Connect with us

Nauka

Indeks Percepcji Korupcji 2022 ujawnia…

Published

on

Indeks Percepcji Korupcji 2022 ujawnia…

Prawie jedna trzecia krajów regionu osiągnęła w tym roku historycznie niskie wyniki

Berlin, 31 stycznia 2023 r – TO Indeks Percepcji Korupcji (CPI) 2022 opublikowany dzisiaj przez Transparency International pokazuje, że chociaż Europa Zachodnia i UE pozostają regionem o najwyższych wynikach, wiele krajów wykazuje niepokojące oznaki spadku.

Rok 2022 ujawnił, jak potężne branże i zagraniczni aktorzy mieli nadmierny wpływ na podejmowanie decyzji w całym regionie – od skandalu Uber Files w Francja (72), za Niemiecki (79) powiązania rządu państwowego z rosyjską państwową spółką gazową Gazprom, z zarzutami w „Qatargate”, że posłowie do Parlamentu Europejskiego przyjmowali łapówki od urzędników z Kataru i Maroka. Przypadki te pokazują, jak wpływy zewnętrzne, niewłaściwe stosowanie standardów uczciwości i zagrożenia dla praworządności podważają skuteczność środków antykorupcyjnych.

Flora Cresswell, koordynator regionalny na Europę Zachodnią w Transparency International, powiedziała:

Podczas gdy Europa stoi przed niezliczonymi wyzwaniami – od wojny na Ukrainie i późniejszych niedoborów energii i żywności po zbliżającą się recesję – regionowi nie udaje się uporać z korupcją. W tym roku widzieliśmy, jak potężny przemysł i zagraniczni liderzy mogą wpływać na politykę kosztem interesu publicznego, od Francji po Niemcy i samą UE. Aby przywódcy skutecznie reagowali na kryzysy, przed którymi stoi kontynent, muszą nadać priorytet wszechstronnym i trwałym działaniom na rzecz walki z korupcją i zapewnienia uczciwości w polityce”.

EUROPA ZACHODNIA I UE PRZEGLĄD NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ

CPI klasyfikuje 180 krajów i terytoriów według postrzeganego przez nie poziomu korupcji w sektorze publicznym w skali od zera (wysoce skorumpowany) do 100 (bardzo czysty).

Średnia CPI w Europie Zachodniej i UE utrzymuje się na poziomie 66.

  • Dania (90) przewodzi regionowi i światu Finlandia (87) i Norwegia (84) zaokrąglenie góry.
  • Rumunia (46), Bułgaria (43) i Węgry (42) nadal osiągają najgorsze wyniki w regionie.
  • Szwecja (83), Szwajcaria (82), tzw Holandia (80), Luksemburg (77), t Wielka Brytania (73), Słowenia (56), Polska (55), Cypr (52), ​​​​​​​Malta (51) i Węgry (42) są w tym roku na historycznych minimach indeksu.
READ  To pierwsze na świecie mosty łopat turbin wiatrowych

Od 2017 r. 96% krajów w regionie zwolniło lub poczyniło niewielkie lub żadne znaczące postępy.

  • w tym okresie Luksemburg (77), t Wielka Brytania (73) i Austria (71) znacznie spadł w CPI.
  • Tylko Irlandia (77) uległ znacznej poprawie.

Aby uzyskać wyniki poszczególnych krajów i zmiany w czasie, a także analizę dla każdego regionu, zobacz stronę CPI regionu 2022.

TRWAŁA KORUPCJA W EUROPIE ZACHODNIEJ I UE

Fragmentaryczne działania antykorupcyjne w regionie doprowadziły do ​​licznych skandali i poważnych braków w ramach uczciwości politycznej. Obejmuje to nieprzejrzyste wydatki na sektor obronny – które mogą stać się bardziej problematyczne, gdy kraje europejskie zwiększą finansowanie wojskowe po rosyjskim ataku na Ukrainę.

  • W tym roku Wielka Brytania (73) stracił pięć punktów do swojego najniższego wyniku w historii. Seria skandali związanych z wydatkami publicznymi i lobbingiem, a także doniesienia o niewłaściwym postępowaniu ministerialnym uwydatniły żałosne niedoskonałości systemów uczciwości politycznej kraju. Zaufanie społeczne do polityki jest niepokojąco niskie, ale poparcie rządu dla projektu ustawy o uczciwości i etyce, który znajduje się obecnie w Izbie Lordów, zaowocowałoby pakietem reform, które mogłyby pomóc odwrócić upadek Wielkiej Brytanii.
  • W wielu krajach regionu wydatki na obronność są okryte zasłoną tajemnicy dotyczącej roszczeń związanych z bezpieczeństwem narodowym, co może stawać się coraz bardziej niebezpieczne w miarę przydzielania większej ilości funduszy. Na Niemcy (79), na przykład rząd stworzył już fundusz o wartości 100 miliardów euro na modernizację swoich sił zbrojnych, ale to sprawne przejęcie stwarza poważne ryzyko korupcji. Jednak nowa strategia bezpieczeństwa narodowego, będąca obecnie przedmiotem dyskusji w rządzie, mogłaby pomóc wzmocnić mechanizmy integralności i przejrzystości, gdyby została przyjęta.
  • Bułgaria (43) pozostaje jednym z najgorszych wskaźników CPI w regionie, a niestabilność polityczna nadal stanowi wyzwanie. Niedawne zmiany mogą zagrozić uczciwości wyborów, ponieważ kraj ten również walczy o utrzymanie rządów prawa. Parlament nie podjął wystarczających kroków w celu ochrony przestrzeni obywatelskiej, a ustawa o „zagranicznym agencie” jest w toku. Ustawodawca ostatecznie przyjął przepisy dotyczące ochrony sygnalistów w zeszłym tygodniu, więc środki te należy wdrożyć natychmiast.
  • Nawet kraje, które plasują się wysoko w CPI, utknęły w martwym punkcie, ponieważ nie udało im się zaradzić słabościom ram uczciwości politycznej. Żaden kraj skandynawski nie poprawił się znacząco od 2017 r., a teraz stany takie jak Szwajcaria (82) i Holandia (80) wykazują oznaki spadku w związku z obawami dotyczącymi słabych przepisów dotyczących uczciwości i lobbingu.
READ  Polscy naukowcy odkryli niezwykłą rybę sprzed 365 milionów lat

Transparency International wzywa rządy do nadania priorytetu zobowiązaniom antykorupcyjnym, wzmocnieniu kontroli i równowagi, przestrzeganiu praw do informacji i ograniczeniu wpływów prywatnych, aby ostatecznie uwolnić świat od korupcji – i niestabilności, którą ona przynosi.

Daniel Eriksson, dyrektor generalny Transparency International, powiedział:

„Rządy muszą zrobić miejsce na włączenie społeczeństwa w podejmowanie decyzji – od aktywistów i biznesmenów po zmarginalizowane społeczności i młodych ludzi. W społeczeństwach demokratycznych ludzie mogą zabierać głos, by pomóc wykorzenić korupcję i domagać się bezpieczniejszego świata dla nas wszystkich.

UWAGA DO REDAKCJI

Strona medialna zawiera raport CPI 2022, a także pełny zestaw danych i metodologię, międzynarodowy komunikat prasowy oraz dodatkowe analizy dla Europy Zachodniej i UE. Popatrz tutaj: https://www.transparency.org/en/cpi/2022/media-kit.

PROŚBY O WYWIAD

W przypadku pytań dotyczących poszczególnych krajów prosimy o kontakt Oddziały krajowe Transparency International.

W przypadku pytań dotyczących ustaleń regionalnych i globalnych prosimy o kontakt z Sekretariatem Transparency International: [email protected].

O WSKAŹNIKU POSTRZEGANIA KORUPCJI

Indeks Percepcji Korupcji od momentu powstania w 1995 roku stał się wiodącym światowym wskaźnikiem korupcji w sektorze publicznym. Indeks obejmuje 180 krajów i terytoriów na całym świecie na podstawie postrzegania korupcji w sektorze publicznym, wykorzystując dane z 13 zewnętrznych źródeł, w tym Banku Światowego, Światowego Forum Ekonomicznego, prywatnych firm ryzyka i firm konsultingowych, think tanków i innych. Oceny odzwierciedlają opinie ekspertów i przedsiębiorców.

Proces obliczania CPI jest regularnie przeglądany w celu zapewnienia, że ​​jest jak najbardziej solidny i spójny, ostatnio przez Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej w 2017 r. Wszystkie wyniki CPI od 2012 r. są porównywalne z roku na rok. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz artykuł: ABC wskaźnika CPI: jak oblicza się wskaźnik postrzegania korupcji.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *