Świat
Izrael Gaza: Zabito siedmiu zakładników – twierdzi Hamas
Hamas poinformował w piątek, że siedmiu zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy zginęło.
Grupa oskarżyła o śmierć izraelskie bombardowania i stwierdziła, że „wielu” jej bojowników również zginęło. Mówiono, że liczba zabitych zakładników może teraz przekroczyć 70.
BBC nie mogło tego niezależnie zweryfikować.
Nie było od razu jasne, czy śmierć ta dotyczyła 31 zakładników, którzy według Izraela już zginęli.
Izrael nie przedstawił żadnego komentarza, a Hamas nie przedstawił żadnych konkretnych dowodów.
Kiedy 7 października bandyci przypuścili atak na południowy Izrael, Hamas wziął 253 zakładników i zabił około 1200 osób.
Izrael odpowiedział zakrojoną na szeroką skalę kampanią powietrzną i naziemną mającą na celu zniszczenie Hamasu. W rezultacie w Strefie Gazy zginęło ponad 30 000 Palestyńczyków – podało ministerstwo zdrowia kierowane przez Hamas, a ONZ ostrzegła przed zbliżającym się głodem na północy kraju.
W listopadzie Hamas uwolnił 105 zakładników w ramach tymczasowego porozumienia o zawieszeniu broni z Izraelem w zamian za uwolnienie przez Izrael 240 więźniów palestyńskich. Izrael twierdzi, że w Strefie Gazy nadal przetrzymuje się ponad 100 zakładników.
Nie wiadomo, kiedy nastąpiły zgłoszone śmierci zakładników.
W oświadczeniu opublikowanym na koncie Telegramu Brygad Kassama – zbrojnego skrzydła Hamasu – rzecznik Abu Obeida zdawał się sugerować, że grupa nadal jest zaangażowana w porozumienie z Izraelem w sprawie uwolnienia zakładników w zamian za zainteresowanie się izraelskimi więźniami.
„Potwierdzamy, że cena, jakiej zażądamy w zamian za pięciu lub dziesięciu żywych więźniów, jest tą samą ceną, jakiej żądalibyśmy w zamian za wszystkich więźniów, gdyby nie zabił ich bombardowanie wroga” – powiedział rzecznik.
Rozmowy dotyczą krótkotrwałego zawieszenia broni i stopniowego uwalniania zakładników. W pierwszej kolejności zostaną zwolnione kobiety będące cywilami i żołnierzami.
W zamian więźniowie palestyńscy, niektórzy skazani za poważne przestępstwa terrorystyczne, zostaną zwolnieni z izraelskich więzień.
Izraelscy żołnierze będą mogli opuścić niektóre z najgęściej zaludnionych obszarów Strefy Gazy, a część z 1,8 miliona Palestyńczyków wysiedlonych w wyniku walk od października może będzie mogła wrócić do swoich domów na północy.
Hamas oskarżył Izrael o strzelanie do cywilów, ale Izrael stwierdził, że większość zginęła w uścisku po oddaniu strzałów ostrzegawczych.
Po czwartkowych śmierciach Hamas ostrzegł, że rozmowy w Katarze w sprawie nowego zawieszenia broni i uwolnienia przetrzymywanych przez siebie izraelskich zakładników mogą być obecnie zagrożone.
Na początku tygodnia prezydent USA Joe Biden wyraził nadzieję, że na początku przyszłego tygodnia uda się uzgodnić tymczasowe zawieszenie broni, ale wydaje się to coraz mniej prawdopodobne.
„Niewinni ludzie zostali wciągnięci w straszliwą wojnę i nie byli w stanie wyżywić swoich rodzin. Widziałeś reakcję, gdy próbowali wezwać pomoc” – powiedział.
„Musimy zrobić więcej, a Stany Zjednoczone zrobią więcej”.
Oświadczenie USA następuje dzień po tym, jak piloci jordańskich sił powietrznych zrzucili do Gazy 33 tony środków medycznych i żywności.
Według Poczta WaszyngtońskaJordańskie samoloty wycofały się także z pomocy Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, a w podobnych operacjach wzięły udział samoloty z Francji, Egiptu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Zrzuty powietrza zostały skrytykowane przez organizacje pomocowe jako kosztowne i nieodpowiednie.
„Oxfam nie wspiera amerykańskich zrzutów samolotów do Gazy, które miałyby służyć przede wszystkim łagodzeniu wyrzutów sumienia wyższych urzędników amerykańskich, których polityka przyczynia się do ciągłych okrucieństw i zagrożenia głodem w Gazie” – stwierdziła grupa charytatywna.
„Chociaż Palestyńczycy w Gazie zostali zepchnięci na absolutną krawędź, wysłanie marnej, symbolicznej pomocy do Gazy bez planu jej bezpiecznej dystrybucji byłoby dla Palestyńczyków niepomocne i głęboko upokarzające” – stwierdziła Oxfam.
Dodał, że zamiast tego Stany Zjednoczone powinny pracować nad „przerwaniem przepływu broni do Izraela”.
W piątek Nikaragua złożyła pozew do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, prosząc o zaprzestanie udzielania przez Niemcy pomocy wojskowej Izraelowi. Wraz z USA Berlin jest jednym z największych eksporterów broni do Izraela.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”