Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Izolacja a praca zdalna 2022: Praca w czasie izolacji

Published

on

Izolacja a praca zdalna 2022: Praca w czasie izolacji

Wielu pracodawców i pracowników zastanawia się, jak wygląda kwestia pracy zdalnej podczas trwania epidemii, gdy osoba zatrudniona poddana jest przymusowej kwarantannie lub izolacji w domu. Problematyczną kwestią jest to, czy w świetle prawa i przepisów odizolowany pracownik w takiej sytuacji może wykonywać swoje dotychczasowe obowiązki zlecone przez pracodawcę w trybie zdalnym i otrzymywać za to pełne wynagrodzenie, czy raczej nie powinien wykonywać swojej pracy w tym okresie i powinien otrzymywać wynagrodzenie chorobowe.

Izolacja a praca zdalna 2022 to bez wątpienia temat, który wzbudza w ostatnim czasie sporo kontrowersji i niejasności i to zarówno wśród pracodawców, jak i samych pracowników. W jakiej sytuacji pracownik może pracować na izolacji i jakie wynagrodzenie przysługuje mu za pracę w trybie zdalnym? Jak udokumentować pracę na izolacji? To tylko kropla w morzu pytań, które trapią wiele pracujących Polek i Polaków, dlatego dziś spróbujemy na nie odpowiedzieć.

Czy podczas kwarantanny lub izolacji można pracować?

Wielu pracowników, którzy zostają poddani obowiązkowej izolacji, idzie na nią z przekonaniem, że to ich czas wolny, w którym mogą się zrelaksować i naładować baterie, oddając się swoim pasjom takim jak czytanie książek czy gry hazardowe online w Verde Kasyno, otrzymując za to wynagrodzenie chorobowe w kwocie 80% pełnego wynagrodzenia. Okazuje się jednak, że i owszem ten czas może być traktowany jako chorobowe i wolne od pracy, ale jednocześnie pracownicy, których stan zdrowia na to pozwala i którzy wyrażą chęć pracy w tym okresie, mają możliwość wykonywania swoich zawodowych obowiązków z zacisza domowego w trybie zdalnym.

Według Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) pracownik może pracować zdalnie czasie izolacji, jeśli czuje się wystarczająco dobrze i wyraża chęć do takiej pracy. Zgodnie z informacjami podanymi przez PIP, tego typu praca może odbywać się za zgodą zarówno pracownika, jak i pracodawcy i musi mieć charakter zgodny z ustaleniami zawartymi w umowie pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Pracownik z tytułu świadczenia pracy zdalnej podczas izolacji będzie otrzymywał wynagrodzenie. Zarówno PIP, jak i renomowani prawnicy jasno podkreślają, że nie ma zatem żadnego ustalonego zakazu pracy zdalnej w czasie izolacji.

READ  Poland Chasing Olympics ujawnia 24-osobowy skład dla Kowna - FIBA ​​Olympic Qualifier Kowno, Litwa 2020

Przepisy jednak nie określają, w jaki sposób taka praca wygląda od strony formalnej. Według ogólnych panujących zasad pracownik przebywający w izolacji powinien wnioskować do pracodawcy o możliwość pracy w trybie zdalnym i dopiero po uzyskaniu zgody pracodawcy może rozpocząć wykonywanie swoich zawodowych obowiązków w tym trybie. W teorii wniosek o wyrażenie zgody na pracę zdalną oraz decyzja o udzieleniu takiej zgody powinny być przygotowane w celach dowodowych w formie pisemnej, jednak przepisy nie określają takiego wymogu w bezpośredni sposób, więc w praktyce co do zasady wniosek i decyzja są dopuszczalne w każdej formie, czyli może to być forma:

  • pisemna;
  • elektroniczna;
  • ustna.

Wynagrodzenie za pracę w czasie izolacji i kwarantanny

W momencie, gdy pracownik przebywa w izolacji, to przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe, które wynosi 80% pełnego wynagrodzenia miesięcznego, stwierdzonego w umowie pomiędzy nim a pracodawcą. Wielkość świadczenia chorobowego w przypadku izolacji nie różni się zatem wielkością od świadczenia wypłacanego w przypadku zwykłej choroby czy przebywania w szpitalu. Pracownik, który zaś zdecyduje się na pracę zdalną chwili, gdy został oddelegowany na kwarantannę lub izolację, nie będzie otrzymywał wynagrodzenia chorobowego ani żadnego innego świadczenie pieniężnego w ramach choroby, bo na konto takiego pracownika będzie trafiało pełne 100-procentowe wynagrodzenie.

To bez wątpienia kluczowy faktor decydującym o tym, czy pracownik zdecyduje się w trakcie izolacji na pracę, czy raczej w tym okresie pozostanie bierny zawodowo i przeznaczy ten czas na powrót do zdrowia lub zwyczajnie dla siebie, lub dla rodziny. Nie da się jednak ukryć, że różnica pomiędzy 80% podstawowej wypłaty a pełną wypłatą 100% jest na tyle duża, że zdecydowana większość pracowników w izolacji, których stan zdrowie na to pozwala i mają determinację do pracy, wyraża chęć świadczenia pracy w warunkach domowych, co pozwala im na uzyskanie normalnego 100-procentowego wynagrodzenia.

READ  Polska szacuje swoje straty w II wojnie światowej na 1,3 biliona dolarów i domaga się od Niemiec reparacji

Czy można odwołać wniosek o pracę zdalną w czasie izolacji?

Przede wszystkim pracodawca bez zgody pracownika nie może we własnym zakresie zdecydować o tym, że pracownik w czasie izolacji ma świadczyć dla niego pracę w domowych warunkach. To oznacza, że w przypadku gdy pracownik trafia na izolację i zdecyduje się na wykonywanie pracy zdalnej, ale w międzyczasie jego stan zdrowie się pogorszy na tyle, że nie będzie zdolny na dalsze jej wykonywanie, może w dowolnej chwili wycofać swój wcześniejszy wniosek i zaprzestać świadczenia pracy, za co będzie otrzymywał wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy.

Warto jednak mieć na uwadze, że pracodawca może polecić pracownikowi pracę zdalną oraz ewidencjonowanie czasu pracy i wykonywanych czynności, jeśli pracownik posiada wymagane umiejętności oraz ma możliwości techniczne i lokalowe do świadczenia pracy w warunkach domowych i co najważniejsze rodzaj pracy pozwala na wykonywanie jej z domu. Pracodawca w takim przypadku powinien zapewnić pracownikowi niezbędny sprzęt do wykonywania pracy zdalnej lub pokryć koszta w przypadku korzystania ze sprzętu osobistego.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *