Świat
Iran prezentuje swój pierwszy hipersoniczny pocisk balistyczny, donoszą media państwowe
DUBAJ, 6 czerwca (Reuters) – Iran zaprezentował we wtorek swój pierwszy wyprodukowany w kraju pocisk hipersoniczny, poinformowała oficjalna agencja informacyjna IRNA. To ogłoszenie prawdopodobnie zwiększy obawy Zachodu o możliwości rakietowe Teheranu.
Irańskie media państwowe opublikowały zdjęcia pocisku o nazwie Fattah podczas ceremonii, w której uczestniczył prezydent Ebrahim Rahisi i dowódcy elitarnego Korpusu Strażników Rewolucji Iranu.
„Precyzyjnie kierowany pocisk hipersoniczny Fattah ma zasięg 1400 km i jest w stanie przebić wszystkie tarcze obronne” – powiedział irańskie media państwowe Amirali Hadżizadeh, szef sił powietrznych Gwardii.
Pociski hipersoniczne mogą latać z co najmniej pięciokrotną prędkością dźwięku i podążać po złożonej trajektorii, co utrudnia ich przechwycenie. W zeszłym roku Islamska Republika ogłosiła, że zbudowała pocisk hipersoniczny, który może manewrować w atmosferze i poza nią.
Telewizja państwowa powiedziała, że irański pocisk Fattah „może atakować zaawansowane systemy obrony przeciwrakietowej wroga i stanowi duży skok pokoleniowy w dziedzinie rakiet”.
„Może ominąć najbardziej zaawansowane systemy obrony przeciwrakietowej Stanów Zjednoczonych i reżimu syjonistycznego, w tym izraelską Żelazną Kopułę” – podała irańska telewizja państwowa.
Maksymalna prędkość Fattah osiągnęła 14 Mach (15 000 km / h), powiedział.
Pomimo sprzeciwu Stanów Zjednoczonych i Europy, Republika Islamska zapowiedziała, że będzie nadal rozwijać swój program obrony przeciwrakietowej. Jednak zachodni analitycy wojskowi twierdzą, że Iran czasami wyolbrzymia swoje możliwości rakietowe.
Obawy o irańskie pociski balistyczne przyczyniły się do decyzji ówczesnego prezydenta USA Donalda Trumpa w 2018 r. o wycofaniu się z umowy nuklearnej Teheranu z sześcioma głównymi mocarstwami z 2015 r.
Trump ponownie nałożył amerykańskie sankcje na Iran po wyjściu z umowy nuklearnej, co skłoniło Teheran do wznowienia wcześniej zakazanych prac jądrowych i ożywiło obawy USA, Europy i Izraela, że Iran może dążyć do bomby atomowej. Iran konsekwentnie zaprzecza takim ambicjom.
Pośrednie rozmowy między Teheranem a administracją prezydenta USA Joe Bidena w celu ratowania porozumienia nuklearnego utknęły w martwym punkcie od września ubiegłego roku.
Izrael, który odmawia uznania Republiki Islamskiej, opiera się wysiłkom światowych mocarstw zmierzających do ożywienia porozumienia nuklearnego z Teheranu i od dawna grozi działaniami wojskowymi, jeśli dyplomacja zawiedzie.
„Słyszę, jak nasi wrogowie przechwalają się bronią, nad którą pracują” – powiedział we wtorek izraelski minister obrony Yoav Gallant. „Na każdy taki rozwój mamy jeszcze lepszą odpowiedź – czy to na lądzie, w powietrzu, czy w królestwie morskim.” , w tym zarówno środki obronne, jak i ofensywne.
Raportowanie przez Dubai Newsroom; Tekst: Parisa Hafezi, montaż: Andrew Heavens, Angus MacSwan, Christina Fincher i David Gregorio
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”