Sport
ITA jest gotowa zapewnić fair play i czysty sport na Igrzyskach Europejskich Kraków-Małopolska 2023
Po fazie przygotowawczej, która rozpoczęła się w połowie 2022 roku, ITA jest w pełni przygotowana do zapewnienia programu antydopingowego trzeciej edycji Igrzysk Europejskich, które odbędą się w Krakowie i Małopolsce w ciągu najbliższych dwóch tygodni do 2 kwietnia, lipca. EOC, jako organ zarządzający Narodowych Komitetów Olimpijskich Europy, zlecił ITA program operacyjny Czyste Sporty na początku 2021 r., aby stworzyć równe szanse dla sportowców uczestniczących w imprezach sportowych dzięki wiedzy, doświadczeniu i ekspertyzie Komitetu Olimpijskiego. ITA.
Jednym z głównych filarów czystych działań sportowych ITA na Kraków-Małopolska 2023 jest program testów. Szacuje się, że 1200 próbek pobranych podczas tych kontroli na imprezie może być próbkami moczu, krwi lub wysuszonych plam krwi (DBS). Podczas przeprowadzania kontroli antydopingowych na zawody ITA polega na współpracy z POLADA. Współpracuje również z lokalnym komitetem organizacyjnym, aby zapewnić sprawną realizację programu antydopingowego. W ramach programu Czysty Sport na czas imprezy zostanie ustawionych ponad 30 stacji kontroli antydopingowej, rozmieszczonych na 25 obiektach w 13 miastach i wiosce sportowców. Próbki są analizowane w laboratorium akredytowanym przez WADA w Warszawie.
Kadra antydopingowa kierowana przez POLADA na Igrzyska Europejskie składa się z 17 polskich funkcjonariuszy kontroli antydopingowej i ponad 40 funkcjonariuszy kontroli antydopingowej z 19 innych krajów europejskich, wszyscy posiadający certyfikaty ITA, a także ponad 30 doświadczonych kolekcjonerów krwi z Polski. Wraz z około 120 eskortami, personelem ITA na miejscu i innym personelem pomocniczym, personel antydopingowy na imprezie liczy ponad 260 osób.
„Idol nastolatek przyszłości. Specjalista od totalnej popkultury. Miłośnik internetu. Wannabe odkrywca.”