Najważniejsze wiadomości
Izraelski pomnik Holokaustu krytykuje układ z Polską
JEROZOLIMA (AP) – izraelski narodowy pomnik Holokaustu skrytykował nową umowę przedłużającą izraelskie wycieczki szkolne do Polski, mówiąc, że zaleca szereg „problematycznych miejsc”, które zniekształcają historię.
Yad Vashem wydało oświadczenie kilka tygodni po ogłoszeniu przez Izrael i Polskę przełomowe porozumienie miał na celu naprawę połączeń, które zostały poważnie uszkodzone w wyniku nieporozumień co do tego, jak zapamiętać zachowanie Polaków w czasie Zagłady. izraelski podróże młodzieżowe do Polski była jednym z głównych punktów spornych.
Porozumienie z 22 marca, które nie zostało jeszcze ratyfikowane przez parlamenty obu krajów, podkreśla znaczenie edukacji młodzieży „i potrzebę opowiedzenia pełnej historii mrocznych czasów Holokaustu i II wojny światowej”. O treści porozumienia jako pierwszy poinformował liberalny dziennik Haaretz.
Wzywa również do odwiedzania „miejsc upamiętniających Holokaust i inne zbrodnie II wojny światowej”, w tym miejsc o szczególnym znaczeniu dla historii każdego kraju. Grupy studenckie muszą odwiedzić przynajmniej jedno miejsce z długiej listy muzeów i zabytków rekomendowanych przez drugi rząd.
W swoim oświadczeniu Yad Vashem stwierdził, że wycieczki „muszą zachować pełną rzetelność historyczną, w tym rolę, jaką odegrali Polacy w prześladowaniach, kapitulacji i mordowaniu Żydów podczas Holokaustu, a także w akcjach ratunkowych”.
Lista autoryzowanych stron internetowych w Polsce została sporządzona bez jego udziału i zawiera „problematyczne strony internetowe, których nie należy odwiedzać w kontekście edukacyjnym”.
Lista obejmuje dziesiątki atrakcji, w tym galerie sztuki, pałace królewskie i muzea historii Żydów, które już teraz są popularnymi celami podróży żydowskich gości.
Polskie MSZ stwierdziło, że oba narody „doszły do porozumienia, że dobrze jest, aby młodzi ludzie poznawali wszystkie aspekty historii Żydów, Izraela i Polski, nie tylko Holokaust”.
Yad Vashem nie powiedział, które strony uważa za problematyczne. Ale lista obejmuje te Muzeum Rodziny Ulmówstrona opowiadająca historię polskiej rodziny, która ratowała Żydów podczas Zagłady.
Muzeum było krytykowane za przedstawianie zamordowanej rodziny wraz z mieszkającymi u nich Żydami jako reprezentujących ówczesnych Polaków głównego nurtu, a nie niewielką mniejszość ryzykującą życiem.
Inne muzeum upamiętnia polskich tak zwanych „żołnierzy wyklętych”, w tym niektórych bojowników antykomunistycznego ruchu oporu współpracował z nazistami i zabijali Żydów pod koniec wojny, próbując zapobiec ustanowieniu rządów komunistycznych.
MSZ Izraela bagatelizował kontrowersje. Powiedział, że lista została zatwierdzona przez izraelskie Ministerstwo Edukacji i zawiera dziesiątki opcji, w tym popularne Muzeum POLIN, które prezentuje historię polskiego żydostwa.
Uwzględnienie kontrowersyjnych miejsc, które raczej nie będą odwiedzane, może być bardziej zakorzenione w polskiej polityce niż w międzynarodowej edukacji. Polski nacjonalistyczny rząd może powoływać się na tę listę, odwołując się do swojego zaplecza politycznego przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi.
Polska była jednym z najbliższych sojuszników Izraela w Europie. Jednak w ostatnich latach stosunki uległy pogorszeniu w wyniku nieporozumień dotyczących sposobu upamiętnienia polskiego udziału w mordowaniu Żydów przez siły niemieckie podczas II wojny światowej.
Nazistowskie Niemcy okupowały Polskę w 1939 roku i zabiły miliony Żydów i nie-Żydów. W przeciwieństwie do innych krajów okupowanych przez Niemców, Polska nie miała rządu kolaboracyjnego. Podczas gdy niektórzy Polacy ryzykowali życiem, aby ratować Żydów, inni pomagali Niemcom w ich wytropieniu i zabiciu.
Rządzący w Polsce nacjonaliści próbowali marginalizować polskie zbrodnie i skupiać się niemal wyłącznie na pamięci polskich bohaterów, którzy pomagali Żydom. Historycy, władze Izraela i ocaleni Żydzi prześladowani przez Polskę przed, w trakcie i po wojnie potępili nacjonalistyczne stanowisko i oskarżyli rząd o wybielanie historii.
Przez lata młodzi Izraelczycy pielgrzymowali do Auschwitz i innych miejsc poświęconych Holokaustowi oraz historycznych miejsc żydowskich. Ale Izrael odwołał wycieczki w zeszłym roku, twierdząc, że polski rząd próbuje kontrolować program studiów o Holokauście nauczany izraelskich dzieci.
We wtorkowym artykule wstępnym Haaretz powiedział, że umowa „będzie się wiązała z dużymi kosztami dla Izraela” i oskarżył rząd o umniejszanie pamięci o Holokauście w imię dyplomatycznych korzyści.
Zauważając, że Izrael będzie obchodził w przyszłym tygodniu doroczny Dzień Pamięci o Holokauście, powiedział: „Nie wolno nam również zapominać, kim są ludzie, którzy zgodzili się sprzedać pomnik Holokaustu”.
___
Gera relacjonowała z Warszawy.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.