Najważniejsze wiadomości
Jak nowy polski sterowiec może wesprzeć wysiłki Pentagonu mające na celu połączenie wszystkiego
Najnowszy raport Departamentu Stanu USA zezwolenie Sprzedaż przez zagraniczne wojsko systemów aerostatowych do rozpoznania przestrzeni powietrznej i naziemnego rozpoznania radarowego (ASRR) Polsce to nie tylko ważny krok w dostarczaniu ważnej powietrznej technologii wczesnego ostrzegania do kraju europejskiego, ale także poważny impuls dla kierowanego przez USA Połączonego Dowództwa Domeny i Kontrola (CJADC2) wysiłku.
7 lutego Agencja Współpracy w zakresie Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA) ogłosiła wniosek Polski o wykorzystanie systemów ASRR wraz z pokładowymi radarami wczesnego ostrzegania (AEW) z możliwością identyfikacji przyjaciela lub wroga (IFF), elektronicznymi systemami czujników, systemami cumowniczymi zasilanymi na uwięzi, itp. na zakup wbudowanych światłowodów, systemów kontroli naziemnej (GCS) i innego powiązanego sprzętu, a koszt transakcji szacowany jest na 1,2 miliarda dolarów. Głównymi wykonawcami będą Raytheon Intelligence and Space, TCOM, ELTA North America i QinetiQ.
W listopadzie 2023 r. firmie QinetiQ przyznano kontrakt na obsługę i konserwację Tethered Aerostat Radar System (TARS) III Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Ceł i Ochrony Granic Stanów Zjednoczonych (CBP), transportu powietrznego i morskiego (AMO), co potencjalnie rzuca światło na FMS do Polski.
W ramach kontraktu o wartości 170 milionów dolarów firma będzie nadzorować działanie i utrzymanie programu TARS, który obejmuje operacje statków powietrznych, radary naziemne, kontrolę naziemną i monitorowanie systemów sieci danych. Według QinetiQ wykorzystanie aerostatów na uwięzi umożliwia operatorom między innymi przesyłanie ważnych danych na temat podejrzanej aktywności w czasie rzeczywistym.
Jeśli chodzi o CJADC2, technologia taka jak TARS może pomóc w zapewnieniu tego, czego planiści szukają w swoich wysiłkach, aby umożliwić interoperacyjne możliwości dowodzenia, kontroli, komunikacji i walki komputerowej (C4) we wszystkich domenach operacyjnych. Jednym z głównych zadań programu jest promowanie globalnej integracji sił i wspólnych operacji pomiędzy krajami NATO a innymi sojusznikami i partnerami.
W ramach podobnych działań w tym kierunku, we wrześniu 2023 r. amerykańska DSCA zatwierdziła dla Polski FMS Systemu Dowodzenia Bitwą (IBCS) Zintegrowanego Systemu Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej (IAMD) wraz z wyposażeniem, którego koszt szacuje się na 4 miliardy dolarów. Sprzedaż obejmowała 93 centra operacji bojowych IBCS (EOC) i 175 przekaźników zintegrowanej sieci kierowania ogniem (IFCN) IBCS.
W Stanach Zjednoczonych wspólne wysiłki badawczo-rozwojowe Sił Powietrznych, Armii i Marynarki Wojennej powiązane z kompleksowymi wysiłkami w zakresie dowodzenia i kontroli prawdopodobnie zaowocują wydatkami przekraczającymi 9 miliardów dolarów w ciągu następnej dekady. Chociaż wiele programów wspiera program w ten czy inny sposób, trzy największe i najbardziej motywujące wysiłki to zaawansowany system zarządzania walką sił powietrznych (ABMS), projekt konwergencji armii i projekt Overmatch marynarki wojennej.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.