Connect with us

Świat

Izraelscy ministrowie skrajnej prawicy grożą rezygnacją w związku z propozycją zawieszenia broni w Gazie

Published

on

Izraelscy ministrowie skrajnej prawicy grożą rezygnacją w związku z propozycją zawieszenia broni w Gazie

Źródło obrazu, EPA-EFE/REX/Shutterstock

opis obrazu, Itamar Ben-Gvir (po lewej) i Bezalel Smotrich odrzucają wspierane przez USA porozumienie o zawieszeniu broni

  • Autor, Jarosław Łuków
  • Rola, wiadomości BBC
  • Raport z Londyn

Dwóch skrajnie prawicowych ministrów Izraela zagroziło odejściem i upadkiem koalicji rządzącej, jeśli premier Benjamin Netanjahu zatwierdzi propozycję zawieszenia broni w Gazie przedstawioną w piątek przez prezydenta USA Joe Bidena.

Minister finansów Bezalel Smotrich i minister bezpieczeństwa narodowego Itamar Ben-Gvir oświadczyli, że są przeciwni zawarciu porozumienia przed likwidacją Hamasu.

Lider opozycji Yair Lapid obiecał jednak wsparcie rządu, jeśli Netanjahu poprze ten plan.

Sam premier podkreślił, że nie będzie trwałego zawieszenia broni, dopóki zdolności militarne i państwowe Hamasu nie zostaną zniszczone i nie zostaną uwolnieni wszyscy zakładnicy.

Trzyczęściowa propozycja Bidena rozpoczynałaby się sześciotygodniowym zawieszeniem broni, na mocy którego Izraelskie Siły Obronne (IDF) wycofałyby się z zaludnionych obszarów Gazy. Porozumienie ostatecznie doprowadziłoby do uwolnienia wszystkich zakładników, trwałego „zaprzestania działań wojennych” i opracowania kompleksowego planu odbudowy Gazy.

Jednak w sobotę w poście w mediach społecznościowych Smotrich oświadczył, że powiedział Netanjahu, że „nie będzie częścią rządu, który zgodzi się na proponowany plan i zakończy wojnę bez zniszczenia Hamasu i zwrotu wszystkich zakładników”.

Ben-Gvir powtórzył swoje słowa i powiedział: „Porozumienie oznacza koniec wojny i porzucenie celu, jakim jest zniszczenie Hamasu. To lekkomyślne porozumienie, które reprezentuje zwycięstwo terroryzmu i zagrożenie dla bezpieczeństwa Państwa Izrael”.

Zamiast zgodzić się na propozycję, zagroził rozwiązaniem rządu.

Jednak Yair Lapid, jeden z najbardziej wpływowych izraelskich polityków opozycji, natychmiast zaoferował swoje wsparcie kontrowersyjnemu premierowi. Jego partia Yesh Atid (Jest Przyszłość) ma 24 mandaty.

Powiedział, że Netanjahu „ma nasze zabezpieczenie na transakcję z zakładnikami, jeśli Ben-Gvir i Smotrich opuszczą rząd”.

Do awantury doszło, gdy dziesiątki tysięcy ludzi demonstrowało w Tel Awiwie, żądając od izraelskiego rządu przyjęcia planu zaproponowanego przez Bidena.

Wielu protestujących wezwało także Netanjahu do rezygnacji, a niektórzy powiedzieli reporterom, że obawiają się, że premier torpeduje tę propozycję.

Grupa walcząca o uwolnienie izraelskich zakładników przetrzymywanych przez Hamas ostrzegała, że ​​takie posunięcie zagroziłoby życiu osób przetrzymywanych w Gazie.

Doszło do starć pomiędzy demonstrantami a policją, która do rozproszenia tłumu użyła policji konnej i armatek wodnych. Według doniesień część protestujących została aresztowana.

W ostatnich miesiącach protesty stały się regularnym elementem Tel Awiwu, ponieważ rodziny zakładników i inni działacze antyrządowi organizowali wiece, żądając porozumienia w sprawie wzięcia zakładników oraz rezygnacji Netanjahu lub rozpisania nowych wyborów.

We wspólnym oświadczeniu wydanym w sobotę mediatorzy z Egiptu, Kataru i USA wezwali zarówno Izrael, jak i Hamas do „dokończenia” porozumienia zaproponowanego przez Bidena.

Urzędnicy oświadczyli, że „jako mediatorzy w toczących się rozmowach mających na celu zapewnienie zawieszenia broni w Strefie Gazy oraz uwolnienie zakładników i więźniów” „wzywają zarówno Hamas, jak i Izrael do sfinalizowania porozumienia, które ucieleśnia zasady nakreślone przez prezydenta Joe Bidena”. .

Brytyjski premier Rishi Sunak również wyraził poparcie dla tego planu, mówiąc reporterom, że jego rząd może „zalać Gazę znacznie większą pomocą”, jeśli Hamas zaakceptuje plan zawieszenia broni.

Starszy polityk Hamasu powiedział wcześniej BBC, że „zaakceptuje to porozumienie”, jeśli Izrael tak postanowi.

Jako swoje cele wymieniła „zniszczenie potencjału militarnego i państwowego Hamasu, uwolnienie wszystkich zakładników i zapewnienie, że Gaza nie będzie już stanowić zagrożenia dla Izraela”.

W oświadczeniu dodano, że Izrael będzie „nadal nalegał na spełnienie tych warunków”, zanim zgodzi się na trwałe zawieszenie broni.

Źródło obrazu, AFP za pośrednictwem Getty Images

opis obrazu, Walki trwają w Rafah, gdzie wielu Palestyńczyków z całej Strefy Gazy szukało schronienia

W innych miejscach w sobotę w Rafah trwały walki i pojawiły się doniesienia o izraelskich nalotach na miasto w południowej Gazie, na granicy z Egiptem.

Donoszono także o ostrzale artyleryjskim i strzelaninie w mieście Gaza na północy terytorium Palestyny.

Według Ministerstwa Zdrowia kierowanego przez Hamas od początku konfliktu w Gazie zginęło ponad 36 000 osób.

Wojna rozpoczęła się 7 października 2023 r., kiedy bandyci Hamasu przypuścili bezprecedensowy atak na Izrael, zabijając około 1200 osób i biorąc 252 zakładników do Gazy.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *