technologia
Hyundai zakłada spółki w Polsce: Firma
15 września 2023 r
Południowokoreańska firma Hyundai Engineering & Construction (HEC) podpisała szereg umów z polskimi instytucjami i firmami budowlanymi w celu rozwoju krajowego rynku energii jądrowej i infrastruktury. Firma otwiera także biuro w Warszawie, które ma stworzyć „przyczółek” do wejścia na inne rynki Europy Wschodniej.
Prezydent HEC Young-jun Yoon (po lewej) i wiceprzewodniczący PZPB Damian Kazmierjak podpisują porozumienie (Zdjęcie: HEC)
HEC, który wziął udział w Forum Ekonomiczne w Krynicy w Polsce, jako członek wspólnej publiczno-prywatnej delegacji koreańskiej, wykorzystał wizytę jako okazję do podpisania umów biznesowych z Polskim Związkiem Pracodawców Budownictwa (PZPB), Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) oraz wiodącymi lokalnymi firmami budowlanymi , w tym projekty dotyczące energii jądrowej.
W dniu 12 września HEC podpisała z PZPB „Umowę handlową dotyczącą nowego biznesu w zakresie energetyki jądrowej”. Ceremonia podpisania odbyła się w obecności Prezesa HEC Young-jun Yoon, Wiceprezesa PZPB Damiana Kazmierjaka oraz kluczowych urzędników obu firm. Dzięki tej umowie obie firmy będą aktywnie wymieniać polskie wytyczne budowlane, trendy branżowe, informacje lokalne i profesjonalną technologię. Partnerzy planują podjęcie aktywnych działań w zakresie współpracy w celu odkrycia nowych projektów elektrowni jądrowych.
Tego samego dnia podpisano umowę handlową z NCBJ. Założony w 1952 roku instytut jest największym w Polsce instytutem badań jądrowych i prowadzi badania we wszystkich obszarach energetyki jądrowej, w tym w fizyce jądrowej, radiologii i materiałach. Dzięki temu porozumieniu obie firmy zgodziły się na utworzenie kompleksowego systemu współpracy w następujących obszarach: badania i rozwój jądrowy; reaktory badawcze; bezpieczeństwo nuklearne; Inżynieria nuklearna; i wymianę personelu.
Ponadto HEC podpisała protokoły ustaleń (MoU) z dwoma głównymi polskimi firmami budowlanymi – Grupą Erbud i Unibep SA – w celu współpracy w obszarach takich jak energia odnawialna, infrastruktura, nowe lotniska i inteligentne miasta.
Unibep stwierdził, że w ramach protokołu ustaleń z HEC podpisanego 7 września obie strony „wyraziły chęć współpracy przy projektach związanych z energią jądrową i zadaniami infrastrukturalnymi w Polsce”.
„Celem umowy jest stworzenie silnego partnerstwa, które zapewni Unibepowi dostęp do nowych technologii i know-how niezbędnych do realizacji dużych i prestiżowych projektów w obszarach energetyki i infrastruktury jądrowej, których realizacja rozpocznie się już wkrótce w Polsce” – powiedział Przemysław Janiszewski, Członek Zarządu Unibep i Dyrektor ds. Energetyki i Budownictwa Przemysłowego.
„Dzięki tej wizycie w Polsce mogliśmy potwierdzić potencjał Polski do nowego skoku gospodarczego i uwierzyć, że możemy przyczynić się do rozwoju polskiej energetyki i infrastruktury poprzez promowanie wzajemnej wymiany między obydwoma krajami” – powiedział rzecznik HEC to w oświadczeniu. „Stworzyliśmy system współpracy z głównymi instytucjami i firmami i będziemy dążyć do osiągnięcia praktycznych wyników poprzez wzmocnienie partnerstw na poziomie prywatnym w oparciu o strategiczne partnerstwo między obydwoma rządami”.
HEC poinformowała, że planuje również otwarcie lokalnego biura w Polsce, które „będzie pełnić funkcję placówki wejściowej do Europy Wschodniej i aktywnie działać na rzecz rozwoju działalności w krajach sąsiednich, w tym szybkiego zrozumienia lokalnej sytuacji i utrzymywania bliskich relacji kooperacyjnych.” z lokalnymi firmami w celu zabezpieczenia „nowe możliwości kontraktowe”.
Zbadane i napisane przez World Nuclear News
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”