Nauka
Industrial House / archistudio studniarek + pilinkiewicz
Industrial House / archistudio studniarek + pilinkiewicz
Opis tekstowy dostarczony przez architektów. Dom miał być współczesną stodołą z elementami industrialnymi. Kolejna nowoczesna stodoła? Takie rozwiązanie mogłoby nawiązywać do pierwotnie wiejskiego krajobrazu Śląska. Zaproponowaliśmy jednak typ architektury z bezpośrednim nawiązaniem do dziedzictwa przemysłowego, bardziej charakterystycznego i współczesnego w regionie. Wydłużona bryła budynku, jednokondygnacyjna, nakryta dwuspadowym dachem, nawiązująca do budynków fabrycznych, których nie brakuje na Śląsku, z elewacją z czerwonej cegły stworzyła współczesną rzeźbę o niewątpliwych konotacjach.
Pozioma bryła domu usytuowana jest w zgodzie z otaczającą zabudową, wzdłuż drogi dojazdowej, na wąskiej działce o układzie wschód-zachód. Teren jest nachylony w kierunku wschodnim, co powoduje, że budynek na tym terenie wystaje ponad teren. Kompozycja budynku składa się z dwóch części, dominującej części mieszkalnej z jedną przestrzenią, salonu z wysokimi sufitami, jadalni i antresoli oraz sypialni nad istniejącym terenem. Druga, mniejsza część mieści garaż, spiżarnię, a także kuchnię, połączoną z dużym zadaszonym tarasem i zewnętrznym salonem z kuchnią.
Zewnętrzny taras, zlokalizowany od strony południowo-zachodniej, tworzy lukę w konstrukcji budynku, powstałą poprzez odsunięcie szkła od powierzchni elewacji. Perforowane elementy ścian zewnętrznych wykończone cegłą klinkierową dodatkowo uwydatniają elewację. Jednolita ceglana faktura wysuniętego wspornikowo i tarasowo południowego wnęki elewacji podkreśla płynne przejścia między zewnętrzem a wnętrzem budynku. Elewacje północna i wschodnia są bardziej stonowane i na pierwszy rzut oka wydają się być zaprojektowane bez okien. Jedynym wyraźnie widocznym otworem jest wejście do budynku. Okna od strony północnej wykonane z cegły dziurawki.
Kompozycja industrialna znajduje odzwierciedlenie zarówno w formie, jak i materiałach wykończeniowych na zewnątrz i wewnątrz budynku. Czerwona cegła, czarna boazeria zasłaniająca bramę garażową oraz czarne aluminiowe okna współgrają z elementami wykończenia i wyposażenia wnętrza, utrzymanymi w tym samym charakterze.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”