Świat
Izrael rozszerza kontrolę nad całą lądową granicą Strefy Gazy
- Autor, Katarzyny Armstrong
- Rola, wiadomości BBC
-
Izraelskie wojsko oświadczyło, że przejęło kontrolę nad strategicznie ważną strefą buforową wzdłuż granicy Gazy z Egiptem, znaną jako Korytarz Filadelfski, a obecnie kontroluje całą granicę lądową Gazy.
Rzecznik Izraelskich Sił Obronnych (IDF) powiedział, że odkryli w strefie około 20 tuneli, które Hamas wykorzystywał do przemytu broni do Gazy.
Telewizja egipska powołała się na źródła, które temu zaprzeczały, twierdząc, że Izrael próbuje usprawiedliwić swoją operację wojskową w mieście Rafah w południowej Gazie.
Oświadczenie następuje w czasie wzmożonych napięć z Egiptem.
„W ostatnich dniach oddziały IDF przejęły kontrolę operacyjną nad korytarzem filadelfijskim na granicy Egipt-Rafah” – powiedział w środę rzecznik IDF kontradmirał Daniel Hagari.
Opisał korytarz jako „linę ratunkową” Hamasu, przez którą grupa „regularnie przemycała broń do Strefy Gazy”.
Powiedział, że żołnierze „zbadają i zneutralizują” tunele odkryte w okolicy.
Jak donosi „The New York Times”, pan Hagari powiedział później podczas odprawy z reporterami, że nie jest pewien, czy wszystkie tunele prowadzą do Egiptu.
Korytarz Filadelfijski to strefa buforowa, miejscami szeroka na około 100 m, biegnąca po stronie Gazy na 13-kilometrowej granicy z Egiptem. Jedyna inna granica lądowa Gazy przebiega z samym Izraelem.
Egipt już wcześniej twierdził, że zniszczył tunele transgraniczne, aby uniemożliwić przemyt broni.
A „starsze” źródło egipskie cytowane przez Al-Qahera News oskarżyło Izrael o „wykorzystywanie tych zarzutów do usprawiedliwienia kontynuowania operacji w palestyńskim mieście Rafah i przedłużania wojny z powodów politycznych”.
Izrael upiera się, że musi schwytać Rafah, aby wygrać wojnę wywołaną bezprecedensowym atakiem Hamasu na kraj 7 października. W ataku zginęło około 1200 osób, a 252 innych zostało wziętych jako zakładników.
Według Ministerstwa Zdrowia kierowanego przez Hamas co najmniej 36 170 osób zginęło w całej Strefie Gazy od początku konfliktu.
Napięcia między Egiptem a Izraelem nasiliły się, odkąd trzy tygodnie temu siły izraelskie przejęły kontrolę nad przejściem granicznym w Rafah po stronie Gazy w ramach ofensywy przeciwko Hamasowi.
Egipt jest zdecydowanym zwolennikiem Palestyńczyków i potępia izraelską operację wojskową w Strefie Gazy oraz zabicie przez Izrael podczas wojny tysięcy cywilów.
Podobnie jak Izrael, Egipt utrzymuje blokadę swojej granicy ze Strefą Gazy od czasu dojścia Hamasu do władzy w 2006 roku. Hamas jest odgałęzieniem Islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego, które jest zdelegalizowane jako grupa terrorystyczna w Egipcie.
Jednakże Egipt w dalszym ciągu zapewnia Hamasowi otwarte kanały i pełni rolę mediatora w okazjonalnych rozmowach pośrednich między Izraelem a bojówkami terrorystycznymi, których celem jest osiągnięcie zawieszenia broni i uwolnienie izraelskich zakładników przetrzymywanych przez Hamas w Strefie Gazy.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”