technologia
Huawei dostarcza technologię dla parku energetycznego w Polsce
Chińska firma technologiczna Huawei dostarczy inwertery łańcuchowe i inteligentne podstacje dla farmy fotowoltaicznej i wiatrowej o mocy 205 MW w Polsce.
Zlokalizowany na terenach pokopalnianych w Kleczewie w województwie wielkopolskim park hybrydowy ma być największym parkiem energii odnawialnej w Europie Środkowo-Wschodniej i pierwszym projektem w Polsce łączącym technologie fotowoltaiczne i wiatrowe. Pierwszy etap budowy obejmuje budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy 193 MWp oraz turbiny wiatrowej o mocy 12 MW.
W ramach tego projektu Huawei dostarczy 23 inteligentne podstacje i 710 falowników łańcuchowych, które są kluczowe dla elektrowni fotowoltaicznej. Roczna wydajność energetyczna elektrowni fotowoltaicznej mogłaby osiągnąć około 222 GWh.
„Huawei od kilku lat konsekwentnie angażuje się w rozwój nowoczesnej energetyki dzięki inteligentnym rozwiązaniom PV. To bardzo ważna inwestycja na drodze do pełnej dekarbonizacji polskiej gospodarki i zapewnienia zielonej, czystej i przystępnej cenowo energii dla całego społeczeństwa – powiedział Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska.
Inwestorem parku energetycznego jest spółka OZE Grupa Lewandpol, a zarządzającym aktywami jest kierownik projektu dla energetyki słonecznej i wiatrowej Ergy.
W styczniu Grupa Lewandpol zabezpieczyła umowę pożyczki o wartości 90 mln zł (20,7 mln dolarów). Pożyczka została udzielona przez fundusz zarządzany częściowo przez Polski Fundusz Rozwoju. Udzielona pożyczka została uzupełniona pakietem finansowania nadrzędnego w wysokości 776 mln zł (178,8 mln USD) udzielonym przez konsorcjum banków ING, PKO BP i mBank.