Gospodarka
Inwestorzy wspierają walkę inflacyjną rynków wschodzących poprzez run na obligacje
Otrzymuj bezpłatne aktualizacje obligacji rządowych
Wyślemy ci jeden Codzienny przegląd myFT E-mail z najnowszymi informacjami obligacje rządowe Wiadomości każdego ranka.
Inwestorzy kupowali obligacje rynków wschodzących w lokalnej walucie w nadziei, że tamtejsi decydenci lepiej kontrolują inflację niż ich odpowiednicy z rynków rozwiniętych.
Różnica w kosztach długu państwowego między rynkami wschodzącymi a rozwiniętymi zmniejszyła się w tym tygodniu do najniższego poziomu od 2007 r., ponieważ inwestorzy wyceniają nadchodzące obniżki stóp procentowych na niektórych głównych rynkach wschodzących, podczas gdy rynki przygotowują się do dalszego zacieśniania polityki przez banki centralne na Zachodzie.
„W tym roku zaobserwowaliśmy ogromne rozbieżności między zadłużeniem rynków wschodzących w lokalnej walucie a rynkami rozwiniętymi” — powiedział Richard House, dyrektor ds. inwestycji w zadłużenie rynków wschodzących w Allianz Global Investors.
„Inwestorzy zdają sobie sprawę, że luka w wiarygodności między decydentami zmniejsza się. . . Rynki wschodzące dobrze poradziły sobie z tym szokiem inflacyjnym i nie jestem pewien, czy to samo można powiedzieć o niektórych zachodnich bankach centralnych”.
Banki centralne w Ameryce Łacińskiej i Europie Wschodniej – regionach, w których w tym roku odbywają się najlepiej działające rynki obligacji na świecie – szybciej zareagowały na presję inflacyjną, podnosząc stopy procentowe, gdy gospodarki ponownie się otworzyły po złagodzeniu ograniczeń nałożonych przez pandemię koronawirusa.
Uznany indeks JPMorgan dla obligacji rządowych rynków wschodzących w lokalnej walucie przyniósł od początku roku 7,5 procent, na czele z subindeksem Ameryki Łacińskiej, który wzrósł o 21 procent, oraz Europy Środkowej i Wschodniej, który wzrósł o 11 procent .
Dla kontrastu, amerykańskie obligacje skarbowe przyniosły w tym roku całkowity zwrot na poziomie zaledwie 1,6 procent, mierzony przez ICE Bank of America Treasury Index, podczas gdy niemieckie obligacje – de facto punkt odniesienia dla strefy euro – odnotowały całkowity zwrot w wysokości 1,2 procent osiągnęli centy.
Według danych Allianz Global Investors różnica między kosztami pożyczek w krajach wschodzących i uprzemysłowionych wynosi mniej niż 2,9 punktu procentowego, ostatnie 4,8 punktu procentowego w poprzednim roku.
Przy wciąż wysokich realnych rentownościach obligacji rynków wschodzących, spadającej inflacji i perspektywach obniżek stóp procentowych, które prawdopodobnie podniosą ceny obligacji, wielu inwestorów spodziewa się dalszych wzrostów.
„Stopy procentowe i obligacje w lokalnych walutach stanowią bardzo atrakcyjną okazję w ciągu najbliższych sześciu miesięcy i później”, powiedział Liam Spillane, szef działu długów rynków wschodzących w Aviva Investors, wymieniając jako rynki Meksyk, Peru, Republikę Południowej Afryki, Czechy i Polskę. jest zainteresowany Uważamy, że nie doceniliśmy potencjału obniżek stóp procentowych.
Iain Stealey, międzynarodowy dyrektor ds. inwestycji w instrumenty o stałym dochodzie w JPMorgan Asset Management, powiedział, że spodziewa się, że zadłużenie rynków wschodzących w lokalnej walucie będzie nadal dobrze funkcjonować „biorąc pod uwagę wysokie realne stopy procentowe, banki centralne w dużej mierze zakończyły podnoszenie stóp i spadającą inflację”.
„Preferujemy kraje o wysokich realnych stopach procentowych, takie jak Brazylia, Meksyk i Indonezja, oraz kraje, w których spodziewamy się gwałtownego spadku inflacji, takie jak Czechy” – dodał.
Stosunkowo dobre wydają się również perspektywy gospodarcze w krajach rozwijających się. W niedawnej notatce dla klientów Bank of America prognozuje, że rynki wschodzące wzrosną średnio o 4,1 procent w 2024 r., podczas gdy Stany Zjednoczone wzrosną o 0,5 procent, co jest największą różnicą wzrostu od dekady.
Wyniki obligacji w walucie lokalnej odzwierciedlają względną odporność niektórych większych rynków wschodzących, które zazwyczaj mają silne lokalne rynki obligacji. Mniejsze i słabiej rozwinięte rynki wschodzące, bardziej uzależnione od pożyczek walutowych, miały w tym roku problemy, ponieważ rosnące rentowności obligacji na Zachodzie osłabiły atrakcyjność ich długu denominowanego w dolarach.
Według Davida Haunera, szefa strategii cross-asset i ekonomii rynków wschodzących w Bank of America, wyższe stopy procentowe w USA spowodowały, że niektóre kraje, które polegają na długu denominowanym w dolarach, w tym Pakistan, Tunezja i Egipt, znalazły się w trudnej sytuacji związanej z zadłużeniem i znajdują się bliżej domu. doprowadził do niewypłacalności.
„Mają bardzo pozytywną historię, która przynosi korzyści bardziej płynnym rynkom głównego nurtu, a jednocześnie na rynkach granicznych panuje cichy kryzys zadłużenia” – powiedział Hauner.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”