Connect with us

Świat

Hadżdż 2024: Do Mekki przybywa ponad 1,5 miliona zagranicznych muzułmanów

Published

on

Hadżdż 2024: Do Mekki przybywa ponad 1,5 miliona zagranicznych muzułmanów

MECCA, Arabia Saudyjska (AP) – Muzułmańscy pielgrzymi przybywają do świętego miasta Mekka w Arabii Saudyjskiej przed rozpoczęciem hadżdż pod koniec tygodnia, gdy coroczna pielgrzymka powraca do swoich monumentalnych rozmiarów.

Władze Arabii Saudyjskiej twierdzą, że od wtorku do kraju przybyło ponad 1,5 miliona zagranicznych pielgrzymów z całego świata, w zdecydowanej większości samolotami. Oczekuje się kolejnych, a setki tysięcy Saudyjczyków i innych pielgrzymów mieszkających w Arabii Saudyjskiej dołączą do nich, gdy pielgrzymka oficjalnie rozpocznie się w piątek.

Muzułmańscy pielgrzymi przybywają do Wielkiego Meczetu na modlitwę we wtorek 11 czerwca 2024 r. podczas corocznej pielgrzymki hadżdż do Mekki w Arabii Saudyjskiej. (AP Photo/Rafiq Maqbool)

Saudyjscy urzędnicy stwierdzili, że spodziewają się, że liczba pielgrzymów w tym roku przekroczy liczbę z 2023 r., kiedy hadżdż odbyło ponad 1,8 miliona osób, zbliżając się do poziomu sprzed pandemii. W 2019 roku pielgrzymkę odwiedziło ponad 2,4 miliona muzułmanów. Władze Arabii Saudyjskiej kontrolują przepływ pielgrzymów w ramach kwot, które pozwalają każdemu krajowi na jednego pielgrzyma na tysiąc obywateli muzułmańskich.

Wśród pielgrzymów było 4200 Palestyńczyków z okupowanego Zachodniego Brzegu, którzy przybyli do Mekki na początku tego miesiąca, podało palestyńskie Ministerstwo Awqaf i Spraw Religijnych. Palestyńczycy ze Strefy Gazy nie mogli w tym roku udać się do Arabii Saudyjskiej na hadżdż z powodu ośmiomiesięcznej wojny między Izraelem a Hamasem.

„Modlimy się o wolność Palestyny ​​i aby Palestyńczycy wyzwolili swoją ziemię i aby jak inne narody żyli w pokoju i nie zawsze byli w stanie wojny” – powiedział Ibrahim al-Hadhari, algierski pielgrzym, stojąc na dziedzińcu Pałacu Stoję w wielkim meczecie i czekam na wieczorną modlitwę.

We wtorek pielgrzymi przybyli do Wielkiego Meczetu w Mekce i siedmiokrotnie okrążyli Kaabę – budynek w kształcie sześcianu znajdujący się wewnątrz meczetu, uważany za najświętsze miejsce islamu. Nosili ihramy, dwa białe ubrania bez podszewki, przypominające całun.

Wielu pociło się obficie od palącego słońca, podczas gdy inni nosili parasole, aby chronić się przed słońcem, gdy temperatury w ciągu dnia osiągnęły odpowiednio 42 stopnie Celsjusza (107 Fahrenheita) i 45 stopni Celsjusza (113 Fahrenheita) odpowiednio we wtorek i środę.

„Odczułam ulgę, kiedy przybyłam do Al-Masjid Al-Haram i zobaczyłam Kaabę” – powiedziała Rabeia al-Raghi, Marokanka, która wraz z mężem i córką przybyła do Mekki na hadżdż. „Jestem bardzo szczęśliwy.”

Mohammad Abdel-Baset, iracki pielgrzym, powiedział, że jest podekscytowany możliwością odprawienia hadżdż.

„Gratulujemy licznym tłumom i dziękujemy Bogu za zgromadzenie nas w Wielkim Meczecie ze wszystkich regionów świata, nie tylko ze świata arabskiego, ale ze wszystkich muzułmańskich regionów świata” – powiedział Abdel-Baset, prawnik z Bagdadu.

Nocą duży marmurowy dziedziniec otaczający Kaabę był pełen wierzących. Maszerowali niemal ramię w ramię, często zderzając się z barykadami wzniesionymi przez siły bezpieczeństwa, aby kierować ogromnym przepływem ludzi do Wielkiego Meczetu i wokół niego.

Po przybyciu do Mekki pielgrzymi dokonują okrążenia, zwanego po arabsku „Tawaf”. Duże tłumy wokół Kaaby będą się utrzymywać aż do pierwszego dnia pielgrzymki.

W piątek pielgrzymi udadzą się na górę Arafat na całodniowe czuwanie, a następnie do Muzdalifa, skalistej równiny oddalonej o kilka kilometrów. W Muzdalifa pielgrzymi zbierają kamyki, których używają do symbolicznego ukamienowania filarów przedstawiających diabła w Mina.

Hadżdż to jedno z największych zgromadzeń religijnych na świecie i jeden z pięciu filarów islamu. Wszyscy muzułmanie muszą to zrobić przynajmniej raz w życiu, jeśli mogą to zrobić fizycznie i finansowo.

Uczestnicy pielgrzymki postrzegają pielgrzymkę jako okazję do wzmocnienia swojej wiary, wymazania starych grzechów i rozpoczęcia od nowa.

___

Relacje na temat religii Associated Press otrzymują wsparcie od Współpraca z The Conversation US, przy wsparciu finansowym Lilly Endowment Inc. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za te treści.

READ  Kilka podróży samochodem przerobionym karawanem zwanym „Ponurym Śpiącym”
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *