„Dziś – nie po raz pierwszy – Polska uchwaliła niemoralne, antysemickie prawo” – powiedział minister spraw zagranicznych Yair Lapid w przekazie wideo w sobotni wieczór.
„Dzisiaj zleciłem chargé d’affaires naszej ambasady w Warszawie [Tal Ben-Ari Yaalon] natychmiast wróć do Izraela na konsultacje na czas nieokreślony ”- powiedział Lapid.
Nowo mianowany ambasador w Polsce Jakow Liwne został poproszony o pozostanie w Izraelu „na razie”.
cnxps.cmd.push (funkcja () {cnxps ({playerId: ’36af7c51-0caf-4741-9824-2c941fc6c17b’}). render (’4c4d856e0e6f4e3d808bbc1715e132f6′);});
if (window.location.pathname.indexOf („656089”)! = -1) {document.getElementsByClassName („divConnatix”)[0].style.display = „brak”;} else if (window.location.pathname.indexOf („/ israel-news /”)! = -1) {document.getElementsByClassName („divConnatix”)[0].style.display = „brak”; var skrypt = document.createElement (’skrypt’); script.src = „https://player.anyclip.com/anyclip-widget/lre-widget/prod/v1/src/lre.js”; script.setAttribute (’nazwawydawcy’, 'jpostcom’); script.setAttribute (’Nazwa widżetu’, '0011r00001lcD1i_12258′); document.getElementsByClassName (’divAnyClip’)[0].appendChild (skrypt);}
Lapid wezwał też przebywającego za granicą ambasadora RP Marka Magierowskiego, by nie wracał.
„Powinien wykorzystać czas, który ma, aby wyjaśnić Polakom, czym jest Holokaust dla obywateli Izraela i na ile nie będziemy tolerować żadnej pogardy dla pamięci o zmarłych i dla pamięci Holokaustu. To się nie skończy – powiedział Lapid.
Oba kraje miały nadzieję, że prezydent Andrzej Duda nie podpisze kontrowersyjnej ustawy i pracowały, aby temu zapobiec.
Jednak ich wysiłki poszły na marne.
W sobotę Duda powiedział: „Dziś podjąłem decyzję o ustawie, o której w ostatnich miesiącach w kraju i za granicą głośno dyskutowano”. Dodał: „Po wnikliwej analizie zdecydowałem się podpisać poprawkę”.
Był to ruch, który zaostrzył kryzys między dwoma krajami i jeszcze bardziej nadwyrężył niegdyś silne relacje. Do tego kryzysu Polska była zdecydowanym sojusznikiem Izraela w Unii Europejskiej.
Premier Naftali Bennett powiedział: „To poważny krok, na który Izrael nie może przejść obojętnie.
„Izrael poważnie popiera prawo zabraniające Żydom otrzymywania odszkodowań za mienie skradzione im podczas Holokaustu i ubolewa nad faktem, że Polska zdecydowała się dalej krzywdzić tych, którzy stracili wszystko.
„To haniebna decyzja i haniebna pogarda dla pamięci o Holokauście” – dodał Bennett.
Przed II wojną światową Polska była domem dla jednej z największych społeczności żydowskich na świecie, ale została prawie całkowicie zniszczona przez nazistów i byłych żydowskich właścicieli ziemskich, a ich potomkowie walczyli o odszkodowania.
Wcześniej żydowscy emigranci lub ich potomkowie mogli twierdzić, że mienie zostało bezprawnie skonfiskowane i żądać jego zwrotu, ale polscy urzędnicy argumentowali, że rodzi to niepewność co do własności nieruchomości.
W 2015 r. polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że powinny istnieć pewne terminy, po upływie których decyzje administracyjne dotyczące tytułów własności nie mogą być już kwestionowane. Polski parlament uchwalił zmiany legislacyjne na początku tego tygodnia.
Projekt ustawy przewiduje okres 30 lat na roszczenia windykacyjne.
Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w czwartek, że Waszyngton jest głęboko zaniepokojony uchwaleniem ustawy przez polski parlament i zaapelował do Dudy, by jej nie podpisywał.
Waszyngton jest jednym z głównych sojuszników Warszawy, ale stosunki między obydwoma krajami zostały obciążone kwestią własności, a także innymi kwestiami, takimi jak plany wprowadzenia zmian, które zdaniem opozycji uciszą amerykańskiego nadawcę informacyjnego, który jest krytyczny wobec rządu .
Światowa Organizacja Restytucji Żydowskich (WJRO) w sobotę wezwała polski rząd do pracy nad rozwiązaniem problemu mienia skonfiskowanego w przeszłości.
„Demokracja i sprawiedliwość spadły w Polsce na nowy poziom, gdy prezydent Duda podpisuje ustawę, która praktycznie uniemożliwia wszystkim byłym polskim właścicielom ziemskim uzyskanie odszkodowania za mienie nielegalnie skonfiskowane w czasach komunizmu” – powiedział Gideon Taylor, przewodniczący WJRO w oświadczeniu wysłanym do Reutera.
Minister obrony Benny Gantz powiedział: „Jako syn ocalałych z Holokaustu jestem głęboko przerażony ustawą uchwaloną w Polsce, która skutecznie wymierza sprawiedliwość ofiarom Holokaustu i ich rodzinom.
„Zwrot mienia to niewielka, ale istotna część procesu ochrony praw ocalałych i uznania tych, którzy zginęli w jednym z największych ludobójstw na świecie. Wzywam moich międzynarodowych partnerów do potępienia tego ruchu jednym głosem ”- powiedział Gantz.
Polska nawiązała więzi z Izraelem w 1948 r., ale zerwała je w 1967 r. po wojnie sześciodniowej. Przywrócił te powiązania w 1990 roku po upadku Związku Radzieckiego.
Omri Nahmias przyczynił się do powstania tego raportu