Connect with us

Świat

Hadżdż 2024: Co najmniej 14 pielgrzymów umiera z powodu udaru słonecznego

Published

on

Hadżdż 2024: Co najmniej 14 pielgrzymów umiera z powodu udaru słonecznego

MINA, Arabia Saudyjska (AP) – Tłumy pielgrzymów wyruszyły w niedzielę w upalne lato w Arabii Saudyjskiej na symboliczne ukamienowanie diabła. Rytuał wyznacza ostatnie dni Hadżdż lub pielgrzymka islamskaoraz początek obchodów Id al-Adha dla muzułmanów na całym świecie.

Ukamienowanie jest jednym z końcowych obrzędów pielgrzymki, jednego z pięciu filarów islamu. Nastąpiło dzień po ponad 1,8 mln Pielgrzymi gromadzili się na świętym wzgórzu zwanym Górą Arafatpoza świętym miastem Mekką, które odwiedzają muzułmańscy pielgrzymi, aby odprawić coroczne pięciodniowe rytuały hadżdż.

Według państwowej agencji informacyjnej Petra 14 jordańskich pielgrzymów zmarło w wyniku udaru słonecznego podczas pielgrzymki. Jordańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło w oświadczeniu, że współpracowało z władzami Arabii Saudyjskiej w sprawie pochówku zmarłych w Arabii Saudyjskiej lub repatriacji ich do Jordanii.

Rzecznik saudyjskiego ministerstwa zdrowia Mohammed Al-Abdulaali powiedział reporterom, że tylko w niedzielę ponad 2760 pielgrzymów doznało udaru słonecznego i stresu cieplnego. Powiedział, że liczba ta prawdopodobnie wzrośnie i nalegał, aby pielgrzymi unikali słońca w godzinach jego największej pochyłości i pili wodę. „Największym wyzwaniem jest stres cieplny” – powiedział.

Pielgrzymi opuścili górę Arafat w sobotni wieczór, aby spędzić noc w pobliskim miejscu zwanym Muzdalifa, gdzie zebrali kamyki, które miały zostać wykorzystane do symbolicznego ukamienowania filarów przedstawiających diabła.

Filary znajdują się w innym świętym miejscu w Mekce, zwanym Mina. Tam, według muzułmanów, wiara Ibrahima została poddana próbie, gdy Bóg nakazał mu poświęcić swojego jedynego syna, Ismaila. Ibrahim był gotowy wykonać rozkaz, ale wtedy Bóg go powstrzymał i oszczędził jego syna. W chrześcijańskiej i żydowskiej wersji tej historii Abraham otrzymuje rozkaz zabicia swojego drugiego syna, Izaaka.

W niedzielę rano tłumy pieszo udawały się na miejsce kamienowania. Niektórzy byli widziani, jak pchali niepełnosprawnych pielgrzymów na wózkach inwalidzkich wzdłuż wielopasmowej drogi prowadzącej do wielkiego kompleksu kolumnowego. Większość pielgrzymów pociła się i nosiła parasole, aby chronić się przed palącym letnim słońcem.

READ  Australijski sąd rozpoznaje apelację Novaka Djokovica

Reporter Associated Press widział, jak wielu pielgrzymów, zwłaszcza starszych, upadało w drodze do filarów z powodu palącego upału. Do pomocy wysłano ochroniarzy i ratowników medycznych. Nieprzytomnych ludzi przenoszono na noszach z miejsca upału do karetek lub szpitali polowych. Gdy około południa temperatura wzrosła, jeszcze więcej osób potrzebowało pomocy medycznej. Według saudyjskich władz meteorologicznych upał wzrósł do 47 stopni w Mekce i 46 stopni w Minie.

Pomimo dokuczliwego upału wielu pielgrzymów wyraziło radość, że udało im się dokończyć pielgrzymkę.

„Dzięki Bogu (proces) był radosny i dobry” – powiedział Abdel-Moaty Abu Ghoneima, egipski pielgrzym. „Nikt nie chce więcej”.

Wielu pielgrzymów spędza w Mina do trzech dni, rzucając w ramach rytuału po siedem kamyków w każdy z trzech filarów, co ma symbolizować odwrócenie się od zła i grzechu.

Podczas pobytu w Mina odwiedzą Mekkę, aby wykonać „tawaf”, czyli okrążenie, podczas którego siedem razy okrążają Kaabę w Wielkim Meczecie w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Następnie kolejne okrążenie, pożegnalny stawaf, zakończy hadżdż, gdy pielgrzymi będą przygotowywać się do opuszczenia świętego miasta.

Rytuały zbiegają się z czterodniowym Id al-Adha (Świętem Poświęcenia), podczas którego bogaci muzułmanie upamiętniają demonstrację wiary Ibrahima, zabijając bydło i inne zwierzęta oraz rozdając mięso biednym.

W większości krajów Święto Ofiarowania przypada w niedzielę. Inne, jak Indonezja, świętują je w poniedziałek.

W oświadczeniu prezydent Joe Biden złożył muzułmanom na całym świecie błogosławione Id al-Adha, podkreślając, że święto to jest czasem modlitwy, refleksji i poświęcenia.

„Hadżdż i Święto Ofiarowania przypominają nam o naszej równości przed Bogiem oraz o znaczeniu wspólnoty i miłości – wartości, które bezpośrednio odzwierciedlają amerykański charakter” – napisano. „Stany Zjednoczone są błogosławione, że są domem dla milionów amerykańskich muzułmanów, którzy wzbogacają nasz naród na niezliczone sposoby, od medycyny po technologię, edukację, służbę publiczną, sztukę i nie tylko”.

READ  Tymczasowa rada Haiti wybiera nowego premiera kraju

Po zakończeniu hadżdż mężczyźni powinni ogolić głowy i zdjąć białe szaty przypominające całun, które nosili podczas pielgrzymki. Od kobiet oczekuje się obcięcia kosmyków włosów na znak odnowy i odrodzenia.

Większość pielgrzymów opuszcza następnie Mekkę i udaje się do Medyny, oddalonej o około 340 kilometrów, aby pomodlić się w grobowcu proroka Mahometa, w Świętej Komnacie. Grób jest częścią Meczetu Proroka, jednego z trzech najświętszych miejsc islamu, obok Wielkiego Meczetu w Mekce i Meczetu Al-Aksa w Jerozolimie.

Wszyscy muzułmanie są zobowiązani raz w życiu odbyć pielgrzymkę, jeśli są na to zdolni fizycznie i finansowo. Wielu zamożnych muzułmanów podejmuje pielgrzymkę więcej niż raz. Rytuały w dużej mierze przypominają historie o proroku Ibrahimie i jego synu proroku Ismailu, matce Ismaila Hadżar i proroku Mahomecie, zgodnie z Koranem, świętą księgą islamu.

Jak oznajmił na odprawie minister Arabii Saudyjskiej Tawfiq bin Fawzan al-Rabiah, w 2024 r. ponad 1,83 mln muzułmanów odbyło pielgrzymkę. To nieco mniej niż w zeszłym roku, kiedy w rytuałach wzięło udział 1,84 mln osób.

Większość rytuałów hadżdż odbywa się na świeżym powietrzu, z niewielkim cieniem lub bez cienia. Odbywają się w drugim tygodniu Dhu al-Hijjah, ostatniego miesiąca islamskiego kalendarza księżycowego, więc pora roku jest zróżnicowana. W tym roku pielgrzymka przypadła na upalne lato w Arabii Saudyjskiej.

Tegoroczna pielgrzymka odbyła się na tle niszczycielskich wydarzeń Wojna między Izraelem a Hamasemktóra doprowadziła Bliski Wschód na skraj regionalnego konfliktu.

Palestyńczycy w Strefie Gazy nie mogli udać się w tym roku do Mekki na hadżdż, ponieważ przejście graniczne w Rafah zostało zamknięte w maju, gdy Izrael rozszerzył swoją ofensywę lądową na miasto na granicy z Egiptem. I nie będą mogli Wzorem lat ubiegłych obchodzimy Święto Ofiarowania.

W niedzielę rano kilkudziesięciu Palestyńczyków zebrało się w pobliżu zniszczonego meczetu w południowej części Gazy. Khana Younisa do odprawiania modlitw Eid. Otaczały je gruzy i gruzy po zawalonych domach. W pobliskim mieście Deir al-Balah w centrum Gazy muzułmanie modlili się w szkole przekształconej w schronisko dla uchodźców. Niektórzy, w tym kobiety i dzieci, udali się na cmentarze, aby odwiedzić groby swoich bliskich.

READ  Najnowsze wieści o wojnie ukraińsko-rosyjskiej: aktualizacje na żywo

„Dzisiaj, po dziewiątym miesiącu, ponad 37 000 męczenników, ponad 87 000 zostało rannych i setki tysięcy domów zostało zniszczonych” – powiedział AP Abdulhalim Abu Samra, wysiedlony Palestyńczyk, po zakończeniu modlitw w Khan Younis. „Nasi ludzie żyją w trudnych warunkach”.

Na okupowanym Zachodnim Brzegu Palestyńczycy gromadzili się także na modlitwach Eid w Ramallah, siedzibie wspieranej przez Zachód Autonomii Palestyńskiej. „Bardzo cierpimy i przeżywamy trudne chwile z naszymi braćmi w Gazie” – powiedział Mahmoud Mohana, imam meczetu.

W kontrolowanej przez Houthi stolicy Jemenu, Sanie i irackiej stolicy Bagdadzie, muzułmanie świętowali i modlili się za zmęczonych wojną Palestyńczyków w Strefie Gazy.

„Jesteśmy szczęśliwi z powodu Eid, ale nasze serca są pełne bólu, gdy widzimy naszych braci w Palestynie” – powiedział Bashar al-Mashhadani, imam meczetu al-Gilani w Bagdadzie. „Wzywamy kraje arabskie i islamskie, aby wspierały je i wspierały w tej ciężkiej próbie”.

W Libanie, gdzie bojowa grupa Hezbollahu niemal codziennie przeprowadza ataki na Izrael, w niedzielę wczesnym rankiem na Cmentarz Męczenników Palestyny ​​w pobliżu obozu dla uchodźców palestyńskich Shatila w Bejrucie stały strumień gości, przynosząc kwiaty i dzbanki wody na groby swoich bliskich – coroczna tradycja w pierwszy dzień Id.

___

Współpracownicy prasowi Wafaa Shurafa w Gazie i Abby Sewell w Bejrucie wnieśli swój wkład w powstanie tego raportu.

___

Ta historia została poprawiona, aby odzwierciedlić nazwę wzgórza: Góra Arafat.

___

Relacje na temat religii Associated Press otrzymują wsparcie od Współpraca z The Conversation US, przy wsparciu finansowym Lilly Endowment Inc. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za te treści.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *