Connect with us

Zabawa

Jak nazistowski pamiętnik zainspirował Blade Runnera

Published

on

Jak nazistowski pamiętnik zainspirował Blade Runnera

Blade Runner świętuje dziś swoje 40. urodziny. Wydany latem 1982 roku film trafił do kasy i nie został dobrze przyjęty przez krytyków. Ale przez dziesięciolecia reputacja Blade Runnera wzrosła i jest obecnie uważana za klasykę science fiction. Ale pomysł na film wziął się z mrocznego miejsca, kiedy autora Philipa K. Dicka zainspirował nazistowski pamiętnik.

Osadzona w (wtedy) przyszłości 2019 roku, Blade Runner obraca się wokół byłego gliniarza, który zarabia na życie polując i wycofując potężne androidy – lub replikanty – które zostały wyjęte spod prawa na Ziemi.

Film wyreżyserowany przez Ridleya Scotta ma dwóch scenarzystów w postaci Hamptona Fanchera i Davida Peoplesa, a materiałem źródłowym, nad którym pracowali, była powieść Czy Androidy śnią o Electric Sheep? przez Phillipa K Dicka.

Książka została opublikowana w 1968 roku, w szczytowym momencie wojny w Wietnamie, a Dick wpadł na pomysł na tę historię, badając inną książkę.

Jak nazistowski pamiętnik wpłynął na Blade Runnera?

Putnam

The Man in the High Castle autorstwa Philipa K. Dicka, opublikowane w 1962 r.

Podczas pracy nad powieścią Człowiek z Wysokiego Zamku z 1962 roku, która przedstawia alternatywny świat, w którym Niemcy wygrały II wojnę światową, Dick uzyskał dostęp do dokumentów Gestapo przechowywanych na Uniwersytecie Kalifornijskim.

Tam odkrył pamiętniki esesmanów stacjonujących w Polsce. I jeden wpis wywołał coś.

Rozmawiać z Filmowy Krótko przed śmiercią Dick powiedział: „Zdanie brzmiało: 'W nocy nie śpią nam krzyki głodujących dzieci’. Najwyraźniej coś było nie tak z człowiekiem, który to napisał. Później zdałem sobie sprawę, że to, z czym mieliśmy do czynienia z nazistami, było zasadniczo wadliwą świadomością grupową; umysł tak ułomny emocjonalnie, że nie można do niego odnieść słowa „człowiek”.

Od tego momentu Dick zauważył, że takie grupowe myślenie staje się uniwersalne. Kontynuuje: „Co gorsza, czułem, że niekoniecznie była to cecha wyłącznie niemiecka. Ten niedobór został wyeksportowany na świat po II wojnie światowej i mógł być odbierany przez ludzi w dowolnym miejscu i czasie.

„Napisałem Do Androidy podczas wojny w Wietnamie. W tym samym czasie byłem na tyle rewolucyjny i egzystencjalny, by wierzyć, że te androidy są tak zabójcze, tak niebezpieczne dla ludzi, że w końcu trzeba będzie z nimi walczyć. Problemem z zabijaniem byłoby wtedy: „Czy nie stalibyśmy się jak androidy, gdybyśmy próbowali je zgładzić?”

Androidy/replikanty kontra ludzie

Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?
podwójny dzień

Czy androidy marzą o elektrycznych owcach? został wydany w 1968 roku.

Dick chciał, aby książka badała emocjonalną sterylność współczesnej ludzkości i wpływ, jaki wojna w Wietnamie wywarła na walczących. Jak mówi Filmowy„Zostało napisane w czasie, gdy myślałem, że staniemy się tak źli jak wróg”.

Tym różni się film od książki. W Androidach bohater Deckard wydaje się tracić swoje człowieczeństwo, podczas gdy w Blade Runner zyskuje je dzięki miłości do repliki Rachel.

„To jedna z moich ulubionych powieści” – powiedział magazynowi. „Chociaż jest to zasadniczo powieść dramatyczna, moralne i filozoficzne niejasności, którymi się zajmuje, są naprawdę dość głębokie. Książka wyrosła z mojego fundamentalnego zainteresowania problemem odróżnienia autentycznego człowieka od refleksyjnej maszyny, którą nazwałem androidem. Myślę, że „Android” to metafora dla ludzi, którzy są fizjologicznie ludźmi, ale zachowują się w nieludzki sposób”.

Rozróżnienie między człowiekiem a maszyną staje się jeszcze bardziej wyrazistym tematem filmu iz każdym kolejnym cięciem staje się coraz wyraźniejsze. Ale główna koncepcja pozostaje ta sama i sprowadza się do tego jednego mrożącego krew w żyłach wyrażenia.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *