Connect with us

Świat

Iran dołącza do rozwijającego się azjatyckiego organu bezpieczeństwa kierowanego przez Moskwę i Pekin

Published

on

Iran dołącza do rozwijającego się azjatyckiego organu bezpieczeństwa kierowanego przez Moskwę i Pekin

(Reuters) – Iran w piątek dołączył do szybko rozwijającego się organu bezpieczeństwa Azji Środkowej kierowanego przez Rosję i Chiny, wzywając kraje Szanghajskiej Organizacji Współpracy do pomocy w ustanowieniu mechanizmu przeciwdziałania sankcjom nałożonym przez Zachód.

Ciało, które zostało założone w 2001 roku w celu prowadzenia rozmów dla Rosji, Chin i byłych krajów sowieckich w Azji Środkowej, zostało rozszerzone cztery lata temu o Indie i Pakistan, aby odgrywać większą rolę jako przeciwwaga dla wpływów Zachodu na region.

Jako znak rosnących wpływów, szczyt panelu w Tadżykistanie był pierwszym zagranicznym wystąpieniem nowego, twardogłowego prezydenta Iranu Ebrahimiego Raisi od czasu objęcia przez niego urzędu w sierpniu.

Raisi z zadowoleniem przyjął możliwość, że członkostwo zaoferuje Iranowi, jako krajowi położonemu wzdłuż chińskiego „pasa i drogi”, połączenie ważnych powiązań handlowych w całej Eurazji. Telewizja irańska określiła członkostwo Iranu jako dostęp do ogromnych rynków na całym kontynencie.

Przemawiając do członków, Raisi porównał sankcje przeciwko Iranowi do terroryzmu i powiedział, że organizacja powinna opracować mechanizm, który pomoże Teheranowi zwalczyć to.

Rosja i Chiny wraz z krajami zachodnimi są stronami porozumienia z 2015 r. między Iranem a światowymi mocarstwami, w którym Teheran zgodził się na odcięcie swojego programu nuklearnego w zamian za zniesienie sankcji.

Waszyngton zrezygnował z tej umowy w 2018 roku i jednostronnie ponownie nałożył sankcje finansowe. Tegoroczne negocjacje w sprawie odrodzenia utknęły w martwym punkcie od czasu wyboru Raisi’ego.

„Nic nie może powstrzymać pokojowych działań nuklearnych Iranu, które mieszczą się w ramach międzynarodowych przepisów”, powiedział Raisi. „Dyplomacja jest skuteczna tylko wtedy, gdy wszystkie strony się do niej stosują. Groźby i presja wiążą dyplomacji ręce i czynią ją nieskuteczną”.

(Edytowane przez Petera Graffa; [email protected])

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *