Zabawa
Imponujący obraz bohaterskiej bitwy Polski podczas II wojny światowej wkrótce trafi do kin
Film wyreżyserowany przez uznanego reżysera Krzysztofa Łukaszewicza ma ukazać rozdział w historii, który dla Polaków jest symbolem odwagi, a za granicą pozostaje stosunkowo nieznany.
Historia Czerwone maki uchwycono w wydanym niedawno zwiastunie, sugerującym produkcję łączącą w sobie spektakl klasycznych filmów wojennych z głęboką, ludzką historią. Film, który Pierwszy polski film fabularny Produkcja na Bitwa o Monte Cassinoczerpie inspirację z legendarnych filmów wojennych, m.in. tego z 1962 roku Najdłuższy dzieńLata 77 O jeden most za dalekoi bardziej współczesne dzieła, jak np Żołnierz James Ryan I Dunkierka.
Zdjęcia kręcono w różnych miejscach w Chorwacji, Bułgarii, Włoszech i Polsce. Czerwone maki zapowiada wielkoformatowe sceny batalistyczne zrealizowane przy użyciu nowoczesnych technik filmowych. Historia opowiedziana jest z perspektywy prostego żołnierza i łączy fakty historyczne z elementami fikcyjnymi. Główny bohater, Jędrek, to młody chłopak, który zmienił się pod wpływem strasznych doświadczeń w sowieckim systemie łagrów, a w chaosie wojny odnajduje odkupienie i sens.
W obsadzie filmu znaleźli się Nicolas Przygoda jako Jędrek, Magdalena Żak w roli pielęgniarki Poli, a także inne godne uwagi kreacje Leszka Lichoty, Szymona Piotra Warszawskiego, Michała Żurawskiego jako generała Władysława Andersa i Marka Kitto jako brytyjskiego generała Olivera Leese.
Przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz współfinansowaniu przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Czerwone maki otrzymał znaczące wsparcie instytucjonalne, m.in. ze strony Polskiej Fundacji Narodowej, Ministerstwa Obrony Narodowej i Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
Premiera filmu zaplanowana jest na 5 kwietnia.
(jh)
Źródło: PAP
Typowy awanturnik. Zły odkrywca. Przyjazny myśliciel. Introwertyk.