- Inwestycje UE w projekty Holcim dotyczące wykorzystania i składowania dwutlenku węgla w Niemczech i Polsce.
- Dotacje oparte na wysoce skalowalnych technologiach będących awangardą dekarbonizacji Europy.
- Przyspieszenie planu działania zerowego netto Holcim z celami na 2030 i 2050 zatwierdzonymi przez inicjatywę Science Based Targets.
Holcim pozyskał dwie inwestycje z Funduszu Innowacji Unii Europejskiej (UE) na swoje innowacyjne projekty wykorzystania i składowania dwutlenku węgla w Niemczech i Polsce. Oba projekty wykorzystują skalowalne technologie, dzięki którym Holcim jest liderem w dziedzinie dekarbonizacji w Europie. Programy te są częścią mapy drogowej zerowej netto firmy Holcim, zatwierdzonej przez inicjatywę Science Based Targets, w tym jej celu, aby do 2030 r. prowadzić co najmniej jedną zerową cementownię netto.
UE będzie wspierać Carbon2Business, który jest częścią projektu Westküste 100 w Niemczech, gdzie węgiel wychwycony z zakładu Holcim w Lägerdorf zostanie przekształcony w paliwo syntetyczne dla sektora mobilności oraz jako surowiec dla przemysłu chemicznego. UE wspiera również projekt Holcim Go4ECOPlanet w Polsce, którego celem jest stworzenie kompleksowego łańcucha CCS z COdwa wychwytywanie z jego lokalizacji na Kujawach do składowania na morzu Północnym, z wizją, aby do 2027 r. stać się zakładem zerowym netto. Oba projekty mają na celu opracowanie wysoce replikowalnych rozwiązań w zakresie wychwytywania dwutlenku węgla w celu napędzania dekarbonizacji sektora budowlanego. Stanowią one część portfolio Holcim obejmującego ponad 30 projektów wykorzystania i składowania dwutlenku węgla na całym świecie.
Miljan Gutovic, Dyrektor Regionalny Europa Środkowo-Wschodnia Afryka: „Holcim jest zaangażowany w kierowanie dekarbonizacją naszego przemysłu. Jako beneficjent dwóch dotacji na dekarbonizację cementu cieszy mnie to wyraźne wotum zaufania ze strony UE. Gratuluję moim zespołom za zaprojektowanie inteligentnych i skalowalnych rozwiązań i dziękuję UE za wspólne zainteresowanie uczynieniem ich opłacalnymi ekonomicznie”.
Holcim oferuje najszerszą gamę materiałów niskowęglowych w branży, od zielonego betonu ECOPact do zielonego cementu ECOPlanet, dostarczając od 30% do 100% mniej COdwa emisje bez pogorszenia wydajności. Rozwiązania te są możliwe dzięki doświadczeniu firmy Holcim w zakresie formułowania ekologicznych produktów oraz wykorzystaniu innowacyjnych surowców o niskiej emisji, od kalcynowanej gliny po odpady budowlane i rozbiórkowe. Fabryki Holcim w całym regionie wykorzystują obecnie ponad 60% ekopaliw, pochodzących z materiałów pochodzących z recyklingu pod koniec ich cyklu życia, od biomasy po odpady komunalne. Najbardziej zaawansowane zakłady w tym obszarze znajdują się w Austrii i Czechach, pracując na prawie 100% ekopaliwach.
Fundusz Innowacji Unii Europejskiej to jeden z największych na świecie programów finansowania innowacyjnych technologii niskoemisyjnych. W tym roku Fundusz przeznaczy ponad 1,8 mld euro na 17 dużych projektów, które przyczyniają się do społeczeństwa niskoemisyjnego, w zestawie 138 wniosków.
Przeczytaj artykuł online pod adresem: https://www.worldcement.com/europe-cis/18072022/holcim-selected-for-2-eu-innovation-fund-grants-for-clean-tech-projects-decarbonizing-europe/