Najważniejsze wiadomości
Hiszpańskie muzeum zwraca Polsce 2 obrazy zrabowane przez nazistów
MADRYT — Muzeum na północnym zachodzie Hiszpania zwrócił w środę polskim urzędnikom dwa XV-wieczne obrazy po tym, jak odkrył, że zostały zrabowane przez nazistowskie siły niemieckie podczas II wojny światowej.
Obrazy „Mater Dolorosa” (Matka Bolesna) i „Ecce Homo” zostały zaprezentowane delegacji Ministerstwa Kultury RP. Według Hiszpańskiego Muzeum w Pontevedra, pierwotnie uważano, że prace wykonał Dieric Bouts, flamandzki mistrz urodzony w holenderskim mieście Haarlem, ale obecnie przypisuje się je członkowi jego szkoły lub grupy.
Muzeum poinformowało, że polscy urzędnicy zaalarmowali je w 2020 r., że dzieła zostały splądrowane przez siły nazistowskie. Muzeum szybko zdecydowało o odesłaniu ich do Polski, jednak proces uzyskiwania oficjalnych pozwoleń na ich transfer był opóźniony aż do teraz.
Wojska hitlerowskie ukradły dzieła z kolekcji Czartoryskich w Gołuchowie, gdy miasto było okupowane przez wojska niemieckie w czasie II wojny światowej, powiedzieli polscy urzędnicy. Pojawiły się w Madrycie w 1973 roku i znajdują się w Muzeum Pontevedra od 1994 roku, kiedy to zostały nabyte wśród ponad 300 dzieł nabytych przez hiszpańskiego prywatnego kolekcjonera.
Polska była świadkiem zniszczenia lub grabieży znacznej części swojego dziedzictwa kulturowego podczas okupacji kraju przez nazistowskie Niemcy i Związek Radziecki, a nadal brakuje około 500 000 obiektów.
Kraj starał się odzyskać jak najwięcej. W Ministerstwie Kultury funkcjonuje Departament Sztuki Zrabowanej, który prowadzi bazę danych zaginionych obiektów oraz przeszukuje zagraniczne kolekcje i aukcje. Jeśli znajdą zrabowany polski obraz, książkę lub inny przedmiot, informują o tym funkcjonariuszy organów ścigania tego kraju.
___
Pisarka AP Vanessa Gera w Warszawie przyczyniła się do powstania tego raportu.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.