Świat
Izraelski minister nakazuje zwrot sprzętu skonfiskowanego przez agencję prasową AP | Izraelska wojna w Gazie News
Agencja informacyjna Associated Press z zadowoleniem przyjmuje decyzję o zwrocie sprzętu i wyraża obawy dotyczące stosowania przez izraelski rząd nowej ustawy o zagranicznych nadawcach.
Minister komunikacji Izraela nakazał zwrot kamery i sprzętu nadawczego skonfiskowanych agencji informacyjnej Associated Press (AP) w południowym Izraelu.
Izraelscy urzędnicy przejęli we wtorek artykuły amerykańskiej organizacji informacyjnej i oskarżyli ją o naruszenie nowego prawa medialnego poprzez udostępnianie zdjęć katarskiej sieci medialnej Al Jazeera.
Po przejęciu sprzętu przez Izrael organizacje dziennikarskie, przywódca izraelskiej opozycji i Biały Dom potępili tę decyzję.
„Nakazałem teraz anulować operację i zwrócić sprzęt AP” – powiedział izraelski minister komunikacji Shlomo Karhi X w późny wtorek.
Karhi powiedział, że Ministerstwo Obrony dokona przeglądu rozmieszczenia nagrań wideo na żywo ze Strefy Gazy w serwisach informacyjnych.
Al Jazeera należy do tysięcy klientów otrzymujących transmisje wideo na żywo z The AP i innych organizacji informacyjnych.
„Chociaż jesteśmy zadowoleni z tego rozwoju sytuacji, pozostajemy zaniepokojeni stosowaniem przez izraelski rząd ustawy o radiofonii i telewizji zagranicznej oraz możliwością swobodnej działalności niezależnych dziennikarzy w Izraelu” – powiedziała Lauren Easton, wiceprezes ds. komunikacji korporacyjnej w The AP.
We wtorek po południu urzędnicy Ministerstwa Komunikacji przybyli na placówkę AP w mieście Sderot na południu i skonfiskowali sprzęt. Przekazali AP dokument podpisany przez ministra komunikacji Shlomo Karhi, w którym zarzucił, że narusza on krajowe prawo dotyczące nadawania programów za granicą.
Krótko przed przejęciem sprzętu AP nadała ogólny przegląd dotkniętych głodem obszarów na północ od Strefy Gazy, gdzie siły izraelskie w dalszym ciągu posuwają się naprzód, przeprowadzając ataki naziemne i powietrzne.
AP oświadczyła, że przestrzega izraelskich zasad cenzury wojskowej, które zabraniają transmitowania szczegółów, takich jak ruchy wojsk, które mogłyby zagrozić żołnierzom. Na nagraniu na żywo na ogół widać było dym unoszący się nad oblężonym obszarem.
Zajęcie nastąpiło po wydanym w czwartek ustnym nakazie zaprzestania transmisji na żywo, na co agencja informacyjna odmówiła.
Lider izraelskiej opozycji Yair Lapid nazwał to posunięcie „aktem szaleństwa”.
„Ten rząd zachowuje się tak, jakby postanowił za wszelką cenę zapewnić Izraelowi wpływy na całym świecie. Oszaleli” – stwierdził.
Biały Dom stwierdził, że jest to „niepokojąca” zmiana.
„Głęboko wierzymy, że dziennikarze mają zdolność i prawo do wykonywania swojej pracy” – stwierdził Biały Dom.
Palestyńska grupa Hamas również potępiła to posunięcie, stwierdzając, że jest to „powtarzający się, arbitralny i represyjny akt” skierowany przeciwko wolności prasy. Grupa stwierdziła, że posunięcie to miało na celu ukrycie „zbrodni” popełnionych przez siły izraelskie na Palestyńczykach.
5 maja izraelski rząd jednogłośnie głosował za zamknięciem Al Jazeery w kraju, nakazując natychmiastowe zamknięcie jej biur oraz zakaz transmisji i stron internetowych firmy. Al Jazeera potępiła tę decyzję jako „akt przestępczy”.
Wcześniej izraelski parlament, Kneset, przyjął 1 kwietnia ustawę zezwalającą Izraelowi na tymczasowe zamknięcie zagranicznych mediów – w tym Al Jazeery – jeśli uzna je za zagrożenie dla bezpieczeństwa.
Izrael od dawna ma trudne stosunki z Al Jazeerą, zarzucając jej uprzedzenia wobec Al Jazeery i współpracę z Hamasem. Katarska sieć wielokrotnie zaprzeczała zarzutom.
Al Jazeera to jeden z niewielu międzynarodowych serwisów informacyjnych, który pozostał w Strefie Gazy podczas trwającego izraelskiego ataku.
Według palestyńskich władz ds. zdrowia od października w izraelskim ataku na Gazę zginęło co najmniej 35 647 osób, głównie kobiet i dzieci.
Według danych Al Jazeery opartych na izraelskich statystykach Izrael rozpoczął wojnę 7 października po tym, jak Hamas poprowadził atak na południowy Izrael, w wyniku którego zginęło co najmniej 1139 osób.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”