technologia
Hanwha Ocean współpracuje z polską firmą w ramach umowy na łódź podwodną
Hanwha Ocean Co., trzeci co do wielkości stoczniowiec w Korei Południowej, nawiązał współpracę z polskim państwowym konglomeratem obronnym Polska Grupa Zbrojeniowa SA (PGZ) przy projekcie łodzi podwodnej o wartości szacunkowej 3 bilionów wonów (2,2 miliarda dolarów), który ma wygrać ten kraj z Europy Środkowej .
Hanwha Ocean poinformowała w piątek, że uzgodniła z PGZ przedstawienie Marynarce Wojennej planów wspólnych usług konserwacji, napraw i remontów (MRO). Nastąpiło to po wydarzeniu zorganizowanym na potrzeby projektu przez południowokoreańskiego konglomeratu chemicznego i obronnego, stocznię Hanwha Group.
W jego ramach Polska planuje zakup trzech okrętów podwodnych programu Orka Oczekuje się, że w ramach projektu modernizacji marynarki wojennej Hanwha Ocean wybierze trzech najlepszych oferentów już w lipcu, a preferowanego oferenta w pierwszej połowie 2025 r. – podała firma.
Firma, dawniej Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering Co., zamierza sprzedać Jang Bogo III Klasy Batch-II, czyli konwencjonalnie napędzanego dieslowo-elektrycznego okrętu podwodnego KSS III do Polski, na którym obecnie eksploatowany jest jeden okręt podwodny pochodzenia rosyjskiego z lat 80-tych.
Hanwha Ocean planuje nawiązać współpracę z głównymi południowokoreańskimi wykonawcami w celu sprzedaży Jang Bogo-III, który zostanie wyprodukowany w 80% w oparciu o lokalną technologię i komponenty.
Grupa Hanwha zawarła już z Polską wielomiliardowe kontrakty obronne. W zeszłym miesiącu Hanwha Aerospace Co. podpisała kontrakt o wartości 1,64 miliarda dolarów na dostawę do Polski 72 jednostek wielorakietowej wyrzutni rakiet Chunmoo (MLRS).
TRANSFER TECHNOLOGII, LOKALIZACJA
Celem Hanwha Ocean jest przyczynianie się do rozwoju przemysłowego Polski poprzez transfer technologii i lokalizację Gdy wygra projekt na imprezie stoczniowej w Gdańsku, mieście portowym na wybrzeżu Morza Bałtyckiego.
Firma obiecała także pomóc w przekazaniu części technologii i licencji w zakresie konserwacji okrętów podwodnych, jednocześnie tworząc w kraju centrum wsparcia, które umożliwi Marynarce Wojennej RP prowadzenie własnych prac konserwacyjnych i serwisowych.
„Oczekuje się, że projekt Orka będzie impulsem do dalszego wzmacniania współpracy gospodarczej i przemysłowej między Koreą a Polską, a także rozwoju marynarki wojennej” – powiedział Jeong Sung Kyun, szef międzynarodowego biznesu statków morskich Hanwha Ocean.
Hanwha Ocean zorganizowała wydarzenie mające na celu promocję relacji biznesowych pomiędzy partnerami dostarczającymi system podstawowy okrętu podwodnego Jang Bogo-III a polskimi firmami.
W wydarzeniu wzięli udział południowokoreańscy wykonawcy, tacy jak Hanwha Systems Co., Hyosung Heavy Industries Corp., KTE Co. i Kolon DACC Composite Co., a także światowi producenci części do łodzi podwodnych, tacy jak Babcock International Group plc i Gabler Naval Technology.
Dołączyła do nich PGZ i 11 innych polskich firm.
Napisz do Hyeon-woo Oh na adres [email protected]
Jongwoo Cheon zredagował ten artykuł.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”