Connect with us

Nauka

Iran stanowczo sprzeciwia się ekspansjonizmowi NATO

Published

on

Iran stanowczo sprzeciwia się ekspansjonizmowi NATO

Na spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rau, które odbyło się w niedzielę w Teheranie, Raisi zwrócił uwagę na konflikt na Ukrainie, mówiąc: „Islamska Republika Iranu, w przeciwieństwie do konfliktu i wojny, deklaruje zdecydowany sprzeciw wobec ekspansjonistycznej polityki NATO”.

Podkreślając możliwości przemysłowe i handlowe Iranu i Polski, prezydent powiedział: „Teheran i Warszawa mają różne możliwości rozszerzania stosunków we wszystkich dziedzinach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania.

„Bogata historia i cywilizacja Iranu i Polski może być dobrą platformą do wzmocnienia naukowych i kulturowych interakcji między oboma krajami” – dodał na stronie prezydenta.

Obecny poziom stosunków gospodarczych i handlowych między Teheranem a Warszawą nie jest zgodny ze stosunkami politycznymi między tymi dwoma krajami, powiedział, dodając: „Istnieją różne możliwości, w tym w dziedzinie przemysłu i gospodarki, w obu krajach, które mogą być dobrym gruntem w celu rozszerzenia interakcji między nami”.

Ze swojej strony wizytujący polski minister powiedział: „Historia stosunków między Iranem a Polską sięga XVI wieku”.

Oba kraje utrzymują przyjazne stosunki od prawie pięciu wieków, a jedną z najbardziej pamiętnych części relacji między dwoma krajami jest gościnność irańskich uchodźców z Polski podczas II wojny światowej – dodał Rau.

Wskazując, że oba kraje mają ze sobą wiele wspólnego, polski minister spraw zagranicznych powiedział: „Naród Iranu i Polski sprzeciwiał się interwencji obcych mocarstw w sprawy ich krajów”.

Podkreślając, że poziom współpracy gospodarczej i handlowej między obydwoma krajami nie jest korzystny, Zbigniew Rau powiedział: „Polska chce ożywić i poprawić poziom współpracy z Iranem w dziedzinie handlu, gospodarki, kultury i nauki”.

READ  Globalne obciążenie sprawami Covid przekracza 361,8 miliona: Uniwersytet Johnsa Hopkinsa
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *