Connect with us

Gospodarka

Jak europejskie demokracje powinny przetrwać nową erę Trumpa ⋆ Wyszehradzkie spojrzenie

Published

on

Jak europejskie demokracje powinny przetrwać nową erę Trumpa ⋆ Wyszehradzkie spojrzenie









Następne pięć lat będzie decydującym momentem dla spełnienia przez Europę obietnicy zapewnienia pokoju, stabilności i dobrobytu.

W zależności od możliwości wspierania suwerenności Ukrainy i charakteru stosunków transatlantyckich Unia Europejska będzie musiała dostosować się do szybko zmieniającego się otoczenia globalnego, aby chronić swoje demokratyczne podstawy.

Wybiegająca w przyszłość debata w Europie Środkowo-Wschodniej mająca na celu ukształtowanie przyszłego kierunku rozwoju polityki UE przy jednoczesnej ochronie europejskich wartości i wolności. Kliknij ten link, aby dowiedzieć się więcej o projekcie i pobrać raport

Solidarność UE z Ukrainą będzie miała wpływ na procesy demokratyczne w całej Europie. Kształt amerykańskiej polityki będzie miał także wpływ na wyniki wyborów w Europie.

Takie krytyczne fazy są szczególnie widoczne w Europie Środkowej – zwłaszcza w czterech demokracjach wyszehradzkich, gdzie napięcia dotyczące praworządności i bezpieczeństwa zmieniły już dynamikę polityczną Unii. Zwiększona percepcja zagrożeń i tendencje w regionie z większym prawdopodobieństwem będą miały wpływ na przyszłość bloku jako całości, dlatego też perspektywa regionalna – choć rzadko spójna – musi być brana pod uwagę przy planowaniu przyszłej agendy strategicznej UE na lata 2024–2029.

Od samego początku projekt europejski był przede wszystkim wysiłkiem na rzecz pokoju. Zgodnie z tym pierwotnym celem program UE ewoluował, obejmując dobrobyt, demokrację i politykę zagraniczną. Nie oznacza to jednak, że pokój i demokracja są pewne, czego dowodem jest trwająca wojna na Ukrainie, tragiczne wydarzenia w Izraelu czy trwające wysiłki na rzecz przywrócenia praworządności na kontynencie.

W świetle utrzymującej się globalnej presji spowodowanej zmianą klimatu i nowymi konfliktami geopolitycznymi Rada Europejska potwierdziła obietnicę UE dotyczącą pokoju i dobrobytu zawartą w Deklaracji z Grenady 2023.

Zbyt mały nacisk kładzie się jednak na wewnętrzne procesy zapewniające ochronę podstaw demokracji oraz odporność polityki gospodarczej i bezpieczeństwa.

READ  Według raportu Banku Światowego wzrost gospodarczy Polski może sięgać 4 proc. rocznie do 2030 r. - The First News

W niniejszym raporcie wskazano cztery główne scenariusze rozwoju możliwej jedności i braku jedności transatlantyckiej oraz przyszłości perspektywy UE na wojnę na Ukrainie. Wpływ każdego scenariusza na program bezpieczeństwa demokratycznego UE jest znaczący.

Biorąc pod uwagę trwającą wojnę i pogarszającą się sytuację na Bliskim Wschodzie, koordynacja obronna, dostosowanie gospodarcze i dostawy zasobów naturalnych są, co zrozumiałe, priorytetami.

Raport prezydencji hiszpańskiej „Odporna UE 2030” analizuje obszary, które spajają pokojową i zamożną Europę. „Demokracja” jest wspomniana w czasie przeszłym i tylko raz na 81 stronach, w części poświęconej multilateralizmowi.

Nawet w orędziu przewodniczącego Komisji o stanie Unii w 2023 r. termin ten pojawia się tylko cztery razy, podczas gdy on odnosi się do „bezpieczeństwa” 15 razy – za każdym razem w kontekście niemającym nic wspólnego z obszarem wartości UE .

Jednakże przyszłe ambicje UE zasadniczo zależą od wyników demokracji. Globalna orientacja UE jest narażona na niepewność związaną z procesami wyborczymi.

Wybory w 2023 r. w Polsce i na Słowacji ujawniły delikatną sieć wartości i interesów. W obu krajach wyborcy nie zdecydowali się na słabsze wyniki – także w obszarze funduszy unijnych. W istocie Polska tłumiła nieliberalizm i narracje nacjonalistyczne, które zagrażały dalszej współpracy UE z Ukrainą. Natomiast Słowacja sprowadziła do składu tych samych aktorów, którzy zostali wcześniej odrzuceni ze względu na naruszenie zasad konstytucji. Liderzy nowego rządu zadeklarowali zwrot w stosunku do stanowiska Słowacji w sprawie pomocy wojskowej dla sąsiedniej Ukrainy.

Na tym tle autorzy niniejszego raportu nakreślili tendencje i potencjalne czynniki wywołujące zmiany istotne dla „Planu działania na rzecz demokracji”, „Sprawozdania na temat obywatelstwa UE 2020” i „Raportu na temat praworządności UE”. Raport przedstawia konkretną perspektywę, wskazując, na których filarach programu demokratycznego należy się skupić bardziej, biorąc pod uwagę zmieniający się krajobraz geopolityczny.

READ  Nowa analiza: Transformacja energetyczna w Australii jest jedną z najgorszych w OECD

Biorąc pod uwagę uzasadnienie geopolityczne, każdy z czterech przedstawionych scenariuszy prawdopodobnie zmieni program bezpieczeństwa demokratycznego w sposób, który powinien prowadzić do odpowiedniego, przyszłościowego planowania polityki w następujących obszarach:

  1. Wyrównywać Łączenie wartości i interesów UE w kluczowych strategicznych planach UE aby zapewnić wszystkim konkurencyjną gospodarkę i dobrobyt.
  2. Ocena wpływu UE w obszarach praworządności, standardów rachunkowości i monitorowania inwestycji Obszary demokratycznego planu działania ze szczególnym uwzględnieniem wolnych i uczciwych wyborów.
  3. Podkreślić The Praworządność mieć wpływ na wyniki gospodarcze państw członkowskich, aby zapewnić wszystkim dobrobyt i zapobiec przejęciu państwa.
  4. Przeprowadzić ogólnounijne dochodzenie publiczne w kraju i za granicą nadzór. Chroń środowiska dziennikarzy, aby zapobiegać nadużyciom systemu demokratycznego i chroń własność intelektualną UE przed kradzieżą.
  5. Zachęcaj europejskich darczyńców do działania na rzecz promocji wartości i społeczności w całej UE Finansowanie społeczeństwa obywatelskiegoze względu na odpływ darczyńców transatlantyckich z państw członkowskich EŚW.
  6. Zaprojektuj Europejska ustawa o wolności mediów Egzekucja powinna uwzględniać kraje, w których przywrócenie pluralizmu w mediach publicznych wymaga w pierwszej kolejności interwencji politycznej (Polska lub Węgry).
  7. Stwórz wytyczne dotyczące udanych przypadków Udział młodzieży i kobiet w procesie demokratycznym i Kampania sponsorska przeciwko SLAPP.
  8. Innowacyjne wytyczne dla edukacja polityczna w UE i sąsiedztwie, w tym weterani Ukrainy. Zastanówmy się, jaki wpływ będzie miała przyszła Ukraina na przyszłą demokratyzację Rosji.
  9. Zadbać o to, aby państwa członkowskie zainteresowały się przyszłym zwycięstwem Ukrainy są finansowane ze środków europejskich i zabezpieczone przed możliwą implozją rosyjską.
  10. Zapewnienie strategicznej komunikacji na temat zdrowia psychicznego w UE Programy mające na celu obalenie dezinformacji zdrowotnej i zapewnienie skuteczności oddolnej.

Kliknij ten link, aby dowiedzieć się więcej i pobrać raport

Wojciecha Przybylskiego

Redaktor naczelny

Analityk polityczny kierujący prognozami politycznymi Visegrad Insight w zakresie spraw europejskich. Jego obszary specjalizacji obejmują politykę zagraniczną i kulturę polityczną. Redaktor naczelny Visegrad Insight i prezes Fundacji Res Publica. Europe’s Future Fellow w IWM – Instytucie Nauk o Człowieku w Wiedniu i Fundacji Erste. Wojciech jest także współautorem książki „Understanding Central Europe”, Routledge 2017. Publikował w Foreign Policy, Politico Europe, Journal of Democracy, EUObserver, Project Syndicate, VoxEurop, Hospodarske noviny, Internazionale, Zeit, Dziennik Gazeta Prawna i Onet, Gazeta Wyborcza oraz regularnie występuje w BBC, Al Jazeera Europe, Euronews, TRT World, TVN24, TOK FM, Szwedzkim Radiu i innych.

READ  Polska może podnieść stopy o kolejne 200-400 punktów bazowych, mówi bankier centralny Tyrowicz

Twoje środkowoeuropejskie tajne służby

Bezpieczeństwo demokratyczne ma swoją cenę. Jaki jest Twój?
Zapisz się teraz, aby uzyskać pełny dostęp do analiz ekspertów i debat politycznych na temat Europy Środkowej.

Biuletyn

Cotygodniowe aktualizacje z naszymi najnowszymi artykułami i komentarzami redakcyjnymi.


















Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *