Świat
Indie nie wykazują oznak spowolnienia zakupów rosyjskiej ropy
Oczekuje się, że rosyjskie przepływy ropy do Indii wyniosą 3,36 mln ton w maju, według szacunków Refinitiv. To prawie dziewięć razy więcej niż średnia miesięczna 382 500 ton w 2021 roku.
Jeden z powodów różnic cenowych: Zachód unika rosyjskiej ropy. W poniedziałek UE zgodziła się na zakaz importu 90 proc. rosyjskiej ropy do końca roku. Europa jest największym konsumentem rosyjskiej energii.
Embargo ze strony dużego importera, takiego jak Europa, wywarłoby presję na rosyjską gospodarkę, ale Moskwa znalazła innych nabywców w Azji.
Według Refinitiv, rosyjskie przepływy ropy naftowej do Indii wzrosły w kwietniu do 1,01 mln ton z 430 tys. ton w marcu.
Ministerstwo Ropy i Gazu Indii nie odpowiedziało od razu na pytanie o wpływ częściowego zakazu UE na naftowe relacje gospodarek Azji Południowej z Moskwą.
Na początku maja Indie zbagatelizowały wzrost importu. W oświadczeniu Departament Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego poinformował, że kraj importuje ropę z całego świata, w tym znaczną ilość ze Stanów Zjednoczonych.
„Pomimo prób przedstawiania tego inaczej, zakupy energii z Rosji pozostają niewielkie w porównaniu z całkowitym zużyciem w Indiach” – czytamy w oświadczeniu ministerstwa. „Uzasadnionych transakcji energetycznych w Indiach nie można upolitycznić” – dodała.
UE idzie naprzód z częściowym zakazem
W związku z gwałtownym wzrostem zakupów rosyjskiej ropy przez Azja, UE zdecydowała w poniedziałek o zablokowaniu większości jej do końca tego roku.
Według Eurostatu rosyjska ropa stanowiła 27% importu bloku w 2021 roku.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała podczas konferencji prasowej, że rosyjska ropa dostarczana tankowcami byłaby zabroniona, a wyjątek zrobiono dla południowego odcinka rurociągu Drużba.
Północny odcinek gazociągu obsługuje Polskę i Niemcy, które zgodziły się na embargo. Część południowa trafia na Węgry, Słowację i Czechy i odpowiada za 10% rosyjskiego importu ropy.
Znaczna część rosyjskiego eksportu ropy do Europy trafia do bloku rurociągami. Przekierowanie tych beczek na rynki azjatyckie wymagałoby kosztownej nowej infrastruktury, której budowa zajęłaby lata.
– Julia Horowitz i Vedika Sud z CNN przyczyniły się do powstania tego raportu
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”