Connect with us

technologia

Jak europejscy szefowie państw i rządów radzą sobie z kryzysem rosyjsko-ukraińskim, od pośrednika Macrona po waleczną Polskę

Published

on

Jak europejscy szefowie państw i rządów radzą sobie z kryzysem rosyjsko-ukraińskim, od pośrednika Macrona po waleczną Polskę

Rosyjska inwazja na Ukrainę jest nieunikniona, kraje zachodnie ostrzegły, a kilkanaście rządów, w tym Wielka Brytania i Stany Zjednoczone, wezwało swoich obywateli do opuszczenia Kijowa i innych ukraińskich miast.

Chociaż wszystkie kraje europejskie wezwały rosyjskiego prezydenta Władimira Putina do wycofania swoich wojsk i czołgów z granicy, istnieją między nimi kluczowe różnice. Tutaj są.

Francja

Emmanuel Macron spotkał Władimira Putina

Prezydent Emmanuel Macron brał udział w dyplomacji wahadłowej w zeszłym tygodniu, odwiedzając Moskwę i Kijów oraz spotykając się ze swoimi niemieckimi i polskimi odpowiednikami. Wezwał do rozwiązania dyplomatycznego, ale niektóre kraje europejskie podejrzewają, że jest zbyt zainteresowany układem z Putinem i może być gotowy zaakceptować żądania Kremla dotyczące weta wobec ofert Ukrainy w NATO.

Istnieją również obawy, że Macron wykorzystuje kryzys do wzmocnienia swojej kampanii reelekcyjnej. Jednak jego rozmowy z Putinem były prawdopodobnie najlepszym sposobem na zawarcie pokoju.

Niemcy

Olaf Scholz wchodzi dziś na pokład samolotu w Berlinie w drodze na Ukrainę i Rosję (fot. AP)

Kanclerz Olaf Scholz był krytykowany w kraju i za granicą za niechęć do komentowania kryzysu. Spotkał się dziś w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, gdzie prawdopodobnie zostanie zapytany o zależność Niemiec od eksportu rosyjskiego gazu i losy gazociągu Nord Stream 2, który Rosja zbudowała pod Bałtykiem do Niemiec.

Pan Scholz jest również pod ostrzałem za to, że nie zaoferował Ukrainie żadnego wsparcia wojskowego poza niedawną wysyłką 5000 hełmów – pomimo sprzedania Rosji towarów podwójnego zastosowania o wartości 366 mln euro w 2020 roku.

Polska

Premier Polski Mateusz Morawiecki spotkał się w zeszłym tygodniu z Borisem Johnsonem oraz wojskami brytyjskimi i polskimi (fot. AP)

Polska granicząca z Ukrainą była najgłośniejszym krajem UE wobec rosyjskich zagrożeń. Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Kijów w zeszłym tygodniu, aby zadeklarować poparcie swojego rządu przeciwko „rosyjskiemu neoimperializmowi”, obiecując „dziesiątki tysięcy pocisków i amunicji artyleryjskiej, MANPAD, lekkie moździerze, rozpoznawcze UAV i inne rodzaje broni defensywnej”, ale dał żadnych dalszych szczegółów dotyczących znanych warunków.

Wielka Brytania

Liz Truss postawiła twardą linię Siergiejowi Ławrowowi podczas wizyty w Rosji (Zdjęcie: AP)

Premier Boris Johnson spotkał się w zeszłym tygodniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie, a minister spraw zagranicznych Liz Truss poleciała do Moskwy na spotkanie z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem. Obaj dostarczyli Putinowi surowe wiadomości.

Ale chociaż Wielka Brytania jest zagorzałym zwolennikiem Ukrainy, wysyłając broń przeciwpancerną do Kijowa i dostarczając dodatkowe wojska do NATO, jej izolacja od UE – i status Londynu jako schronienia dla rosyjskich oligarchów – podważyło jej głos dyplomatyczny.

Węgry

Viktor Orban uważany za powiernika Władimira Putina (fot. AP)

Premier Węgier Viktor Orban jest postrzegany jako najbliższy przywódca Putina, kiedy spotkał się z nim w Moskwie 1 lutego, gdzie powiedział, że obawy Rosji o bezpieczeństwo są uzasadnione, a zachodnie sankcje bezcelowe.

Orban, który planuje importować więcej gazu z Rosji, a także technologii jądrowej, jest czasami porównywany do Putina ze względu na jego autokratyczne tendencje.

Kraje bałtyckie

Estonia, Łotwa i Litwa były kiedyś częścią Związku Radzieckiego i mają spore społeczności rosyjskojęzyczne, ale wszystkie są zaciekle niezależne i podejrzliwe wobec intencji Moskwy.

Teraz zarówno w NATO, jak iw UE Łotwa i Litwa są gotowe dostarczyć rakiety przeciwlotnicze Stinger i związany z nimi sprzęt, podczas gdy Estonia przekaże bliżej nieokreśloną ilość pocisków przeciwpancernych Javelin.

Finlandia i Szwecja

Oba kraje graniczą z Rosją i są neutralne. Ale dwa tygodnie temu ich ministrowie spraw zagranicznych spotkali się w Brukseli w ramach dyplomatycznego flirtu z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, który może doprowadzić do przystąpienia NATO do sojuszu.

Unia Europejska

Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej, ostrzega przed rosyjską taktyką wpływającą na europejskie rynki gazowe (fot. Getty)

UE uzgodniła już zestaw projektów sankcji na wypadek inwazji Rosji na Ukrainę, a także środków awaryjnych. Oba prawdopodobnie wymagałyby zielonego światła od przywódców UE, którzy spotkali się w Brukseli w czwartek i piątek na od dawna planowany szczyt z Unią Afrykańską. UE ogłosiła również pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 1 mld euro.

READ  Amazon obsługuje i wydaje nowego Tomb Raidera z Crystal Dynamics

NATO

Ministrowie obrony NATO spotykają się w Brukseli w środę i czwartek, ale kraje już wzmocniły wojska w niektórych częściach Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego.

Oczekuje się również, że od wielu członków NATO duże dostawy broni z Zachodu pomogą Ukraińcom w odparciu rosyjskich ataków.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *