Nauka
Indie zaskakują na młodzieżowych mistrzostwach świata
Reprezentacja Indii i inne przyszłe gwiazdy imponują na młodzieżowych mistrzostwach Polski
Największy turniej bokserski rozegrany podczas obecnej pandemii, czyli mieć Młodzieżowe mistrzostwa świata zakończyły się w Kielcach w piątek (23 kwietnia).
Indie zawsze były uważane za śpiącego giganta w sporcie ze względu na ogromny potencjał zasobów. Ten śpiący olbrzym może się budzić. Indie zakończyły mistrzostwa świata młodzieży z zadziwiającą liczbą ośmiu złotych medalistów. Siedem z nich było w dywizjach kobiecych, co świadczy o dojrzewaniu pokolenia inspirowanego dokonaniami olimpijskiej medalistki Mary Kom. Oznaczało to, że Indie wygrywały każdy z ośmiu finałów w Polsce, co jest wynikiem niezwykłym.
Indian Vinka wygrał lekki finał, zatrzymując Kazachstańczyka Zhuldyza Shayakhmetovą. „To jedna z najszczęśliwszych chwil w moim życiu” – powiedziała. „Próbowałem coś zmienić w tym finale. Kazachski bokser był silniejszy w pierwszej rundzie, ale później dałem z siebie wszystko w tej ostatniej rundzie. „
To będą bokserzy poszukiwani na igrzyskach olimpijskich w 2024 r. „Kiedy zaczynałem boksować w 2016 r., Mój cel był bardzo jasny: robię wszystko, by być na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 2024 r.” – powiedział Indianin Arundhati Choudhary, który pokonał prowadząca Barbara Marcinkowska w finale wagi półśredniej. „Kielce to jedna z moich przeszkód na tej drodze i jestem bardzo podekscytowany, że udało mi się zdobyć złoty medal na młodzieżowych mistrzostwach świata w boksie AIBA”.
Japonia mogła odkryć gwiazdę na przyszłość. Lekki Reito Tsutsumi zaimponował w drodze do finału 60 kg. Przeciwko Kazachstanowi Yelnur Suyunbay, zmniejszył lukę między nimi, wykorzystując swoją prędkość, by zdobyć punkty zwycięstwa. „To była najtrudniejsza walka w moim życiu, ale udało mi się pokonać wysokiego kazachskiego boksera i osiągnąć swój cel ze złotym medalem w Kielcach” – powiedział Tsutsumi.
Innym znakomitym wykonawcą był kubański wagi ciężkiej Jorge Felimon. W pierwszej rundzie finału z Polakiem Jakubem Straszewskim był cicho. Felimon przyspieszył w drugiej rundzie, raniąc Polaka w ciało przed oddaniem strzałów w głowę. Felimon podawał mu hrabiego za hrabią, ale Straszewski stawiał opór i przegrał w jednogłośnej decyzji.
„Walczyłem w boksie sercem od pierwszych sekund tego finału i wierzyłem, że dam radę” – powiedział Felimon. „Jestem mistrzem i to jest fantastyczne uczucie”.
W Uzbekistanie nie brakuje gigantycznych superciężkich. Ich drużyna odniosła kolejny sukces w postaci Jakhongira Zokirova, który zaatakował Hovhannesa Papazyana z Armenii, aby powstrzymać go w trzeciej rundzie finału do 91 kg.
Poważna kontuzja zawisła nad zawodami, gdy jordański bokser Rashed Al Swaisat stracił przytomność po walce 16 kwietnia. „Pierwsze myśli AIBA dotyczą Rasheda Al-Swaisata, jego rodziny i kolegów z drużyny. Będziemy nadal robić wszystko, co w naszej mocy, aby ich wspierać ”- powiedział Prezes AIBA Umar Kremlev w imieniu zebranej w Polsce Rady Dyrektorów.
Anglia nie była w stanie wysłać drużyny na to wydarzenie. W tej konkurencji 52 kraje z całego świata zgłosiły łącznie 414 bokserów.
Ostateczne rezultaty:
Kobieta: 48: Gitika (Indie) pokonała poduszkę Natalii Kuczewskiej (Polska). 51: Naorem Babyrojisana Chanu (Indie) przed Valeriią Linkova (Rosja) unan. 54: Nigina Uktamova (Uzbekistan) rozstała się z Khrystyna Lakiichuk (Ukraina). 57: Poonam (Indie) jednogłośnie pokonał Sthelyne Grosy (Francja). 60: Vinka (Indie) stpd Zhuldyz Shayakhmetova (Kazachstan), 3. miejsce. 64: Azalia Amineva (Rosja) wyprzedziła Mokhinabonu Abdullaeva (Uzbekistan) unan. 69: Arundhati Choudhary (Indie) outpd Barbara Marcinkowska (Polska) unan. 75: Sanamacha Thokchom Chanu (Indie) wyprzedził Danę Diday (Kazachstan). 81: Busra Isildar (Turcja) pokonał poduszkę Ksenia Olifirenko (Rosja). 81 i: Alfiya Pathan (Indie) jednogłośnie pokonała Darię Kozorez (Mołdawia).
Mężczyzna: 49: Sanzhar Tashkenbay (Kazachstan) i Robert Badalian (Rosja) rozstali się. 52: Shakhzod Muzafarov (Uzbekistan) i Evgenii Zhorov (Rosja) rozstali się. 56: Sachin (Indie) pokonał podział Yerbolat Sabyr (Kazachstan). 60: Reito Tsutsumi (Japonia) i Yelnur Suyunbay (Kazachstan) rozstali się. 64: Sabirzhan Akkalykov (Kazachstan) jednogłośnie pokonał Bozorbo Matyakubov (Ukraina). 69: Jurij Zachariejew (Ukraina) wyprzedził Chezrav Ashalaev (Rosja). 75: Michaił Usow (Rosja) jednogłośnie pokonał Ilję Tohobyckiego (Ukraina). 81: Vasiliy Kaverin (Rosja) pokonał Petar Lijesevic (Czarnogóra). 91: Jorge Felimon (Kuba) jednogłośnie pokonał Jakuba Straszewskiego (Polska). 91 i: Jakhongir Zokirov (Uzbekistan) stpd Hovhannes Papazyan (Armenia) 3. miejsce.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”