Zabawa
Jak Polish Days przedstawiają Polskę jako atrakcyjnego partnera międzynarodowego | Wsparcie finansowe
Polish Days, prestiżowe dwudniowe wydarzenie odbywające się co roku we Wrocławiu podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty, rozszerza swój globalny zasięg poprzez wydłużenie terminów spotkań dealerów i degustatorów, jednocześnie prezentując unikalną mieszankę projektów polskich talentów filmowych.
Większą rolę odgrywa też oddział równoległy Studio Nowe Horyzonty+ (NHS+), cztery dni warsztatów i wykładów na temat różnych aspektów finansowania i rozwoju projektów, organizowane przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty i Creative Europe Desk Polska.
Polish Days przyciągają producentów, programistów festiwali, przedstawicieli handlowych i dystrybutorów z całego świata na spotkania z twórcami i twórcami z Polski.
– W Polsce jest więcej koprodukcji i koprodukcji mniejszościowych niż kiedykolwiek wcześniej – mówi Weronika Czołnowska, dyrektor branżowy Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.
Przypisuje to wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, który działa na rzecz uczynienia z Polski atrakcyjnego partnera międzynarodowego.
„Producenci i reżyserzy z Azji i Ameryki Południowej stają się partnerami dla polskich filmowców” – mówi, nawiązując do ubiegłorocznego projektu Polish Days, projektu Nelicia Low przebićktóra ma partnerów z Singapuru i Tajwanu.
Polish Days przedstawia eklektyczny wybór projektów w fazie rozwoju, produkcji w toku i filmów ukończonych. Odbywa się pod koniec lipca, w idealnym momencie, by przyciągnąć festiwalową publiczność, programistów z Wenecji, Sundance, Berlina, Tribeki czy Cannes.
Selekcjoner Festiwalu Filmowego w Wenecji, Paolo Bertolin, jest jego stałym bywalcem i opisuje to wydarzenie jako doskonałą platformę do odkrywania polskich produkcji, które mogą pozostać poza radarem międzynarodowej branży.
cytowany przez Bertolina chleb i sólw reżyserii Damiana Kocura. Było to jedno z odkryć Venice Horizons w 2022 roku i zdobyło Nagrodę Specjalną Jury. „Niskobudżetowa produkcja została po raz pierwszy zapowiedziana na Polish Days 2021 i byłem pod wrażeniem materiału, który tam zobaczyłem” – mówi Bertolin. „Polish Days udaje się zapewnić prezentację zarówno wysokiej jakości produkcji o dużej wartości produkcyjnej, jak i mniejszych filmów niezależnych”.
Do innych wybitnych filmów ostatnich czasów należy dramat Anny Jadowskiej kobieta na dachu oraz fabularny debiut Michała Chmielewskiego Wędrująca kobietaz Leną Górą w roli głównej, oba pokazywane na Tribeca Film Festival na początku tego roku.
Oczekuje się, że w lipcowym rozszerzonym programie branżowym weźmie udział około 200 gości. „W zeszłym roku stwierdziliśmy, że nasze okna spotkań były zbyt ciasne” — mówi Czołnowska o niektórych zmianach wprowadzonych przez zespół. „W tym roku wprowadziliśmy pewne zmiany, aby zwiększyć czas dostępny na spotkania. Może i jest duży i ruchliwy, ale jednocześnie mam nadzieję, że goście uznają go za przyjazny i kameralny.”
Bywalcami są przedstawiciele wiodących europejskich agentów dystrybucyjnych, takich jak Wild Bunch, Films Boutique, The Match Factory, Beta Cinema, Alpha Violet, Intramovies, Latido Films, Pluto Films, Reel Suspects i New Europe Film Sales, a także dyrektorzy sprzedaży z MFA+ Filmdistribution oraz Cinefil Co., Just , Imagine Film Distribution, J&J Films, Elamedia Estudios, Entremode Corp., Odeon, Kino Świat, Forum Film, Gutek Film, a także HBO, Canal+, Polsat, TVP i Netflix.
Polskie Dni zyskają na obecności programistów festiwalu na odbywającym się równolegle Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty, odbywającym się w dniach 20-30 lipca.
NHS+ będzie nadal większy i lepszy w 2023 r. Celem jest zaoferowanie duetom reżyser-producent, którzy opracowują swój pierwszy lub drugi film fabularny, informacji i wglądu w promocję i komunikację projektów na poziomie międzynarodowym. Partnerami są europejskie stowarzyszenie producentów EAVE, Londyńska Akademia Filmowa oraz inne międzynarodowe instytucje kulturalne i filmowe.
Wśród poprzednich uczestników NHS+ znalazł się rumuński projekt Północ (NHS+ 2019), którego premiera odbyła się w ubiegłym roku na Venice Horizons, ukraińskiego projektu Jak się czuje Katia? (NHS+ 2020), której akcja toczy się w Locarno 2022, oraz duńsko-polska koprodukcja Cicha migracja (NHS+ 2019), który był emitowany w sekcji Panorama Berlinale w 2023 roku.
Polish Days 2023 to 23-25 lipca, NHS+ zaplanowano na 20-23 lipca.
Kontakt: Weronika Czołnowska
Typowy awanturnik. Zły odkrywca. Przyjazny myśliciel. Introwertyk.