiskalna prawdopodobnie pozostanie ekspansywna. Widzimy jednak niewielkie zyski, które nowy rząd mógłby wykorzystać do przywrócenia wyższego potencjalnego wzrostu i stopniowego przywracania równowagi w swojej strukturze w kierunku inwestycji, a nie konsumpcji. Widzimy duży potencjał w odblokowaniu prywatnych wydatków po tym, jak lokalne firmy przez kilka lat pozostawały w trybie gotowości i wysokich zysków. Polska mogłaby także odblokować środki unijne z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności oraz nowego budżetu UE, przyciągając jednocześnie zagranicznych inwestorów bezpośrednich, którzy postrzegają Polskę jako główny kierunek Nearshoringu, ale jak dotąd pozostają na uboczu. Oczekujemy także dalszych działań w obszarach transformacji energetycznej, infrastruktury i kapitału ludzkiego – przy jednoczesnej poprawie zarządzania w spółkach państwowych i innych instytucjach.
W pakiecie trzech artykułów omawiamy pięć szerokich priorytetów nowej koalicji, oceniamy przestrzeń fiskalną dostępną dla jej obietnic wyborczych oprócz i tak już rekordowo wysokich potrzeb pożyczkowych w 2024 r. oraz omawiamy perspektywy uwolnienia środków unijnych. Powrót Polski do głównego nurtu europejskiego i zakopanie topora w sporze prawnym z Komisją Europejską prawdopodobnie uwolnią środki z RRF. Dwa lata temu celem było wsparcie ożywienia gospodarczego po kryzysie koronnym; w obecnym kontekście stagnacji gospodarczej będzie jeszcze lepiej służyć jako środek antycykliczny. Nowy rząd stoi przed ambitnym zadaniem przekształcenia poważnych wyzwań związanych z konkurencją, bezpieczeństwem i klimatem w nowe motory wzrostu polskiej gospodarki poprzez duże programy inwestycyjne w wojsku, energetyce, infrastrukturze i kapitale ludzkim. Oczekując na wotum zaufania w izbie niższej parlamentu w nadchodzących tygodniach, wierzymy, że rynki walutowe i finansowe odzwierciedlają pewność inwestorów, że ogromne niedoważenie polskich obligacji rządowych nie jest już uzasadnione w tej chwili.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”