Najważniejsze wiadomości
Innowacyjne startupy i nowe technologie napędzają zmiany w rolnictwie w Polsce
Województwo podlaskie w północno-wschodniej Polsce jest najbardziej znane ze swojego piękna przyrody, hodowli bydła mlecznego i rozległych obszarów leśnych, w tym ostatniego dziewiczego lasu w Europie. Rośnie także innowacyjny sektor technologii rolniczych, spożywczych i zdrowotnych.
Województwo podlaskie, posiadające najczystsze powietrze w Polsce i jedną trzecią obszaru pokrytego lasami, uznawane jest za „zielone płuca Europy”.
Zamierza także stać się czymś w rodzaju „lasu krzemowego” dzięki rozwijającej się technologii i scenie IT.
Województwo podlaskie jest historycznie jednym z najbiedniejszych regionów Polski i korzysta ze znacznych funduszy UE. Region ten został obecnie sklasyfikowany przez Komisję Europejską jako „wschodzący innowator”.
Jednym z takich innowatorów jest lokalny startup. Idealne bistro Firma opracowała genialny sposób dostarczania do pracy świeżo przygotowanych posiłków pochodzących od lokalnych rolników.
Pracownicy wybierają posiłek w aplikacji, a następnie odbierają go z automatów zwanych „Foodomatami”.
Tomasz Kurzynka, współzałożyciel Ideal Bistro powiedział, że rozwiązanie jest wyjątkowe, praktyczne i wydajne.
„Możemy obsłużyć jednorazowo od 200 do 300 osób w 20-minutowych przerwach” – wyjaśnił.
Technologia zapobiega marnowaniu żywności, dokładnie przewidując, ile rolnicy muszą wyprodukować. Daje im także gwarantowany dochód.
Ideal Bistro rozpoczęło współpracę z dietetykami i wykorzystanie sztucznej inteligencji do tworzenia spersonalizowanych posiłków, odpowiadających indywidualnym potrzebom zdrowotnym i żywieniowym.
Jako największy w Polsce producent mleka i wiodący producent maszyn rolniczych, województwo podlaskie poszukuje innowacji w sektorze przemysłu pierwotnego.
Andrzej Borusiewicz, profesor inżynierii rolniczej, powiedział, że region chce unowocześnić produkcję rolną z wykorzystaniem najnowszych technologii, w tym robotów i dronów.
„Ten region jest wyjątkowy, ponieważ mamy bardzo wysoką produkcję rolną. Jeśli zastosujemy nowoczesną technologię, żywność stanie się bezpieczniejsza i zdrowsza. A klienci mogą kupić tańszą żywność na rynku. Może to dotyczyć także produkcji przyjaznej dla środowiska, zielonej energii” – powiedział.
Podlaskie rozpoczęło projekt pt Agratal 4.0 Wprowadzanie innowacji w technologiach rolnictwa, żywności i zdrowia.
Region promowany jest wśród inwestorów jako „miejsce, w którym świat przyrody i świat gospodarczy spotykają się w doskonałej harmonii” oraz jako „dom ambitnych ludzi, których pomysły podbijają międzynarodowe rynki”.
„Zdecydowaliśmy się na realizację tego projektu, ponieważ nasz region ma bardzo silną pozycję w produkcji mleka i produkcji maszyn rolniczych” – powiedział Mariusz Dąbrowski, Dyrektor ds. Obsługi Inwestorów w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego.
„Jeśli więc połączymy to z uniwersytetami, instytucjami badawczymi, inwestorami i władzami, mam nadzieję, że uda nam się stworzyć wspaniały ekosystem innowacji”.
Powiedział, że w ciągu najbliższych pięciu lat organizacja skupi się na rozwijaniu lokalnych start-upów.
„Będziemy tworzyć programy inkubacyjne i akceleracyjne. Chcemy połączyć ten ekosystem z inwestorami zewnętrznymi, zwłaszcza aniołami biznesu i funduszami venture capital.”
W stolicy Białymstoku znajduje się Uniwersytet Medyczny w Białymstoku założył pierwsze w Polsce centrum sztucznej inteligencji w medycynie.
Projekt Dolina Rolnicza 4.0 ma nadzieję przekształcić odkrycia naukowców z centrum w start-upy odnoszące sukces komercyjny.
Jedna z nich, współzałożycielka dietetyki klinicznej Sylwia Naliwajko, to tzw Laboratorium NutriDesign.
„Prowadzę badania naukowe dotyczące jakości i bezpieczeństwa żywności. Pomaga osobom starszym, zapobiegając chorobom neurodegeneracyjnym” – powiedziała.
„Jedną częścią naszego wsparcia żywieniowego jest aplikacja pomagająca ocenić stan odżywienia, inną częścią jest żywność funkcjonalna”.
Powiedziała, że żywność funkcjonalna może pomóc w walce z chorobami ze względu na „skarbnicę składników bioaktywnych”.
Obecnie firma poszukuje wsparcia finansowego na rozpoczęcie produkcji „żywności funkcjonalnej”.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.