Gospodarka
Integracja Ukraińców może zwiększyć PKB Polski nawet o 3,5% – wynika z raportu Deloitte
Integracja obywateli Ukrainy może zwiększyć PKB Polski nawet o 3,5%, pomagając jednocześnie wesprzeć powojenną odbudowę Ukrainy raport pokazów Deloitte.
W tym celu firma doradcza rekomenduje pomoc uchodźcom w znalezieniu pracy odpowiadającej ich umiejętnościom i kwalifikacjom, wspieranie ich w nauce języka polskiego, dostarczanie rozwiązań dla rodziców małych dzieci oraz zapewnianie dostępu do rynku mieszkaniowego.
Deloitte przytacza szacunki, że 3,8 mln Ukraińców mogło wjechać do Polski od czasu inwazji Rosji na ich ojczyznę 24 lutego. Według raportu, około 1,5 miliona z nich nadal przebywa w kraju.
Około 30% uchodźców pracowało cztery miesiące po przybyciu do Polski – zauważa Michał Wodzicki, partner w Monitor Deloitte. „Musimy podjąć dalsze kroki, aby zaktywizować resztę nowo przybyłych na rynek pracy” i „upewnić się, że nie pracują znacznie poniżej swoich kwalifikacji” – dodaje.
„Systematyczne i długofalowe podejście do integracji obywateli Ukrainy może doprowadzić do wzrostu PKB od 0,2 do 3,5%” – mówi Julia Patorska, inny partner Deloitte.
Deloitte zwraca uwagę, że Ukraińcy w Polsce są stosunkowo dobrze wykształceni – 61% uchodźców i 69% migrantów zarobkowych (z których ponad milion przebywało w Polsce przed wojną) ma wykształcenie wyższe. Odpowiada to 29% populacji Polski jako całości.
A Badanie opublikowane przez Bank Centralny Polski w sierpniu okazało się, że nieco mniejszy odsetek uchodźców ukraińskich, około połowa, ma wyższe wykształcenie. Podobny odsetek wyrażał chęć podjęcia pracy, a bank, podobnie jak Deloitte, wezwał do podjęcia starań, aby znaleźć zatrudnienie odpowiadające ich kwalifikacjom.
Aktywizacja zawodowa uchodźców ukraińskich pomogłaby również w odbudowie ich kraju po wojnie, zauważa raport Deloitte, ponieważ migranci pracujący w Polsce wysyłają część swoich dochodów na Ukrainę.
Wzrost ich dochodów zwiększy zatem dochody ich ojczyzny i przyczyni się do jej odbudowy. W raporcie nie wspomniano jednak o szacunkach potencjalnego wpływu integracji na gospodarkę Ukrainy.
A wcześniejszy raport Pekao BankKoncentrując się na roli, jaką polskie firmy mogą odegrać w odbudowie Ukrainy, potencjalna korzyść dla polskiej gospodarki wyniosła nawet 190 mld zł (38,9 mld euro), co odpowiada ok. 3,8% PKB.
Raport Deloitte tymczasem wskazuje na polski brak mieszkań jako kolejną możliwą przeszkodę w integracji Ukraińców.
Zdaniem ekspertów, rozwiązaniami tego problemu może być identyfikacja i modernizacja niewykorzystanych nieruchomości oraz reforma prawa czynszowego. Może przede wszystkim polegać na identyfikowaniu miejsc, które mogą zostać przekształcone w tymczasowe lub stałe mieszkania i zachęcaniu władz lokalnych do poszukiwania wolnych nieruchomości.
Zeszłoroczny spis wykazał, że dwa miliony mieszkań w Polsce – około 12% ogółu zasobów mieszkaniowych – w momencie zbierania danych było niezamieszkane.
Polski rząd podjął próbę rozwiązania problemu niedoboru mieszkań, proponując ustawę, która upoważniłaby do tego władze regionalne przekształcać puste centra handlowe i biurowce w mieszkania.
Główne zdjęcie kredytowe: zdjęcie Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Alicja Ptak jest starszym redaktorem Notes from Poland i dziennikarzem multimedialnym. Wcześniej pracowała dla Reutersa.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”