Gospodarka
Izraelski laureat Nagrody Nobla mówi, że plan reformy sądownictwa oznaczałby „koniec demokracji”
Laureat Nagrody Nobla prof. Daniel Kahneman powiedział w niedzielnym wywiadzie, że bardzo martwi się o przyszłość kraju – nawet bardziej niż podczas wojny Jom Kippur w 1973 roku.
„Z mojego punktu widzenia to prawie koniec świata”, powiedział w wywiadzie dla Channel 12 News. „To koniec kraju, jaki znam”.
Kahneman, lat 88, powiedział, że pomyślał: „czy martwiłem się bardziej w 1973 roku. A odpowiedź brzmiała, że martwię się mniej… Dziś martwię się bardziej. Martwię się naturą państwa”.
W 1973 roku Izrael został zaskoczony atakami armii arabskich na wielu frontach w święty dzień Jom Kippur, zadając znaczne straty i dotkliwy psychologiczny cios dla kraju.
Ale dzisiaj, powiedział Kahneman – który obecnie mieszka w Nowym Jorku – plany administracji dotyczące radykalnej zmiany wymiaru sprawiedliwości nie sprawią, że Izrael będzie „krajem, w którym dorastałem, ani krajem, w którym żyją moje wnuki”.
Wybitny izraelski ekonomista i psycholog otrzymał w 2002 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych.
Kahneman powiedział Channel 12 News, że w tym momencie „władza wykonawcza zastąpi władzę sądowniczą… to koniec demokracji. Nie ma wątpliwości.” Powiedział, że takie posunięcie zrównałoby Izrael z Węgrami, Polską i Turcją – „dyktaturami udającymi demokracje”.
Laureat Nagrody Nobla powiedział, że pozbawienie władzy izraelskiego systemu sądownictwa to dopiero początek śliskiego zbocza, które zaszkodzi dziennikarzom, a następnie „wolnościom jednostki”. To jest kierunek, w którym zmierzamy”.
Odrzucił wszelkie twierdzenia, że planowana przez rząd restrukturyzacja systemu sądownictwa była stosunkowo niewielka: „To nie jest mała zmiana, to wielka rewolucja. To rewolucja, która zmienia naturę kraju z funkcjonującej demokracji na coś, co nie jest demokracją, udając demokrację”.
Na froncie gospodarczym Kahneman zauważył, że niezależny system sądowniczy jest niezbędny „aby zapobiec korupcji i umożliwić rozwój gospodarki. Nowoczesne, demokratyczne gospodarki zależą od sądownictwa”. Takie zmiany „uczyniłyby państwo Izrael mniej atrakcyjnym” w oczach świata i inwestorów, powiedział.
Rządowy plan radykalnej restrukturyzacji „przekształca państwo Izrael z czegoś, z czego można być dumnym, w coś, z czym nie można się z nim kojarzyć”.
Komentarze profesora dla Channel 12 odzwierciedlają podobne uwagi, które poczynił w jednym Wywiad z Markerem opublikowane w zeszłym tygodniu. Kahneman powiedział gazecie finansowej, że reorganizacja sądownictwa oznacza „koniec izraelskiej demokracji”.
Kahneman był jednym z setek osób, które go podpisały „list pilny” wydany w zeszłym tygodniu i ostrzega, że powszechny szok sądowy może mieć poważny wpływ na gospodarkę.
„Pytam każdego, kogo spotykam, czy jest miejsce na nadzieję, nie słyszałem nic obiecującego. Mam nadzieję, że najgorsze się nie wydarzy” – powiedział Kahneman.
Ekonomista powiedział również w zeszłym tygodniu, że wierzy, że posunięcia rządu spowodują obniżenie pozycji Izraela w środowisku akademickim.
„Istnieje już wielu naukowców, którzy nie uczestniczą w konferencjach w Izraelu, ale stanowią oni mniejszość. Wpływ dopiero nadejdzie – Izrael zostanie poddany ostracyzmowi, tak jak w przeszłości RPA i tak jak w Turcji, gdzie trudno jest dziś organizować konferencje naukowe” – powiedział.
Jak przedstawił minister sprawiedliwości Yariv Levin, propozycje koalicji poważnie ograniczyłyby zdolność Sądu Najwyższego do uchylania ustaw i decyzji rządu, z „klauzulą uchylenia” pozwalającą Knesetowi na ponowne uchwalenie zniesionych ustaw niewielką większością 61 głosów; dać rządowi pełną kontrolę nad wyborem sędziów; uniemożliwić sądowi stosowanie testu „racjonalności” do oceny przepisów i decyzji rządowych; oraz zezwolić ministrom na wyznaczanie własnych doradców prawnych zamiast zasięgania porady u doradców pracujących pod auspicjami Departamentu Sprawiedliwości.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”