Connect with us

Nauka

jak Amazon wspierał szkoły Europy Środkowo-Wschodniej w integracji międzykulturowej

Published

on

jak Amazon wspierał szkoły Europy Środkowo-Wschodniej w integracji międzykulturowej

Inicjatywa miała na celu ułatwienie integracji środowisk studenckich w Europie Środkowo-Wschodniej (CEE) oraz wsparcie nauczycieli w sprostaniu bezprecedensowemu wyzwaniu, jakim jest zapewnienie studentom na Ukrainie komfortowych warunków nauki. Przygotowaliśmy i zrealizowaliśmy działania skierowane zarówno do uczniów, jak i nauczycieli. Utalentowani Odkrywcy powstali wspólnie z naszym partnerem społecznym, Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog, które specjalizuje się w popularyzacji nowoczesnej edukacji.

Utalentowani odkrywcy dla uczniów szkół podstawowych

Tysiące dzieci z Ukrainy weszło do polskiego systemu edukacji po inwazji Rosji w lutym 2022 roku. To pozostaje głównym wyzwaniem dla szkół w Polsce. Ukraińscy uczniowie, często bez dobrej znajomości języka polskiego, muszą odnaleźć się nie tylko w nowym systemie edukacji, ale także w relacjach z nowymi kolegami z klasy, mówiącymi innym językiem. Amazon wraz ze Stowarzyszeniem Dialog Cyfrowy stawił czoła tym wyzwaniom i stworzył unikalny program edukacyjny, którego celem jest integracja uczniów z Polski i Ukrainy. Sukces polskiej edycji zachęcił nas do dalszego rozwijania programu i tworzenia podobnych lekcji elektronicznych dla uczniów kl Republika Czeska To jest Słowacja i ich ukraińskich odpowiedników. W ramach projektu przygotowaliśmy również karty pracy do pobrania. Dwujęzyczne fiszki mają pomóc młodym ludziom w nauce podstawowych zwrotów w języku polskim, czeskim, słowackim i ukraińskim, takich jak powitania, kolory czy liczby.

Od maja 2022 do stycznia 2023 przeprowadziliśmy 40 elektronicznych lekcji polsko-ukraińskich, które miały wyjątkową, dwujęzyczną formę – jeden z nauczycieli zwracał się do dzieci po polsku, a drugi po ukraińsku. Było to podejście bardzo rzadkie w polskim systemie oświaty. Dzięki dwujęzycznym nauczycielom każdy uczestnik miał szansę w pełni zrozumieć lekcje, co potwierdzili nauczyciele w komentarzach udostępnionych po lekcjach: „Dzięki tym lekcjom dzieci polskie oswoiły się z językiem ukraińskim, a dzieci z Ukrainy miały łatwe zrozumienie lekcji” – powiedział jeden z nauczycieli. Inny dodał: „Dzieciakom bardzo podobały się zajęcia. Świetnie się bawili odpowiadając na pytania i rozwiązując ciekawe zadania. W domu odwiedzały miejsca wskazane przez wychowawców”.

READ  Polska planuje wysłać 10 000 żołnierzy na granicę z Białorusią w obliczu napięć

Ciekawa tematyka webinarów, dostosowana do wieku uczestników, sprawiła również, że Gifted Explorers została bardzo doceniona przez uczniów i nauczycieli. Podczas zajęć uczniowie poznawali tajemnice wszechświata, wirtualnie zwiedzali stolice Polski i Ukrainy oraz rozmawiali o emocjach. Uczestniczyło w nim ponad 100 klas z klas I-III i IV-VI z mniejszych i większych miast z całej Polski. I choć ponad 2500 dzieci uczestniczyło w lekcjach elektronicznych „na żywo” w dniu rozpoczęcia warsztatów, wszystkie webinary zostały nagrane i przesłane na nasz kanał YouTube, gdzie nadal są z entuzjazmem oglądane. Zapraszamy na spotkanie z Utalentowanymi Odkrywcami, klikając poniższe linki. Obejrzyj seminaria internetowe dla klas 1-3 Tutaj i obejrzyj webinaria dla klas 4-6 Tutaj.

Do tej pory nagrania zostały odtworzone ponad 10 000 razy, a opinie uczestników mówią same za siebie!

· „Zajęcia były rodzajem terapii”.

· „Wasze dyskusje znacznie poszerzyły moje horyzonty i wiedzę o tak bogatej kulturze Ukrainy.”

· „Podobał mi się zakres zajęć – od sztuki i sarkazmu po memy wojenne, sport i muzykę”.

To tylko niektóre z wielu podziękowań, które otrzymaliśmy po zajęciach, które poprowadził znakomity polsko-ukraiński duet Julia Bulova i Mikołaj Pecheniuk. Edukatorzy podkreślali znaczenie dwujęzyczności i jej wpływ na pozytywny odbiór zajęć:

„Przeprowadzenie cyklu polsko-ukraińskich wykładów na zajęciach STEM jest bardzo ważne dla integracji ukraińskich dzieci uczących się wspólnie z polskimi w polskich szkołach. (…) dla mnie, jako nauczyciela, prowadzenie tego cyklu zajęć jest nieocenionym doświadczeniem współpracy z europejskim systemem edukacyjnym. Programy takie jak Gifted Explorer pomagają mi podnosić swoje umiejętności i kompetencje oraz poszerzać wiedzę i pomysły” – powiedziała Julia.

Dziękujemy i gratulujemy Julii i Mikołajowi poprowadzenia tak emocjonujących warsztatów. Oprócz doskonałych ocen i komentarzy uczestników, zostali docenieni przez komisję Polskiego Szerokiego Porozumienia na rzecz Umiejętności Cyfrowych oraz uhonorowani za umieszczenie ich na liście 100 osób zasłużonych dla rozwoju umiejętności cyfrowych w Polsce w 2022 roku – gratulujemy!

Screen z webinaru o Einsteinie

03. Arkusze kalkulacyjne STEM.png
Kurs języka i kultury ukraińskiej prowadzony przez Niepubliczne Centrum Doskonalenia Nauczycieli Dialogu Cyfrowego.

TRZON karty pracy

Utalentowani Odkrywcy to nie tylko program webinarowy dla dzieci, ale także okazja dla nauczycieli do rozwoju i doskonalenia swoich umiejętności. Po raz kolejny przy wsparciu Stowarzyszenia Digital Dialogue stworzyliśmy program, dzięki któremu nauczyciele mogli zdobywać nowe umiejętności i zdobywać certyfikaty uznawane przez polski system edukacji.

Kurs kultury i języka ukraińskiego odbył się w formie rozmowy profesorów Maryny Kaftan i Jacka Staniszewskiego. Wspólnie przygotowali cykl dziesięciu spotkań online, podczas których omawiali różne tematy, od historii i kultury Ukrainy, np. ukraińskich świąt, po najważniejsze daty w historii kraju.

Nowatorską i konwersacyjną formułę zajęć doceniło ponad 200 nauczycieli, którzy wzięli udział w webinariach. „Bardzo merytoryczna wiedza kulturowa. Jestem pod wrażeniem. Na pewno będzie to praktyczne w mojej przyszłej działalności” – napisał jeden z pedagogów.

Uczestnictwo w spotkaniach online pozwoliło mi uzyskać certyfikat NODN (Niepubliczny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli), uznawany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

W spotkaniach uczestniczyło ponad 200 osób. Jeszcze więcej osób miało okazję obejrzeć dyskusje na naszym kanale YouTube.

Dostępne są rozmowy Maryny i Jacka Tutaj.

Ukraiński kurs STEM dla nauczycieli

Oprócz nauczania uczniów i nauczycieli z Polski, zadbaliśmy o to, aby nie zapomnieć o ich kolegach z Ukrainy. Ukraińscy nauczyciele mogli uczestniczyć w wyjątkowym kursie online na temat STEM, edukacji cyfrowej i mediów. Dzięki webinariom prowadzonym w języku ukraińskim edukatorzy mogli dowiedzieć się, jak metoda STEM może pomóc w codziennej pracy z uczniami. Otrzymali wskazówki, jak rozwijać umiejętności cyfrowe i medialne swoich uczniów, aby byli bezpieczni w sieci, a także rozpoczęli swoją przygodę z programowaniem blokowym (nauczanym na szkoleniach dedykowanych dzieciom) i robotami.

Zarówno tematyka, jak i forma zajęć, które prowadził Mikołaj Pecheniuk, spotkały się z uznaniem nauczycieli:

• „Wszystko mi się podobało i miałem potwierdzenie, że moja praca idzie w dobrym kierunku.”

READ  Polski program naukowy „Dla Ukrainy” ogłasza czwarty nabór wniosków – Sekcja Angielska

• „Wiele pomysłów, mnóstwo inspiracji. Dzięki. Musimy zaprosić naszego dyrektora na wasze spotkania!”

Kurs został również nagrany i zapisany na naszym kanale YouTube. Zajęcia prowadzone w języku ukraińskim są dostępne do odtworzenia Tutaj.

04. Webinar w sali, Slovakia.jpg
Webinar w Sala na Słowacji.

To nie jedyne działania, jakie podjął Amazon, aby wesprzeć uchodźców z Ukrainy. Od początku wojny przekazaliśmy darowizny finansowe i setki tysięcy produktów lokalnym organizacjom pozarządowym, które pomagały uchodźcom. W kwietniu i maju 2022 roku w ramach akcji Witamy w szkole przekazaliśmy 3600 plecaków ukraińskim dzieciom, które weszły do ​​polskiego systemu edukacji, często bez podstawowych przyborów szkolnych. Ponadto w ramach akcji Powrót do szkoły w sierpniu 2022 roku wspólnie z Polskim Czerwonym Krzyżem przygotowaliśmy kolejne 36 000 zestawów startowych dla uczniów w Polsce i na Ukrainie.

W ramach naszej inicjatywy wolontariackiej współpracujemy z organizacjami w całej Polsce. Pracownicy każdego z dziesięciu ośrodków opieki w kraju mogą zaangażować się w wolontariat i wsparcie lokalnych organizacji pomagających uchodźcom. Do lokalnej inicjatywy „Pomagamy Ukrainie” wpłynęło ponad 1500 zgłoszeń od pracowników chętnych do wolontariatu. Do najczęstszych zadań należało m.in. sortowanie i pakowanie darów, kompletowanie paczek czy pomoc przy wydawaniu posiłków w stołówkach.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *